reklama

Jak vytvořit zahradu zábavnou pro děti

Děti potřebují místo, kde si budou moct hrát s kamarády nebo i samy a kde budou mít nesčetně možností se rozvíjet. I přestože se mnohým rodičům pod pojmem herní prvky vybaví houpačka, skluzavka nebo pískoviště, existují i jiné možnosti hraček a her, kde si dítě postupem času rozvíjí nejen své motorické schopnosti, ale také fantazii.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak vytvořit zahradu zábavnou pro děti

Kam herní prvky umístit?

Jednu z mnoha věcí, které si dítě při hraní procvičuje, je i vnímání prostoru. Pro ilustraci: Dítě se musí naučit, že když nevidí nad sebe, neznamená to, že nad sebou nic nemá. Kromě toho procvičuje motoriku a další nepostradatelné schopnosti.

Čím menší dítě je, tím větší potřebuje dohled. Vhodné je umístit dětské hřiště či pískoviště před okno kuchyně nebo v blízkosti terasy, kde trávíte většinu času. Rozhodně nestavte dětské hřiště a jiné herní prvky blízko vodních ploch, jako je bazén, jezírko a další. Dále není dobré místo kousek od ohniště nebo na opačném konci zahrady, kam nedohlédnete.

Co se týká podkladu, je nejlepší volbou travní plocha, která je měkká. Špatnou volbou je umístění herních prvků na beton, dlažbu a další zpevněné plochy. Pokud ovšem jinou možnost nemáte, a přesto chcete své ratolesti vyhovět, nainstalujte na zpevněný povrch speciální gumové rohože, které případný pád také efektivně ztlumí.

Zakoupit hotové řešení nebo postavit svépomocí?

Výhoda zakoupených herních prvků by měla spočívat v dodržení mnoha bezpečnostních norem. I tak je ale doporučené před samotnou koupí si vyžádat u obchodníka příslušnou specifikaci výrobku. Tyto normy řeší nejen bezpečné vzdálenosti, ale také výběr materiálu a jeho ošetření.

Jestliže jste zdatní kutilové a chcete svému dítěti postavit houpačky, domeček nebo jiné herní věci sami, určitě nezapomeňte zaměstnat při výrobě dané hračky i svého potomka. Uvidíte, že se bude aktivně a rád podílet na broušení, tesání a jiných potřebných prací s vámi. Je to jedna z mnoha důležitých věcí, které vám zakoupené hračky neposkytnou. Budete s vaším potomkem spolupracovat na jeho hračkách. O to více si hraní užije a bude z toho mít radost.

Jaké materiály jsou nejvhodnější?

Materiálů, ze kterých se různé herní prvky vyrábějí, je mnoho. Nejvíce jsou však zastoupeny plasty a dřevo. Asi nejlepší materiál je určitě dřevo. Kromě toho, že plasty mohou při rozbití velmi ošklivě pořezat, je dřevo zajímavé na omak a také se s ním mnohem lépe pracuje, když například dojde k poškození žebříčku nebo nějaké části na domečku. Plastové prvky při rozbití spíše vyhodíte, dřevěné lze i opravit.

Při sestavování myslete hlavně na to, že spoje by měly být v co největší míře bez použití hřebíků, vrutů a šroubů. Mnohdy se bez nich samozřejmě obejít nelze, ale u klasického pískoviště nejsou vůbec potřeba. Než začněte dřevo ošetřovat nějakým nátěrem, zvažte, zda je to vůbec nutné, jestliže ano, zakupte nátěr, který není nijak závadný a je určen právě pro tyto účely.

Herní prvky

Kromě klasických herních prvků, jako je houpačka, skluzavka nebo pískoviště, můžete zakoupit či postavit dítěti domek, kde bude mít vlastní soukromí nebo třeba možnost vytvořit si z něj nedobytný hrad, dále existují různé prolézačky a horolezecké zdi nebo žebříky.

Kromě těchto běžných herních prvků existují také herní prvky z vrbového proutí nebo tak zvaný pocitový chodníček, kde na různé úseky cesty dáte různé materiály jako například štěpku, oblázky, štěrk a jiné.

Dále existují hry, jako jsou ruské kuželky, petang nebo kroket. Postavit můžete také různé podobizny zvířátek z kulatiny jako například ovečky, koníky a jiné. Kulatinu můžete také využít na postavení vláčku nebo autíčka. Postačí jenom na daných úsecích vydlabat sedátka.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 18. 3. 2020, Autor: