Bylinky, ať pěstované doma, na zahradě, v květináči nebo na záhoně, mají jedno společné – pomáhají nám stravovat se zdravě. Díky bylinkám, které využijeme při dochucování doma připravených pokrmů, můžeme plně nahradit sůl. I když je sůl pro lidský organismus nepostradatelná, všeobecně je dobře známo, že jsme jako národ doslova přesolení. A právě bylinky nám pomohou snížit spotřebu soli.
Zdravotní rizika spojená s přesolováním snad nemá ani cenu vyjmenovávat, a tak se raději zaměříme rovnou na pěstování bylinek, které nám napomáhají žít zdravěji. Pro většinu aromatických bylin je ideálním časem k výsevu měsíc duben, existují však i výjimky.
Bazalka
Bazalka je neodmyslitelnou součástí italských pokrmů. Nedovedeme si bez ní představit zeleninové saláty, pokrmy z těstovin, sýr a ani mnohé druh masa. Bazalku vyséváme od března do dubna pro letní sklizeň. Vyklíčí již po týdnu.
Koriandr
Asijská kuchyně považuje za svého favorita právě koriandr. Skvěle chutná ve spojení s mrkví a luštěninami. Vyséváme jej v průběhu měsíce dubna.
Majoránka
Guláše, polévky, bramborové pokrmy, mletá masa, to vše se neobejde bez majoránky. Majoránku vyséváme v březnu, nejpozději do konce dubna. Počítejte však s tím, že její pěstování doma je poněkud obtížné, nové sazeničky nesnáší suchý vzduch a při pěstování doma za oknem se musí hodně často zalévat. Dospělým rostlinkám již sucho tolik nevadí. Ne všechna semínka vzejdou, a tak na celoroční zásoby majoránky byste museli vysít několik výsevních sáčků.
Máta
Máta se dobře uplatní jak v koktejlech typu mojito, také v ovocných salátech anebo skvěle doplní pokrmy ze skopového masa. Máta je nezmar, tedy pokud ji vysadíte do zahrady, může se z ní stát dokonce plevel. Rozrůstá se velmi rychle podzemními oddenky.
Meduňka
Citronády a další limonády, ovocné saláty i sladká jídla, to vše se stává s meduňkou naprosto neodolatelným pokrmem. Od dubna do května vyséváme meduňku na venkovní plochy, doma za okno klidně už v březnu.
Oregano
Na pizzu kromě bazalky patří také oregano. Je to rovněž doména italské a řecké kuchyně. Výsev oregana je ideální do pařeniště a vzrostlé sazeničky pak přepíchat na záhony až v druhé polovině května.
Pažitka
Pažitka je skvělou jemnou a navíc dekorativní náhražkou syrové cibule. Neměla by chybět v žádné kuchyni. Zdobí se jí polévky, pomazánky a zeleninové saláty. Máme-li na zahradě starší trsy pažitky, v březnu je rozdělujeme.
Petržel
Pro někoho možná až příliš aromatická, pro někoho nepostradatelná – petržel. Přidává se do polévek, hodí se k bramborám a do salátů. Petržel můžeme vysévat přímo do záhonů již na konci února.
Rozmarýn
Nesmí chybět ve zvěřinových pokrmech. Hodí se i k dochucování brambor, hlavně pečených a nechybí často ani v rybích jídlech. Rozmarýn je dosti aromatický, nesmí se to přehnat s jeho množstvím. Ideální termín pro seříznutí vzrostlého rozmarýnu je duben, stejně tak pro nové výsevy.
Publikováno: 28. 3. 2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová