reklama

Zimovzdorné středozemní rostliny, které by vám doma neměly chybět

Klíčem k úspěšnému pěstování rostlin v našich zeměpisných podmínkách je jejich zimovzdornost. Ačkoli je sortiment odolných druhů prodávaných u nás poměrně pestrý, jsou v rámci jednotlivých rodů druhy zcela odlišně reagující na chlad a mráz. Dnes se seznámíme se středozemními rostlinami, které mrazům v našich zeměpisných podmínkách spolehlivě odolají.

i (Zdroj: Pixabay)
Zimovzdorné středozemní rostliny, které by vám doma neměly chybět

Velké rozdíly v mrazuvzdornosti rostlin jsou jak u levandulí, tak u santoliny, saturejky, tymiánu i smilu nebo dobromysle. Jedná se o poměrně oblíbené a u nás často pěstované druhy, takže zahrádkáři, kteří se na tyto rostliny zaměřují, by o nich měli být více informováni.

Odolné saturejky ze záhonu na talíř

Milujete saturejku jako koření na maso, v omáčkách či polévce? Pak byste měli vědět, které její druhy jsou považovány za mrazuvzdorné, a které nikoli.

Pusťte se klidně a bez obav do pěstování saturejky horské (Satureja montana). Ta přes léto kvete bílými nenápadnými kvítky. Je tu ale i další odolný druh Satureja subspicata, která je mnohem ozdobnější a má růžové květy. Vytrvalá a mrazu u nás dobře odolávající je také poloplazivě rostoucí Satureja spicigera.

Santolínám dobře vyberte stanoviště

Tyto stálezelené keře mají hned několik mrazuvzdorných druhů. Byla by škoda jejich pěstování nezkusit, jsou to totiž velmi aromatické keře a navíc jejich vzhled je krásný a netradiční.

V našich podmínkách dobře přezimují smaragdově zelená santolína  rozmarýnolistá (Santolina rosmarinifolia). Nápadně stříbřitými listy a jasně žlutě zářícími květy vás okouzlí další odolná santolina cypřiškovitá (Santolina chamaecyparissus). Oba druhy zimu zvládají bez větších problémů, jejich úhyn je však častější během letních měsíců. Někdy se stane, že rostlina odumře opravdu náhle během dvou tří dnů. Bývá to následek rychle se rozvíjejících patogenních hub v cévních svazcích rostliny, nebo za její úhyn může prudká změna počasí s příchodem velkých srážek a dlouhodobého vlhka.

Dopřejte si vůni maggi

Smil italský (Helichrysum italicum) lze pěstovat jako okrasnou rostlinu, ale i jako koření, které využijete k ochucení polévek, masa nebo pomazánek. Jedná se o velmi silně vonící rostlinu, která každému automaticky připomene maggi – dochucovadlo polévek. Smil italský vysazujte pouze na dobře propustných místech a pamatujte, že tuto rostlinu mohou poškodit dlouho trvající holomrazy.

Meduňka lékařská je zcela nenáročná

Často se setkáváme s tím, že meduňka se v našich zahradách chová spíše jako plevelná rostlina, která ze záhonů vytlačí leckterý jiný druh. Listy Melissa officinalis používáme hlavně k přípravě čajů. Bylina krásně voní po citronu a má uklidňující účinky.

Bezproblémová dlouhověká routa vonná

Zelenkavě žluté květy a pronikavé aroma jednoznačně charakterizují dlouhověkou, suchu i mrazu dobře odolávající rostlinu – routu vonnou (Ruta graveolens). Pozor ale na její výrazné silice, které mohou u méně odolných osob vyvolat silné podráždění. Pokožka nebo zasažené sliznice mohou rychle a silně zareagovat.

Další odolné druhy vhodné pro pěstování i u nás

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis), který může vykvétat jak modrofialovými, tak i bílými nebo jasně růžovými květy je stejně odolný jako levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a levandule prostřední (Lavandula x intermedia). Oba druhy nakvétají v půli června a důležitou součástí péče o ně je provádění pravidelného řezu, který je udržuje v kompaktnější formě růstu.

Pravděpodobně další na žebříčku obliby je z mediteránních druhů šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Jedná se o velice variabilní rostlinu, která našim zahradám může nabídnout květy v nachové, modré, bílé, růžové barvě, ale i varianty s panašovanými listy. Druhy s panašovanými listy mohou mít v našich podmínkách problémy s přezimováním.  Spolehlivě zimovzdorné jsou odrůdy šedolistých šalvějí.

V teplejších oblastech naší země lze dobře přepěstovat do dalších let také okrasné mavuně červené (Centranthus ruber), které mohou mít jak červené, tak i bílé květy. Jsou to suchomilné druhy rostlin vhodné do společných záhonových výsadeb. Připojit k nim můžete i mavuň úzkolistou (Centranthus angustifolius), která kvete růžově.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 11. 11. 2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová