reklama

Plánujeme ekologickou zahradu

Jestliže jste se rozhodli žít trochu více ohleduplně k přírodě, snažíte se omezit odpady a chcete věci dělat více smysluplně, nejspíš právě pro vás bude ideální zahrada, na které se hospodaří ve jménu ekologie. Plánování takové zahrady není nijak složité, hlavním heslem bude praktičnost a pozitivní přístup k přírodě. Ukážeme vám některé prvky, bez kterých se ekologická zahrada neobejde. Můžete se těšit na zdravou sklizeň i o trochu jednodušší údržbu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Plánujeme ekologickou zahradu

Pokud se zajímáte o trendy zahradní tvorby, jistě jste si všimli, že stále více zahrádkářů na své zahradě hospodaří způsobem šetrným k přírodě. Čím dál tím častěji opouští od používání běžných syntetických hnojiv a postřiků, které kromě škůdců zahubí i užitečné živočichy.

Ačkoli jsme si během několika desetiletí zvykli, že si práci usnadníme právě těmito prostředky, dnes si všímáme čím dál tím zdevastovanější přírody. Klesla i kvalita vody a samotné půdy, takže je opravdu na čase něco s těmito problémy začít dělat.

Jednou z možností, jak můžeme přispět i my, je šetrný způsob hospodaření na vlastním pozemku. Rozhodně to neznamená, že má vaše zahrada připomínat spíše prales a nepořádek, jde spíše o samotný přístup. Zeleninu, ovoce i krásné květiny lze vypěstovat tak, že tím nikomu neuškodíte a navíc vás vaše první úspěchy budou zvláště těšit.

rostliny-pokud-mo-no-p-stujte-v-druhov-pestr-polykultu-e.jpg

Zdroj: archiv redakce

V čem spočívá ekologická zahrada

Každá zahrada mnohem lépe funguje, pokud je naplánovaná do nejmenšího detailu. V té ekologické je vždy nutné, aby bylo vše praktické a pokud možno co do údržby zvládnutelné. Proto si naplánujte jen to, co doopravdy zvládnete.

Pokud vlastníte velký pozemek o rozloze několika tisíc metrů čtverečních, bude na místě si údržbu usnadnit založením některých nenáročných prvků. Čas i práci si ušetříte například založením velkoplošné květnaté louky, která vyžaduje seč dvakrát ročně. Podobně nenáročné jsou výsadby jedlého lesa, ve kterém můžete v podrostu pěstovat i některé stínomilné bylinky.

Pokud možno používejte přírodní mulče, ty organické dodají do půdy potřebné živiny a navíc i zlepší její strukturu.

Z každé zahrady je poměrně dost odpadu, proto popřemýšlejte, jakým způsobem budete tuto hmotu zpracovávat. Část pozemku tak věnujte větším kompostérům, do kterých se všechna hmota vejde, a vy tak budete moci na jaře využít úrodný kompost třeba do zeleninových záhonů.

Pokud bychom tedy chtěli shrnout hlavní podstatu ekologické zahrady, museli bychom zdůraznit hlavně použití přírodních materiálů, smysluplné hospodaření s organickými odpady ze zahrady a také hospodaření šetrné k přírodě.

Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu (Zdroj: )
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu (Zdroj: archiv redakce)

I ekologická zahrada by měla být krásná

Jak zahradu pojmete, záleží samozřejmě na vás, ale věřte, že i zahrada, kterou budete udržovat bez množství hnojiv a postřiků, může být zajímavá. Ekologie a estetické hledisko se navzájem nerozporují, ale jdou ruku v ruce.

Rozhodně se nemusíte vzdávat květinových záhonů. Na venkovské zahradě oceníte výsadby starých druhů trvalek, zajímavě budou výsadby zkrášlovat také trvalky z volné přírody.

Záhony také můžete pojmout edukativně. Květiny lákají opylovače, čímž zaujmou i malé děti, proto vybírejte hlavně takový sortiment, který umožňuje opylení. Vyhněte se plnokvětým kultivarům, které jsou pro mnohé opylovače kvůli stavbě květů nedostupné.

Zajímavé možnosti nabízejí také prérijní trvalkové záhony, které nevyžadují téměř žádnou údržbu kromě pletí a občasné redukce některých dominantních a bujně rostoucích druhů.

Na trhu seženete mnoho speciálních směsí pro založení květnatých luk. I trávník tak může představovat estetický prvek, na který se budete každý rok těšit.

p-i-zakl-d-n-zahrady-myslete-i-na-u-ite-n-ivo-ichy-opylova-m-nab-dn-te-medonosn-rostliny.jpg

Zdroj: archiv redakce

Smlsněte si na své zahradě

Ekologická zahrada je jak stvořená pro pěstování jedlých rostlin. Kromě klasických zeleninových záhonů si vytvořte jedlý les, v němž skvěle porostou ovocné stromy i keře známé jako drobné ovoce. Pod vzrostlými stromy se bude perfektně dařit stínomilným bylinám i některým keřům, které se vám odvděčí zdravými plody.

Zajímavou kapitolou je jedlý trávník. Při jeho údržbě to příliš nepřehánějte s nízkou sečí, právě ta by mohla poškozovat přízemní listové růžice bylinek, které by vám skvěle obohatily jídelníček. Stejně tak si tento trávník nerozumí s postřiky i s hnojením.

Pokud patříte mezi nadšence, kteří se snaží ze zahrady zpracovat téměř vše a udělat si zásoby na zimu, pak si založte ovocný sad. V něm vedle sebe mohou růst jak moderní ovocné odrůdy, tak i ty staré, jejichž pěstováním se dnes zabývá mnoho zahradníků.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 9. 1. 2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová