reklama

Plánujeme přírodní zahradu

Přírodní zahrady si v posledních letech získávají stále více zahrádkářů, kteří si své okrasné zahrady postupně přetváří na tyto zelené oázy plné kvetoucích květin a zdravé zeleniny. Pokud se také chystáte k této radikální změně, pomůžeme vám s jejím plánováním. I přírodní zahrada má své zákonitosti, které ovšem nejsou nijak výrazně striktní a plně vychází z principů fungování samotné přírody.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Plánujeme přírodní zahradu

Aby vaše přírodní zahrada fungovala, jak má, je třeba pamatovat hned na několik věcí. Pokud nepatříte mezi znalce rostlin, možná to pro vás bude znamenat menší studium sortimentu, aby vás rostliny časem nepřekvapily svými velkými rozměry či bujným růstem a schopností konkurence.

Již v procesu plánování takové zahrady pamatujte, že v přírodě blízkých zahradách má vše svůj vnitřní řád, vše krásné je zároveň i užitečné a všechny rostliny i živočichové spolu mohou vytvořit ekologicky stabilní a fungující společenstvo.

Aby ovšem vše fungovalo na základě stability, je nutné dodržovat vzájemné poměry. V prvních letech po založení zahrady ovšem počítejte s tím, že na vysněný ráj budete muset chvilku počkat. Nějakou dobu totiž trvá, než se vše stabilizuje, než se na pozemek nastěhují užiteční živočichové a berte také v úvahu, že vývoj rostlin může trvat i několik desetiletí, než konečně zahrada bude vypadat podle vašich představ.

V prvních letech se nenechte zklamat tím, že na váš pozemek zaútočí mnoho různých chorob a škůdců, se kterými ale bojujte pokud možno bez použití syntetických jedů a postřiků. V přírodní zahradě má vše svůj čas a různé postupy, které vaši zahradu ochrání, se časem také naučíte.

Plánujeme přírodní zahradu
i (Zdroj: shutterstock.com)
Plánujeme přírodní zahradu

Fáze plánování

Pokud jste s přetvářením zahrady ještě nezačali, je určitě dobré si své plány a přání napsat a nakreslit na papír. V optimálním případě si sami vytvořte jednoduchý zahradní projekt, na kterém budou jasně rozmístěny tematicky laděné plochy. S projekcí vám může samozřejmě pomoci specializovaný designér přírodních zahrad nebo zahradní architekt, který má s těmito zahradami jisté zkušenosti. Ne každý architekt se tomuto tématu věnuje, proto se ho na úvodní schůzce zeptejte a nechte si ukázat některé z jeho zrealizovaných prací.

Jasně se rozhodněte, zda vaše přírodní zahrada bude pojata jako prostor určený k realizaci vašich koníčků, k tvorbě přírodě blízkých ploch určených pro drobné živočichy nebo jako užitková plocha umožňující sklizeň vlastních výpěstků. Pokud máte dostatečně velký pozemek, můžete skombinovat všechny tyto cíle.

Ať bude vaše zahrada určena pro pěstování jedlých rostlin nebo pro pěstování kvetoucích rostlin a květnatých luk, vždy pamatujte, že v každém případě bude nutné na dostatečně velké ploše vytvořit prostor pro zpracování organického „odpadu“, který bude vznikat při údržbě zahrady. Část prostoru proto věnujte většímu kompostéru, ve kterém se zároveň zbavíte i kuchyňských zbytků.

Rozmyslete si, zda si budete chtít vyrábět vlastní listovku, která nahradí kupovanou rašelinu. I na tu budete totiž potřebovat prostor o velikosti kompostéru. Vyřešte také otázku zadržování dešťové vody, pro kterou lze vytvořit podzemní jímky, svody do nadzemních nádrží nebo třeba přírodní jezírko, do kterého bude všechna dešťová voda ze střech a zpevněných povrchů stékat. Stejně tak vyřešte, kam budete uklízet zahradní náčiní, kde budete skladovat zahradní nábytek a zda netoužíte po zahradní treláži nebo altánu.

V první řadě se tedy zbývejte řešením drobných staveb a technické stránky zahrady. V druhé fázi se zaměřte na řešení vegetačních ploch.

Plánujeme přírodní zahradu
Plánujeme přírodní zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme přírodní zahradu
Plánujeme přírodní zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme přírodní zahradu
Plánujeme přírodní zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme přírodní zahradu
Plánujeme přírodní zahradu (Zdroj: archiv redakce)
Plánujeme přírodní zahradu
Plánujeme přírodní zahradu (Zdroj: )

Bez rostlin to nepůjde

Jakmile budete mít vyřešený technický koncept zahrady a budete vědět, kde budou jaké stavby a zpevněné povrchy, pusťte se do vymýšlení konceptu vegetačních ploch. V přírodních zahradách bývají běžně zastoupeny vegetační prvky jako jedlý les, květnatý trávník či louka, trvalkové záhony, vodní biotopy, druhově pestré volně rostoucí živé ploty a mnoho dalších specifických ploch.

V sortimentu by měly být zastoupeny především domácí druhy, ale introdukovaným druhům se rozhodně bránit nemusíte. Jen dbejte na to, aby se expanzivně nešířily do okolí a nevytlačovaly tak původní vegetaci nebo aby neškodily opylovačům a dalším živočichům, kteří na zahradu jistě rádi zavítají.

v-dy-si-rozmyslete-um-st-n-a-velikost-zahradn-ch-kompost-r-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 3. 2. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová