reklama

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Nebojte se pěstovat trvalky v nádobách, budou v nich prosperovat stejně dobře jako v záhonech. Osázenými nádobami ozdobíte nudná místa v zahradě či na terase. Mísa plná okouzlujících trvalek se může stát dominantou zahrady.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Péče o trvalky v nádobách je obvykle méně náročná než péče o rostliny v zahradě

Ušetřete si starosti, čas i finance

Vysazování letniček do okrasných nádob nám sice připadá smysluplnější a ve výsledku možná i pestřejší. Ovšem na podzim se takto osázené nádoby promění ve smutná místa. Výhodnější je tedy vysadit do nádob trvalky nebo nízké keříky, což nám ušetří starosti, co s nádobami přes zimu, a navíc to ve finále vyjde levněji.

Ve výsadbě s trvalkami budete mít výhodu v tom, že stálezelené rostliny v truhlících, nádobách a mísách budou mít stále pěkný vzhled, a my si navíc ušetříme spoustu času a práce s neustálým přesazováním.

Zimu venku v nádobě zvládnou jen břečťany

Nezapomínejte ani na osazování závěsných košů a nádob, které působí zvláště hezky v pergolách, přístřešcích a také na balkonech. Je třeba mít na paměti, že v závěsných květináčích je možné pěstovat rostliny jen v malém objemu půdy, a že zároveň je taková pěstební nádoba vystavená častým výkyvům počasí, někdy i velmi nepříznivým povětrnostním podmínkám. V průběhu zimy více prochladne než nádoba stojící, která se dá lépe odizolovat. V zimě se dají z trvalek ponechat venku prakticky jen břečťany, ale ani ty není možné nechat venku po dlouhou dobu.

Jednou z největších výhod pěstování trvalek v nádobách je jejich mobilita
i (Zdroj: shutterstock.com)
Jednou z největších výhod pěstování trvalek v nádobách je jejich mobilita

Vyzdobte si trvalkami vchod do domu

Vchod do domu či schodiště vyzdobené rostlinami působí velmi pěkně. K tomuto účelu jsou ideální sestříhané vavříny, vysazené například v bílých květináčích stejných rozměrů. Na méně exponovaná místa je výběr trvalek poněkud pestřejší, ovšem doporučuje se zde vždy výsadba stálezelených keřů – alespoň na místa, která jsou na první pohled nápadná a ihned viditelná.

V nádobách se také velmi dobře pěstují nižší buxusy nebo vzrostlé kamélie. V květináčích se jim dá dobře připravit vhodné prostředí, což je kyselá půda. I listy pěstovaných kamélií vypadají skvěle. Jakmile se na keřích objeví navíc i květy, stávají se tyto rostliny naprosto neodolatelnými. Jejich velké květy se rozvíjejí již brzy na jaře, kdy toho opravdu ještě mnoho nekvete. Jejich krásou se těšíme i v interiéru. Obdobně krásně kvetou i azalky a rododendrony – jejich menší kultivary se dají rovněž pěstovat ve velkých nádobách.

Nádoby mohou pomoci chránit vaše trvalky před škůdci a chorobami, které jsou častější v zahradní půdě
i (Zdroj: shutterstock.com)
Nádoby mohou pomoci chránit vaše trvalky před škůdci a chorobami, které jsou častější v zahradní půdě

Jaké trvalky se hodí do okenních truhlíků

I pro osázení truhlíků si vybírejte raději stálezelené keře, které vypadají hezky po celý rok. Zkuste například výsadbu keříčkovitě rostoucího rozrazilu Hebe x franciscana, ideálně kultivar ‘Variegata‘. Využít můžete i zakrslý jalovec obecný Juniperus communis, nejvhodnější je kultivar ‘Compressa‘.

Vhodné jsou i malé až miniaturní druhy jinak velkých zahradních keřů. Skvěle vypadá například aukuba japonská – Aucuba japonica, kterou můžete později, jakmile příliš povyroste, vysadit do zahrady. Pochopitelně můžete do okenních truhlíků vysadit i trvale rostoucí bylinky jako například pažitku, tymián a majoránku nebo levanduli.

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 3. 6. 2020, Autor: