Do nádob na terasy, balkony a pod pergoly vysazujeme různé druhy rostlin. Nejoblíbenější jsou pochopitelně ty kvetoucí. Vybrat si můžeme podle tvarů i barev květů a také podle podmínek, které těmto rostlinám můžeme nabídnout. Celou škálu barev a tvarů nabízejí ale i rostliny okrasné listem. Pojďme se podívat, které z nich vypadají v nádobách a truhlících nejlépe.
Neodmyslitelnou součástí kombinovaných výsadeb se stále častěji stávají strukturní rostliny (rostliny s okrasnými listy). Mají dvě velké výhody, obvykle jsou nenáročné na pěstování a navíc mají mnohostranné využití. Přestože se pěstují převážně pro krásu barev a strukturu listů, mnohé z těchto rostlin také kvetou.
Rostliny různých botanických skupin
Mezi rostlinami okrasnými listem najdeme mnoho různých botanických skupin. Zahrnují jak letničky, tak trvalky, dále dřeviny, trávy i byliny.
Také škála olistění je nadmíru bohatá. Najdeme mezi nimi nejen listy různých odstínů zelené, ale také stříbřitou a bílou barvu, barvu červenou, purpurovou, fialovou, meruňkovou, měděnou nebo hnědou. Výjimkou nejsou ani listy citronově žluté nebo šedé, případně i zlaté. Navíc mnohé z těchto rostlin mají neopakovatelný růst či rozmanitou texturu listů a mnoho různorodých tvarů.
Mitrovnička (Tiarella) z čeledi lomikámenovité
Tato oblíbená keříkovitá trvalka vypadá podobně jako dlužicha. Oproti dlužichám má také atraktivní květenství a její listy jsou hlouběji vykrojené. S tmavými červenými středy je na trhu druh Tiarella laciniata ‚Arpeggio‘. Vyhovuje jí stín až polostín a na podzim přinese do vaší zahrady nebo na okenní parapet zvlášť zajímavé zbarvení.
Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) z čeledi hluchavkovité
Jeho součástí jsou plazivé výběžky, které rychle zarostou prázdná místa v truhlíku. Tato trvalka má menší vzrůst. Výjimečná je svou barvou listů. Ty mohou být červenohnědé až takřka černé. Některé jsou i panašované. Jejich velkou výhodou je, že jsou to rostliny atraktivní v každém ročním období a navíc nabídnou i převislý růst.
Stříbrný déšť (Dichondra argentea) z čeledi svlačcovité
Dichondra, která vyniká vysokou odolností vůči suchu, zpestří opravdu každý okenní nebo balkonový truhlík. Má drobné stříbřité lístky splývající dolů v dlouhých závěsech. Převislé plstnatě vlnaté stonky dlouhé až 2 metry kombinujeme obvykle s petúniemi, netýkavkami a dvojzubcem. Rostlinu si můžeme namnožit řízkováním.
Šťavel trojhranný (Oxalis triangularis) z čeledi šťavelovité
Mezi balkonovky zajímavé svým okrasným listem můžeme zařadit i šťavel, který má kromě pěkných trojdílných lístků i po celé léto spoustu drobných bílých kvítků.
Africká kopřiva (Coleus) z čeledi hluchavkovité
Nejvíce obdivujeme kultivary s výrazně barevnou žilnatinou nebo širším odlišně zbarveným okrajem listů. Fascinující je na těchto rostlinách sytost a výraznost barevných kombinací. Pěstování je velmi jednoduché. Rostliny snášejí i stinné stanoviště. Květy nejsou nijak okrasné, a proto včas květenství odštipujeme. Koleusy rostlou vzpřímeně a je o nich známo, že škála jejich pestrých barev na listech je v rostlinné říši pravděpodobně tou nejpestřejší.
Další skupina rostlin okrasných listem
Alespoň zmínku si zaslouží i další rostliny okrasné listem, které se dají pěstovat v nádobách a truhlících na balkonech nebo v oknech. Jako příklad uveďme alespoň břečťan obecný, dlužichu, svatolinu cypřiškovitou, popenec obecný, hluchavku skvrnitou, plektrantus, smil, levanduli, starček přímořský, zelenec chocholatý, krásnohlávek, asparágus, pileu nebo psineček výběžkatý.
Publikováno: 17. 6. 2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová