Koupí zahrady většinou veškeré trable teprve začínají. Každý zahrádkář si dřív nebo později oblíbí vlastní rozložení svojí zahrady a na té cizí se zkrátka necítí „jako doma“. I proto se většina zahrádkářů po koupi nového pozemku rozhoduje ke kompletní přestavbě zahrady. Od čeho ale začít?
Pozor na vegetační období!
První důležitou věcí je určit si pořadí prací podle ročního období. Jakékoliv přestavby záhonků a uspořádání pěstitelských ploch by se například měly ve většině odehrávat na přechodu podzimu a zimy. V období, kdy ještě není půda zmrzlá, ale skončilo takzvané vegetační období, během kterého většina stromů a keřů roste včetně produkce. Během tohoto období je taky naprostá většina již zmíněných zákonem chráněná proti likvidaci.
Likvidace vzrostlých dřevin není práce pro každého
Další věcí, co se nám může velice snadno stát, je vzrostlá dřevina tam, kde ji zrovna my nechceme nebo by bezpečnostně ohrožovala altán, novou chalupu a další. Kácení menších stromů jako jsou jabloně, hrušky a švestky většinou dokáže většina zahrádkářů samostatně.
V případě větších, zejména jehličnatých dřevin se už ale jedná o rizikovou práci, která je bez adekvátní techniky velice nebezpečná. I proto se většinou doporučuje kontaktovat arboristu. Mezi klienty je oblíbená firma, kterou naleznete na webové stránce Rizikabezrizika.cz. Zaměřuje se především na rizikové kácení stromů v Praze.
Stavební práce ponechte na jaro
A poslední věcí jsou různé stavební práce jako například betonování či stavba nové terasy anebo dokonce úpravy či stavba nové chatky. Jakékoliv z těchto prací doporučujeme nechat především na jarní období. Spoustě stavebních materiálů citelně vadí mrazy, a pokud projdou mrazivou nocí tak praskají a ztrácí svoje vlastnosti. Proto je lepší volit období, kdy je počasí přívětivější a stavba zároveň nedostane šanci narušit naše oblíbené letní zahrádkářské období.
Publikováno: 26. 6. 2020, Autor: | autor: Komerční prezentace