reklama

Vyznejte se v nabídce rajčat

Máte rádi rajčata, ale nechcete za ně utrácet po celý rok v obchodech? Přemýšlíte o tom, že si raději vypěstujete vlastní, ale nevíte, jaké odrůdy rajčat si z tak velkého množství máte vybrat na vaši zahradu, balkón či terasu? Poradíme vám, jak se jednotlivé odrůdy rajčat od sebe odlišují a kdy je vhodný čas k výsadbě.

Odrůdy rajčat

Rajčata si dnes můžete koupit po celý rok, ovšem musíte počítat s vyšší cenou a někdy i absencí chuti. Pokud jste se rozhodli si tyto chutné plody vypěstovat, máte právě čas. Odrůdy rajčat se dělí především podle vzrůstu, chuti, velikosti, barvy, ale i dobou sklizně.

Jak prodloužit sklizeň rajčat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Keříkové odrůdy rajčat

Tento typ rajčat se někdy nazývá determinantní odrůda (tato rajčata vyrostou do určité výšky a dále již nerostou), která je charakteristická ukončeným květenstvím hlavního výhonu ve výšce přibližně jednoho metru. Postranní výhony dál rostou a vy je nemusíte pracně vylamovat. Jejich další výhodou je, že nepotřebují oporu. Jsou nenáročné na váš čas a ani údržba není nijak náročná. Hodí se pro venkovní záhony, protože jsou nižší. Odrůda Karla má chutné a šťavnaté plody, které jsou střední velikosti a krásné barvy, která vám ozdobí terasu či balkón.

Vyznejte se v nabídce rajčat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyznejte se v nabídce rajčat

Další odrůdy rajčat

Balkónové odrůdy keříkových rajčat jsou speciálně vyšlechtěny pro pěstování na balkónech nebo terasách. Jsou velmi malého vzrůstu a dají se pěstovat v květináčích, či jiných nádobách. Nemusíte mít tak strach, že vám porostou k sousedům. Tyto odrůdy poměrně brzy plodí a mají bohatou úrodu. Sklízet je možné od července do prvního zámrazu. Vybrat můžete odrůdu Tumbling Tom, která je převislá a plody třešňovitého tvaru mají zbarvení do žluta nebo červena. Pro závěsné nádoby je vhodná odrůda Aztek, která bude dobře prospívat v samozavlažovacích truhlících. Odrůda Vilma se vyznačuje aromatickými plody červené barvy.

Odrůdám divokých rajčat nemusíte vylamovat boční výhonky, ovšem zaberou mnohem více místa pro pěstování. Plody jsou menší, ale velmi chutné. Rostliny jsou odolné vůči plísňovým chorobám a nevyžadují náročnou péči. Oblíbené odrůdy jsou Divoké červené, Divoké žluté, Divoké klokaní, Golden Currant nebo White Currant.

Tyčkové odrůdy rajčat

Pro tento druh rajčat je charakteristická jejich vyšší náročnost na pěstování. Ke svému růstu se neobejdou bez opory. Bude se jim lépe dařit ve sklenících nebo fóliových krytech, mohou být v teplejších oblastech pěstovány i na zahradě. Je nutné je zaštipovat přibližně ve výšce opory, což je ideální přibližně 1,5 až 2 m nad zemí. Jejich boční výhony se v místě úžlabí listů vždy vylamují.

Vyznejte se v nabídce rajčat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyznejte se v nabídce rajčat

Vhodná odrůda je Pedro F1, která bujně roste a její plody jsou hladké, středně velké, dobře vybarvené. Pro přirychlování oceníte odrůdu Uragan 1 nebo odolnou odrůdu proti praskání Orkado 1, která je poněkud pozdnější. Domácí klasikou stále zůstává oblíbená odrůda Start F1 nebo podobný hybrid Tajfun F1, který má větší plody a stejnou vegetační dobu.

Oblíbené jsou masité odrůdy, které se označují též steakové. Obří velké masité červené plody má odrůda Beefsteak. Stejně tak odrůda Cherokee Purple je oblíbená pro plody barvy růžovo-fialové. Odrůda Býčí srdce je charakteristická svými chutnými plody specifického tvaru srdce.

Vegetační doba odrůd rajčat

Rozlišují se odrůdy rané, polorané, polopozdní a pozdní. Pokud chcete mít plody rajčat co nejdéle, zvolte obě varianty. Rané odrůdy mají vegetační dobu v délce 80 až 90 dnů, zatímco pozdní 120 až 130 dnů.  Polorané a polopozdní mají vegetační dobu v rozmezí 95 až 115 dnů.

Typ:

S výsadbou nespěchejte a počkejte, až skončí mrazíky. Vysazované rostliny by měly mít plně vyvinuté děložní lístky, a ne zcela vyvinutý první list.  Před výsadbou můžete rostlinky přizpůsobit slunečnímu svitu.

Publikováno: 21. 5. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, radimejak.cz