reklama

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Bez údržby to nepojede

Podceňujete pravidelnou údržbu s tím, že olej stačí vyměnit jednou za sezonu a jestli vůbec? Manuál jste od vybalení sekačky neotevřeli, takže netušíte, jakou údržbu výrobce doporučuje. Asi nechcete, aby vaše sekačka přežila víc než pár sezón.

Při práci se sekačkou je nejpodstatnější dodržet tři body:

  • čištění filtru
  • výměna oleje
  • důkladné očištění sekačky po každém sekání

Olej je třeba měnit ideálně podle návodu, nejméně pak alespoň jednou za sezónu. Životnost oleje není neomezená, olej mimo jiné například váže vlhkost, a tak se časem snižuje jeho viskozita, tím dochází ke zvýšenému tření a opotřebení některých mechanických částí sekačky. Vzhledem k vysoké prašnosti, ve které sekačka pracuje, je potřeba kontrolovat a čistit také vzduchový filtr. Celá sekačka si pak po skončení každého sečení zaslouží řádně očistit, zejména se zaměřte na spodní část a na nože, kde se v případě usazenin nevytváří dostatečný podtlak, a práce je pak mnohem namáhavější.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Sekačku nenaklánějte na bok!

Toto doporučení se týká pouze benzinových sekaček. Nezapomeňte, že se stroj nakloní i při sečení ve svahu, proto byste měli sekat kolmo na vrstevnici a ne po ní. Některé sekačky se mohou na jednu stranu naklánět, informaci o tom, na kterou stanu je to bezpečné, byste měli najít v manuálu nebo oslovte prodejce. Ta informace se vám hodí i při výměně oleje.

Neposedné kabely

Elektrické sekačky mají mnoho výhod. Proti benzinovým mají nižší váhu, a proto se s nimi lépe manipuluje, údržba je hračka. Představují ale také jeden zásadní problém: během sekání je nutné dávat pozor na elektrický kabel.

Čtěte také:

V případě přeseknutí kabelu pravděpodobně vypadne jistič, přičemž obsluze by se nemělo nic stát, avšak s jistotou se na to spoléhat nedá. Jinak následná oprava sekačky pak může být finančně náročná. Pokud to situace dovoluje, je vhodné mít k sekání větších ploch asistenta, který bude kabel hlídat. Případně se raději poohlédněte po nové sekačce s aku pohonem, kde zůstávají výhody sekačky elektrické a není nutné hlídat kabely a práce s ní je tak jednodušší.

Pozor na ruce a nohy

Sekačka je silný stroj. A může být nebezpečný, nejste-li při práci s ní opatrní. Sekání trávy se zvednutým víkem nebo čištění výletového prostoru za provozu sekačky jsou velmi nebezpečným počínáním obsluhy sekačky. Ve chvíli, kdy posekanou trávu nezachycuje sběrný koš a víko zůstává otevřené, nic nechrání nohy obsluhy. K tomuto jednání často dochází ve chvíli, kdy je například vysoká tráva nebo se seče na místech, kde není nutné trávu sbírat a zdržovat se s vysypáváním koše. Ovšem v případě, že sekačka zachytí klacek nebo kamínek, může obsluhu sekačky nepříjemně poranit. Ojedinělé není ani čistění ucpaného výletového prostoru za chodu motoru během sekání, zde mohou být následky vážné. Myslete při práci tedy také na své zdraví, chraňte se ochrannými prostředky a používejte sekačku přesně podle pokynů výrobce.

Publikováno: 7. 6. 2022, Autor: | autor: Julie Veselá