Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.
Nezámrzná hloubka
Termín, který spolu s instalací vody mimo dům uslyšíte asi nejčastěji. O co se vlastně jedná? Tento termín udává hloubku pod terénem, kde nedochází k promrznutí země. Na našem území se jedná o hloubku od 80–140 cm. Záleží na typu půdy.
V případě vodovodních přípojek se ukládá potrubí do hloubky 1200–1500 cm. Čím více je země písčitá až skalnatá, tím je zapotřebí větší hloubka uložení.
Pokud nemůžete nebo se vám či stavební firmě nechce kopat výkopy do hloubky 80 cm, smiřte se s tím, že budete pravděpodobně muset potrubí na zimu vypustit. Záleží na mrazech a hloubce uložení. Rozhodně však nepomůže položení teplotní izolace nad trubku. Povede to pouze k oddálení doby promrznutí.
Jak tedy rozvody vody správně zazimovat?
Pokud nemáte uložené potrubí v nezámrzné hloubce, je nutné jej na zimu vypustit nebo s pomocí kompresorů vypustit vzduchem.
V případě zahradních kohoutků na vodu, které vedou z domu ven, můžete dodatečně instalovat takové, které se před zimou pouze uzavřou. V obchodech se prodávají jako nezámrzné zahradní ventily. Trik spočívá v tom, že kohoutkem zavíráte ventil, který je v potrubí ke kohoutku umístěný v domě. Zbylá voda pak samočinně vyteče.
V případě podzemních nádrží, které jsou správně uložené v dostatečné hloubce, není třeba téměř nic řešit. Postačí pouze vypnout čerpadlo a zabránit jeho spuštění nebo zavřít ventil, který v případě zapnutí čerpadla zabrání vodě, aby vnikla do potrubí.
Mnoho výrobců čerpadel pak doporučuje čerpadlo několikrát za zimu zapnout, aby nedošlo k zaklesnutí oběžných kol vlivem tvrdosti vody nebo usazených nečistot. Je proto dobré instalovat do jímky vypouštěcí okruh, který vám toto umožní.
Letní kuchyně a zahradní domky
V případě, že máte na zahradě stavbu, kde máte instalované rozvody vody, máte na výběr dvě možnosti. V prvním případě vodu vypustit a v druhém můžete nechat v místnosti temperovat zdroj tepla. Obvykle přímotopy, které nastavíte na teplotu kolem pěti stupňů Celsia.
Mnoho lidí také omotává kolem potrubí odporový drát. Toto řešení lze dnes také zakoupit již hotové, postačí ho pouze připojit do elektrické zásuvky.
Závlahové systémy, zahradní jezírka a bazény
V případě závlahových systémů se musí veškerá voda od čerpadla až k postřikovači vypustit vzduchem. Zde se použití kompresoru už nevyhnete. Většinou vám sama instalační firma nabídne službu zazimování celého systému, jak vodovodního, tak potřebné elektroinstalace nebo čidel.
Dokud je závlaha v záruční době, je doporučeno, nechat tuto práci na instalační firmě, která si za vše ručí. Obdobně postupujte i u technologií zahradních jezírek, která se musí přepnout na zimní chod.
V případě bazénů postačí pouze upustit z bazénu vodu, vypustit filtrační okruh a zazimovat čerpadlo. Mnoho lidí hází do bazénů také polystyrenové míčky, které ochrání stěny bazénu před rozpínavým ledem.
Pár rad na závěr
Pokud se na instalaci vodovodního systému na zahradě teprve chystáte, důkladně přemýšlejte, jak ho nainstalovat tak, abyste se vyhnuli používání kompresoru a složitému zazimování. Zvažte tak vhodné vyspádování potrubí optimálně do jímky.
Pokud to není možné, můžete dle délky potrubí, vykopat v zemi vsakovací díru, do které vodu z potrubí samospádem vypustíte. V jímce pak stačí pouze namontovat odvzdušňovací uzávěr.
V případě kohoutků na stěně domu zakupte ty nezámrzné nebo v domě nainstalujte snadno přístupný odvzdušňovací ventil. Nespoléhejte na termoizolace. Ty maximálně pomohou s nárazovými mrazy na začátku zimy, pokud zapomenete potrubí včas vypustit. Před dlouhotrvajícími mrazy vám ovšem nepomohou.
Publikováno: 11. 11. 2021, Autor: | autor: Jan Vrbata