reklama

Výhody podzimní výsadby

I když se příroda i vaše zahrada pomalu připravují na zimní spánek, práce na zahradě ještě rozhodně neustávají. Na podzim se dají zakládat nové zahrady, sázet ovocné stromy a ořešáky nebo harmonizovat zahradu výsadbou travin. Podzim je zkrátka ideální čas pro řadu prací v zahradě.

Ideální doba pro založení zahrady

Se zakládáním zahrady se dá začít prakticky kdykoli během celého vegetačního období. Každá doba ovšem přináší své výhody a nevýhody. Při zakládání zahrady na jaře mají rostliny dostatek času na zakořenění, trávník se během dvou až tří měsíců dobře zapojí a trvalky se zase vyšplhají do pěkné výšky.

Od letních realizací vás jistě odradí nejeden zkušený zahradník. Počasí s vysokými teplotami a nízkým úhrnem srážek nové výsadbě a jejímu dobrému zapojení rozhodně nepřeje. Během léta jsou navíc rostliny často dostupné jen v kontejnerech, které bývají cenově o něco dražší. Pořízení bohatého trvalkového záhonu, nového trávníku nebo živého plotu se tak může prodražit.

Proto se vyplatí počkat na podzim, kdy jsou dostupné finančně výhodnější prostokořenné rostliny. Pokud se při výsadbě budete držet základních zásad, určitě se vám všechny rostliny dobře ujmou.

Výhody podzimní výsadby
i (Zdroj: Zahradnictví flos / Shutterstock)
Výhody podzimní výsadby

Založení zahrady na podzim

Na konci září a během října sice začínají klesat teploty, ale rozhodně vás nečekají dlouhotrvající sucha a vysoké teploty, které by vám bránily ve výsadbě rostlin. Ideálním obdobím pro založení zahrady je právě říjen. Pokud byste výsadbu nechali až na listopad, nemuselo by se rostlinám ve zmrzlé půdě podařit zakořenit a mráz by mohl nesprávně zakořeněné rostliny nenávratně poškodit. Na jaře byste pak mohli jen sčítat škody.

„Pro podzimní výsadbu je určitě nejlepší přelom září a října. Vysazovat můžete samozřejmě až do konce října, ale vždy berte v úvahu vývoj teplot. Pokud budete chtít dělat rozsáhlejší terénní úpravy, měli byste to nechat na chvíli, kdy se vám s půdou bude dobře pracovat. Dlouhodobě zamokřená půda se samozřejmě dá také upravovat, ale podstatně víc se u toho nadřete,” sdílí zkušenosti tým z online zahradnictví Flos v pražské Řeži.

Výborná dostupnost prostokořenných rostlin

Zásadní výhodou podzimní výsadby oproti té letní je to, že můžete používat prostokořenné rostliny. Pokud nepotřebujete nutně sázet vzrostlé keře či stromy, může prostokořenné rostliny použít na řadu běžných výsadeb. Dají se z nich založit živé ploty, které ovšem nejsou příliš vysoké – vzrůst rostliny ovšem kompenzuje její cena, která je oproti kontejnerovým rostlinám značně nižší.

Během podzimu se rozšiřuje nabídka balových rostlin. Můžete si tedy pořídit vzrostlé stromy, ovocné stromky v té nejvyšší kvalitě, nádherné růže a bohatou nabídku vřesovištních rostlin.

Výhody podzimní výsadby
i (Zdroj: Zahradnictví flos / Shutterstock)
Výhody podzimní výsadby

Čím vás může podzim nepříjemně překvapit

Od druhé poloviny října mohou nastoupit nepříjemně nízké teploty, které mají vliv na správné ujímání rostliny nebo na růst právě vysetého trávníku. Pokud se na výsev trávníku teprve chystáte, ale teploty už často klesají pod nulu, zvažte, zda se do realizace nepustit až na podzim.

Publikováno: 30. 10. 2020, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jak sázet česnek, mladé ovocné stromky, narcis a jak hnojit jehličnany

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Krátké rady a tipy, jak sázet česnek, mladé ovocné stromky, narcis a jak hnojit jehličnany.