reklama

Červen je jak stvořený pro sběr bylinek

Červen je ideální dobou pro sběr léčivých květů a listů. Ve volné přírodě i na našich zahradách jich je ke sklizni opravdu dost. Už víte, na jaké bylinky se vydáte?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Červen je jak stvořený pro sběr bylinek

V červnu jsou některé bylinky v plné kondici, takže už na nic nečekejte a vydejte se na jejich sběr. Právě teď rozkvétají lípy, na loukách se zelenají listy jitrocele a na zahradě se blíží ideální doba sběru mnoha zahradních bylinek. Právě ty navíc i po první sklizni dokáží znovu obrazit, takže pokud první sběr příliš neoddálíte, můžete se těšit na další várku léčivé hmoty. Na sběr kořenů je zatím čas, počkáte si na něj do podzimu nebo do příštího jara, protože právě teď kořeny neobsahují příliš mnoho léčivých látek.

Na sběr bylin se vždy vydávejte pouze tehdy, když na rostlinách již oschla rosa a nehrozí, že bude pršet. Ideální dobou je tedy rané odpoledne. Byliny by se nikdy neměly zapařit, proto je sbírejte třeba do proutěného košíku, který větrá i odspodu.

Sušení by mělo vždy probíhat rychle, ale pokud možno přirozeným způsobem v dobře větrané místnosti v místech, kam nesvítí slunce. Sluneční paprsky totiž dokáží zvláště některé byliny rychle znehodnotit. Pokud plánujete sušení většího množství bylin, vyplatí se koupě bylinářských sít, na která léčivé rostliny rozprostřete. Jejich výhoda spočívá v tom, že se k rostlinám dostane vzduch i odspodu, takže je nemusíte tak často obracet, ačkoli i zde se tomu úplně nevyhnete.

Červen je jak stvořený pro sběr bylinek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Červen je jak stvořený pro sběr bylinek

Co se dá během června sbírat na vaší zahradě?

Postupně lze sklízet lístky bazalky pravé (Ocimum basilicum). Někdy se doporučuje sklízet celé výhony s listy, ale mnohem lépe se budou sušit jednotlivé listy. Rostlině nikdy neodstraňte úplně všechny, aby byla schopná i nadále asimilovat, vytvoří pak listy další. Během sezony tak lze sklízet přibližně čtyřikrát. Bazalku oceníte jako skvělé koření, ale lze ji přidávat i do bylinných čajů pro kojící matky. Podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení, ale také pozitivně působí na horní cesty dýchací a usnadňuje odkašlávání.

Během června lze také sklízet mátu peprnou (Mentha piperita), která bude skvělým pomocníkem na podrážděný žaludek. Na dobré usínání a na uklidnění se jistě bude hodit meduňka lékařská (Melissa officinalis). U máty i meduňky lze sbírat celou olistěnou nať a sušit ji ve svazcích, nebo z natě listy otrhat a sušit je samostatně, což je mnohem efektivnější postup.

Čtěte také:

Skoro na každé zahradě pak roste také dobromysl obecná (Origanum vulgare), kterou opět řadíme do skupiny koření. Její kvetoucí nať se ovšem hodí i do bylinných čajů určených na dobré trávení, protože účinné látky obsažené v dobromysli podporují tvorbu žaludečních šťáv. Pozitivně opět působí na horní cesty dýchací a stejně tak perfektně uklidňuje. S těžkými depresemi ovšem ani tato bylinka nepomůže, je to vhodný pomocník pouze při lehčím podráždění nebo neklidu. V průběhu června také sbírejte nať tymiánu obecného (Thymus vulgaris) a mateřídoušky úzkolisté (T. serpyllum).

Červen je jak stvořený pro sběr bylinek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Červen je jak stvořený pro sběr bylinek

Hurá na sběr do volné přírody

Zajímavé možnosti sběru léčivých rostlin nabízí i volná příroda. Vždy ovšem sbírejte pouze druhy neohrožené a na stanovišti vždy nějaké rostliny ponechte, aby se společenstvo mohlo opět obnovit. Stejně tak sklízejte jen to, co bezpečně poznáte, jinak může dojít k nechtěné záměně.

Co tedy můžeme ještě sbírat?

Lípa srdčitá (Tilia cordata) –  v červnu se rozvíjí její květy, které voní po medu. Je to skvělý lék na horečku, má totiž skvělé potopudné účinky. Léčí záněty a působí močopudně. Stejně tak lze lípu užívat při bolestech hlavy. Nálevy z ní připravené mají příjemnou květovou chuť a lze je užívat i preventivně.

Hluchavka bílá (Lamium album) – kdo si pamatuje na školní sběr bylin, určitě si vzpomene, jak nerad sbíral nejlépe placenou bylinku, tedy květy hluchavky. Jejich sběr je pracný, přesto se vyplatí si hluchavkové květy nasušit do zásoby. Pozitivně působí na prostatu a u žen upravují pravidelnost menstruace.

Červen je jak stvořený pro sběr bylinek
i (Zdroj: shutterstock.com)
Červen je jak stvořený pro sběr bylinek

Jahodník obecný (Fragaria vesca) – nejvíce účinných látek najdete v jahodníku rostoucím v lese. V červnu sbíráme mladé, svěže zelené listy. Je to univerzální lék, který skvěle čistí organismus. Navíc má i příjemnou chuť. Mnohdy tvoří spolu s listy ostružiníku a maliníku, které se dají v této době také sbírat, tělo bylinných směsí.

Bez černý (Sambucus nigra) – bez bychom neměli znát jen kvůli kosmaticím, které se dají z bílého květenství vyrábět, ale také kvůli jeho četným léčivým účinkům. Květy jsou podobně jako květ lípy močopudné, potopudné a protizánětlivé, lze je tedy užívat při horečkách, chřipce, virózách i nachlazení.

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) – sbíráme plně rozvinuté žluté květy, z nichž v každém případě odstraňte hmyz, který květy vyhledává. Květy se skvěle hodí do nálevů proti kašli, tedy při jeho suché formě. Přeceďte je přes husté plátýnko, obsahují jemné chloupky, které by mohly naopak ke kašli dráždit.

text zdroj: bylinkářka Lucie Peukertová, Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 10. 6. 2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová