reklama

Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Když mluvíme o stěhování, nemáme tím na mysli stěhování bytu ani osob, ale stěhování přenosných rostlin, které by zimu venku na zahradě, terase či balkoně nepřežily, a proto je musíme umístit na mrazu prostém místě, abychom se z jejich krásy mohli opět těšit v příští vegetační sezóně.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Kdy začít se stěhováním?

Každoročně si klademe tu stejnou otázku, kdy máme rostliny přestěhovat, aby neutrpěly chladem, případně prvními mrazíky. S úklidem rostlin však není třeba spěchat, venku je jim lépe než někde v tmavém sklepě. Pozvolné ochlazování posiluje obranyschopnost těchto rostlin, jejich odolnost, a tak jim dává dostatek příležitosti k tomu, aby si postupně přivykly na krátké dny a nízké teploty. V oblastech, kde je mírnější klima, mohou rostliny na balkonech a terasách zůstat déle než ve vyšších nadmořských výškách. Správné datum přemístění nádobových rostlin nenajdete v žádném kalendáři, a tak i v tomto směru je třeba řídit se, jak se správně říká, selským rozumem.

Stěhujeme rostliny na konci sezóny
i (Zdroj: shutterstock.com)
Stěhujeme rostliny na konci sezóny

O zimovišti rozhoduje původ rostlin

O typu zimoviště u jednotlivých druhů rostlin rozhoduje jejich původ. Neboť ty rostliny, které pocházejí z tropů, jako jsou například ibišky, mračňáky, banánovníky, by měly putovat na zimoviště jako první, a to už tou dobou, kdy teploty venku poklesnou na 10 °C.

Čtěte také:

U rostlin pocházejících ze středomoří přistupujeme k zimování o poznání později. Olivovníky, marhaník granátový, oleandr, fíkovník smokvoň by měly zůstat venku, co nejdéle to půjde, jelikož první mrazíky překonají obvykle bez jakýchkoli potíží. Právě u nich platí, že pozvolné ochlazování je posiluje. Časné mrazíky v říjnu mívají obvykle jen krátké trvání. Jakmile přijdou, můžete rostliny přenést dovnitř a když se zase oteplí, přeneste je zpět ven.

Stěhujeme rostliny na konci sezóny
i (Zdroj: shutterstock.com)
Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Jak je to s množstvím světla?

Správná intenzita světla má významný vliv na úspěšné přezimování rostlin. Světlo i přes zimu potřebují bezpodmínečně všechny stálezelené rostliny jako například citrusy, rozmarýna, vavřín. Zatímco opadavé rostliny, jako jsou olověnce, fíkovníky nebo brugmansie přezimují i ve tmě, a to bez problémů. Ideální je situace, kdy se jim naskytne možnost alespoň minima denního světla třeba někde u sklepního okénka.

Stěhujeme rostliny na konci sezóny
i (Zdroj: shutterstock.com)
Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Různé druhy potřebují různé podmínky

Brugmansiím (andělským trumpetám) postačí slabě osvětlený prostor, neboť na podzim shazují listy. Co se teplot týče, spokojí se s 5 – 15 °C. Mračňák nás může překvapit tím, že vykvete i během zimy, podaří se mu to však jen na světlém stanovišti. Na místo pro přezimování jsou velmi skromné buganvileje. Nezapomeňte také na to, že mnohé rostliny vytvoří v průběhu své vegetační sezóny nejen množství květů, ale i nových výhonů, a tak budou před zazimováním potřebovat sestříhat.

Text: autorský článek Zuzana Bohdalová, specialistka na rostliny, foto: shutterstock.com

Publikováno: 26. 8. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová