Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.
Co všechno umí vapka vyčistit?
Vysokotlaký čistič toho zvládne opravdu mnoho. Už jen se základní sadou trysek zvládnete vyčistit zahradní malotraktor, auto, sudy, střechu i zpevněné plochy.
Dobře vám poslouží také při čistění běžného nářadí, kdy stačí vše vyrovnat do řady a pak vše najednou umýt. Poté stačí nechat všechno řádně oschnout a máte práci hotovou.
K vapce lze navíc připojit i spoustu příslušenství jako kartáče na auto nebo speciální trysky na mytí omítek a další.
Důležité parametry vysokotlakých čističů
U vysokotlakých čističů není naštěstí mnoho parametrů, které je zapotřebí brát v potaz. Základní vlastnosti, které vás budou v prvním přiblížení zajímat, jsou pracovní tlak a průtok vody. Zde platí čím vyšší, tím lepší.
Mnoho výrobců vás ale zbrzdí cenou, protože platí, že čím větší je číslo u těchto parametrů, tím větší je cena. Ve většině případů je to dáno nutnou lepší konstrukcí, někdy také výbavou či produktovou řadou. Zde samozřejmě platí, že čím větší tlak a průtok, tím rychleji budete mít práci hotovou a tím spíše se zbavíte silného znečistění.
U těchto parametrů zpozorněte…
U běžných vysokotlakých čističů, po kterých se poohlíží valná většina majitelů domů, zpozorněte u parametru příkon a průtok vody. V případě většího příkonu stroje bude zapotřebí mít připojenou vapku přes jistič charakteristiky „C“ nebo v případě prodlužovacího kabelu zakoupit takový, který zvládne pracovat delší dobu s větším zatížením přístroje.
U parametru „průtok vody“ si zjistěte, zda jste schopni takový průtok vody čerpadlu ve vapce dodat. Ve valné většině případů by neměl nastat problém, protože výrobci s tímto počítají, ale i tak je lepší si tento parametr zkontrolovat u vašeho zdroje vody.
Pohon čističů a typy čerpadel
Vysokotlaký čistič může pohánět buďto spalovací nebo elektrický motor. S prvním typem pohonu se spíše v běžných domácích podmínkách nesetkáte. Také jsou tyto čističe mnohem dražší a hůře dostupné.
Nejběžnější jsou modely s elektromotorem. Kvalitnější elektromotory jsou ty bez uhlíkové, bohužel i tento typ motoru se zatím spíše do čističek nepoužívá.
Dále vás musí zajímat také čerpadlo. Velmi dobrá čerpadla jsou radiální. Ty jsou však drahá a používají se u dražších strojů. Nejčastěji se tak setkáte s čerpadlem rotačním axiálním. I u těchto čerpadel si však lze vybrat kvalitní provedení. Ty nejlevnější vapky mají čerpadlo z velké části složené z tvrzených plastů. Lepší stroje mají namísto plastů různé druhy slitin jako hliník nebo mosaz. Takové čerpadlo vám určitě vydrží více provozních hodin a obecně bude odolnější.
Spíše než výkon volte celkovou robustnost
Obecně lze říci, že na běžnou práci jako je mytí auta a jiných strojů si vystačíte s čističem o provozním tlaku od 100 do 140 barů s průtokem od 400 do 500 litrů za hodinu a příkonem kolem 1,7 kW. Bohužel, mnoho uživatelů se rozhoduje hlavně dle těchto čísel a radši tak nechtěně oželí kvalitnější motor nebo robustnější svařovanou konstrukci.
Orientačně se zde lze řídit váhou celého vysokotlakého čističe, kdy platí, že čím je čistič těžší, tím spíše bude nejen čerpadlo, motor, ale také celá konstrukce z odolných slitin a kovů. Příkladně je tak lepší radši oželet rozdíl 10 barů a koupit vapku s kvalitním čerpadlem.
Čistá voda je základ
Ještě než se vůbec pustíte do čistění, ověřte si stav a kvalitu vašich filtrů na vodu. Zde se určitě informujte u výrobce (většinou v návodu) na nezbytnou jemnost vložky filtru. Pokud nebudete mít patřičný filtr namontován v hlavní vodovodní sestavě, lze dokoupit i filtry, které se připojí na kohoutek na zahradní hadici. Filtr umístěny přímo v čističi berte spíš jako rezervní, kdyby se něco pokazilo.
Publikováno: 30. 12. 2021, Autor: | autor: Jan Vrbata