Věděli jste, že v dnešní přetechnizované době, kdy neustále jen někam chvátáme, vše si koupíme už skoro hotové a všeho je nadbytek, stále v některých ohledech strádáme? Problém je hlavně v té uspěchanosti, jistě to znáte všichni. A jaký lék na to existuje? Samozřejmě aspoň trochu zpomalit a takovým dobrým pomocníkem je ruční tvorba všemožných výrobků. Při těchto aktivitách si můžete vyrobit domácí přírodní kosmetiku, ale s chutí se pusťte také do míchání bylinkových čajů nebo ekologické drogerie na úklid domácnosti.
Zima je jako stvořená pro výrobu jedlých i dekorativních dárků. Na chvilku se také zastavte a zkuste si něco vyrobit, a rozhodně nevadí, že nejste profesionál. Manuální práce je fajn, protože si při ní odpočinete, uvolníte se a navíc bude výsledkem i drobný výtvor, který může udělat radost třeba i někomu jinému.
Zkuste při výrobě zabavit i děti, které se ve výrobě jistě najdou. Třeba při tvorbě mýdel, které baví asi každého, kdo někdy pod pokličku jejich výroby nakoukl, buďte ale opatrní, protože budete pracovat s hydroxidem sodným a ten by do rukou malým dětem přijít neměl. Nicméně při výrobě vánočních ozdob, věnců nebo bylinných čajů vám třeba malé dětské ručičky přijdou vhod.
Děti navíc umí vše pěkně nazdobit, takže pokud máte problém se zabalením finálního výtvoru, pak jim ho klidně svěřte. Stačí jim k ruce dát zajímavé balicí papíry, krajky, stuhy, fixy a washi pásky.
Bylinkové čaje jsou skvělý dárek
Sušíte si během sezony bylinky a teď jich máte tolik, že ani nevíte co s nimi? Ne každý se může vlastními zásobami pochlubit, tak jistě bude rád, když dostane směsi už namíchané. Jako dárek se hodí hlavně ty bylinky, které jsou naprosto bezpečné, nikdy v tomto případě neriskujte a vyhněte se těm, které patří do skupiny potratových rostlin nebo takovým, které by mohly snižovat účinnost léků, což je typické třeba pro třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum). Bylinky lze zajímavě zabalit do papírových sáčků, které doplníte krajkou, zajímavou visačkou nebo polepkou.
Pokud seženete čajové sáčky, můžete si s dárkem dát i větší práci a vyrobit čaje sáčkované. Některé jsou dokonce i přežehlovací, takže lze do papíru zažehlit rovnou i visačku na šňůrce a dárek je hotový. K bylinkovým čajům vždy doplňte cedulku se seznamem použitých rostlin, aby obdarovaný měl větší přehled.
Voňavý dárek v podobě mýdel
Mýdlem neuděláte chybu snad nikdy, je to totiž spojení praktického, dekorativního a neskutečně voňavého, jen těžko by někdo odolal. Mýdla lze samozřejmě vyrábět metodou za studena, která už ale vyžaduje nějaké to vybavení a znalosti.
Jestliže chcete do výroby zapojit menší děti, pak raději zvolte metodu jednodušší, při které roztavíte ve vodní lázni již hotovou mýdlovou hmotu. Můžete do ní přidat třpytky, dekorativní kamínky, vonné oleje nebo barvivo a hotové mýdlo hezky zabalit. Chystá základní škola, do které dochází vaše děti, bleší trh? Pak se právě na tuto příležitost mýdla hodí skvěle.
{"type":"import-image-group","image_ids":"[,,,1553028,1553029,1553030,1553031]}
Něco k snědku
Pečivo a různé pokrmy většinou sice nebývají tradičním dárkem, ale máte ještě jednu možnost. V Anglii nebo USA můžete v obchodech objevit patentové sklenice se surovinami na výrobu sušenek, stačí se jen inspirovat některým z receptů. Do sklenice ale můžete nasypat ingredience z každého svého receptu, jen pamatujte, že by tento dárek měl vypadat hezky, tudíž se nespokojujte s variantami receptů s několika málo surovinami. Kombinujte ovesné vločky, světlou či celozrnnou mouku, různé druhy cukrů, oříšky, sušené ovoce a nezapomeňte ani na bílou a tmavou čokoládu. Sklenici pak doplňte cedulkou s recepty a soupisem dalších surovin, které ve sklenici chybí a je nutné je při zadělávání těsta doplnit.
Publikováno: 19. 11. 2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová