reklama

Naučte se množení rostlin pomocí řízkování

V dnešní době je řízkování nejběžnějším způsobem množení nových rostlin. Není vůbec náročné, zvládne jej i úplný nováček v zahradničení, navíc ušetříte peníze a máte radost z vlastní práce. A to se všechno počítá. Jak tedy správně řízkovat?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Naučte se množení rostlin pomocí řízkování

Řízkování je oblíbenou metodou zahrádkářů při množení rostlinek. Nejedná se o jeden konkrétní postup, dá se postupovat více způsoby a za použití různých vychytávek. Prozradíme, jak na to.

Typy řízkování

„Existuje více způsobů, jak na řízky. Můžete je dělat ze stonku, z listu i z kořene, každá rostlina ale vyžaduje jiný přístup,“ vysvětluje zahradnice Lenka Hrubá. Je však potřeba být trpělivý, každá rostlinka potřebuje nějaký čas na zakořenění, a ne vždy se to povede.

Řízky ze stonku: fíkusy, monstery, maranty, sukulenty.

Listové řízky: africká fialka, tchýnin jazyk nebo oblíbená tlustice vejčitá.

Kořenové řízky: oblíbená pilea a některé trvalky, zejména ty s dužnatými kořeny.

Jak na to?

Pořádně se připravte, nástroje, které použijete na řízkování, by měly být ostré a čisté. Můžete využít nůž, žiletku nebo nůžky. Pokud bude nástroj tupý, můžete poškodit řízek a snížit tak i pravděpodobnost uchycení.

Cílem je dostat „kolínko“, respektive místo, ze kterého roste samotný list. Po nalezení jej seřízněte. Nejlépe použijte řízek z vrchní části rostliny tvořený třemi až čtyřmi listy.

Naučte se množení rostlin pomocí řízkování
i (Zdroj: shutterstock.com)
Naučte se množení rostlin pomocí řízkování

A co dál?

Zbavte řízek spodních listů a rovnou ho dejte do vody nebo do substrátu. Dbejte na to, aby ve vodě nebo v substrátu byl pouze holý stonek, listy by mohly totiž brzy začít plesnivět. Nejdůležitější je, aby ve vodě bylo kolínko, z toho by pak měly začít vyrůstat kořeny. „Pokud sázíte rovnou do substrátu, vytvořte v něm malou jamku, do které stonek zasunete, substrát jemně přitlačte okolo a dbejte na to, aby byl dostatečně vlhký. Osobně s ním mám dobrou zkušenost u kořenění vánočních kaktusů, rhipsalisů či filodendronů,“ doporučuje Lenka Hrubá.

Čtěte také:

Pro větší efektivitu je lepší vyšší vzdušná vlhkost a teplota. Toho můžete docílit za použití perforované fólie, seříznutou PET lahví, zavařovačkou nebo pokojovým minisklíčkem, fungující jako příklopka. Aby nedošlo k zapaření, tak je potřeba jednou za čas dát kryt na stranu. Při větším zakořenění umístěte rostlinku do větší nádoby.

Naučte se množení rostlin pomocí řízkování
i (Zdroj: shutterstock.com)
Naučte se množení rostlin pomocí řízkování

V čem pomůže Rašeliník?

Mezi zahrádkáři je velmi oblíbený způsob kořenění v Rašeliníku. Jedná se o mech, který vyniká dobrou absorpcí. Může být tak řešením u řízku, kterému se prostě nedaří zapustit kořeny nebo uhnije. Rašeliník stačí namočit do vody. Jakmile bude vlhký, tak do něj vložte řízek, zabalte ho a dejte do miniskleníku nebo ho přiklopte sklenicí. „Použití krytu je v tomto případě nutné, protože Rašeliník má tendenci opravdu rychle vysychat,“ upozorňuje Lenka Hrubá.

Výhody řízkování

  • Jednoduchý způsob množení, který zvládne i úplný začátečník.
  • Nepotřebujete drahé speciální pomůcky.
  • Nové rostliny jsou geneticky shodné s mateřskou rostlinou.

Tak co říkáte? Už víte, z jaké pokojovky vypěstujete její malou kopii? Řízkování je nejjednodušší způsob, který můžete vyzkoušet i sami doma. A nově vypěstované kousky si buď můžete nechat, nebo je potom věnovat někomu jako originální dárek.

text zdroj: Lenka Hrubá, květinářství Zahrada na niti, foto-zdroj: shutterstock.com

Publikováno: 16. 8. 2022, Autor: | autor: Redakce ve spolupráci s Zahrada na niti