reklama

Cesta k úrodě bez chemie

Zahrada dokáže fungovat jako dokonalý ekosystém. Úplně nejlépe jí ale uděláme, když do ní vrátíme to, co z ní odebraly rostliny. Úrodě na zahradě velmi pomáhá, pokud omezíme používání chemie a umělých hnojiv a sáhneme po využití kompostu a dalších organických prostředků.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Cesta k úrodě na zahradě vede přes využití zahradních odpadů, nebojte se využit i rostlinný odpad z kuchyně

Úroda na zahradě nebude bez naší pomoci

Úroda na zahradě není jen tak zadarmo. Aby byla zahrada plodná, tedy zelenina i ovoce dávaly vysoký výnos, je zcela nezbytné ji dát to, co přetvoří humus, na který jsou navázány živiny a vláha. Umělá hnojiva jsou vhodná jen pro krátkodobé doplnění živin, avšak organické hnojení jimi v zahradě rozhodně nenahrazujte. Jinak se půda přetvoří v neúrodnou poušť, kde půda je nevzhlednou prachovitou hmotou, na které téměř nic neplodí.

Kompostové desatero

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nezapomeňte, že pro zahradu je důležité, aby na ni byly i stinná místa, kde nedochází k úplnému vysychání půdy. Díky kombinací slunečných a stinných míst zahrada lépe hospodaří s vláhou, Navíc to prospívá malým i větším živočichům, kteří se v létě mohou ochladit a případně i napít, pokud na zahradě najdou i třeba malé jezírko.

Cesta k úrodě bez chemie
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Cesta k úrodě bez chemie

Stejně tak i kompost, kam ukládáte nejrůznější zahradní odpad kromě plevelů. Musí být umístěn na stinné místo, protože na slunci rychle vysychá a tím se přirozené procesy přeměny na černé zlato zpomalují. V kompostu působí nejen neviditelné mikroorganismy, ale i žížaly, které jsou indikátorem úrodné půdy, čím jich je v půdě více, tím lépe. Svojí činností totiž nejen, že přetvářejí rostlinný odpad na humus, zároveň ale půdu provzdušňují. Tím zabraňují odplavování vody a živin pryč.

Nebojte se kompostovat všechen odpad ze zahrady. I plevel, ten ale kompostujte odděleně a po jeho přetvoření v kompost jej využijte jako kvalitní podkladovou vrstvu pod trávník. Pokud se chystáte zakládat luční porosty, pak takový kompost využijte klidně jako vrstvu vrchní, hustě rostoucí luční druhy plevel vytlačí.

Cesta k úrodě bez chemie
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Cesta k úrodě bez chemie

Velkou neznámou je listí ořešáku. Všechna doporučení, která objevíte na internetu, vás budou od jeho kompostování odrazovat. Ale pokud jej přejedete pomocí sekačky, tím tedy nadrtíte nadrobno a ve slabé vrstvě proložíte do kompostu, nic se nestane. Proces přeměny zahradního odpadu na úrodný kompost tak nezpomalí. A pokud přeci jen, tak velmi nevýrazně.

Přírodní hnojivo dopomůže k úrodné zahradě

Minimálně jednou ročně kompost přeházejte. Díky tomu dojde k jeho promíchání, provzdušnění a aktivaci procesů v něm, čímž se tlení urychlí. A pokud požadujete něco extra pro hnojení, kromě kompostu zvýšíte výnos také jíchou z kopřiv. Tu vyrobíte tak, že listy z kopřiv naložíte do vody na dobu 14 dní, roztok vykvasí a po vykvašení se aplikuje jako skvělé přírodní hnojivo. Pozor na koncentraci, pro zálivku zeleniny použijte minimálně v poměru 1:10, pro pravidelnou zálivku až 1:50. Toto přírodní hnojivo je bohaté na dusík, fosfor a draslík a v zálivce perfektně nahradí například klasické granulované hnojivo typu NPK.

Publikováno: 4. 5. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: Receptář prima nápadů (rubrika Zahrádkářská poradna)