reklama

Dekorativní mříže na pěstování popínavých rostlin

Dekorativní mříž je v zahradě nejen vkusnou dekorací, mohou být využity také k oplocení pozemku nebo k vytvoření příjemného koutku v zahradě, který poskytne potřebné soukromí. Většinou se však využívají jako pomůcka pro pěstování popínavých rostlin.

Dekorativní mříže na pěstování popínavých rostlin (Zdroj: Vladeko)

Popínavé rostliny se obecně dělí na samopnoucí, které nepotřebují žádnou oporu, ani vyvazování a na popínavé rostliny, které naopak oporu a případně vyvazování vyžadují. Mezi oblíbené druhy popínavých rostlin patří například růže, vinná réva a břečťan. Jako opora se pro ně zpravidla používají dřevěné mříže, přezdívané též treláže. Popínavky jako oporu také můžou využít stěnu zahradního altánu či pergoly.

Dekorativní mříže
Už při samotném výběru mříže dbejte na pevnost a odolnost (Zdroj: Vladeko)

Při výběru vhodné dekorativní dřevěné mříže pro pěstování popínavých rostlin je důležité dbát na pevnost a odolnost konstrukce dané mříže. Jak budou popínavky růst a mohutnět, bude taky růst tlak rostlin na konstrukci dřevěné mříže, proto je nesmírně důležité, aby mříž měla pevný rám a ideálně plátované spoje latí. Důležité je také pečlivé ukotvení mříže na popínavé rostliny do země, použít k tomu lze různé prostředky, například zemní vruty nebo betonové patky.

Existují i dřevěné mříže, které jsou propojené s květinovým truhlíkem, který po naplnění zeminou svou vahou drží mříž ve stabilní poloze, tudíž není třeba dalšího kotvení.

mříže na pěstování rostlin
Můžete zvolit variantu truhlíku propojeného s mříží (Zdroj: Vladeko)

Dřevěné mříže se vyrábí zpravidla ze smrkového dřeva, ale lze se setkat i s mřížemi vyrobenými z exotických dřevin, exotické dřevo má tu výhodu, že bývá zpravidla kvalitnější, ale o to vyšší je jeho cena. Aby dřevěná mříž vydržela v co nejdéle a v co nejzachovalejším stavu, je potřeba dřevo vybavit nějakým ochranným nátěrem, například tenkovrstvou lazurou apod. Na trhu se lze setkat i s mřížemi, které jsou již v základním provedení vybaveny ochranným nátěrem či tlakovou impregnací.

květináč s mříží
Dřeviny, ze kterých jsou mříže vyráběné se různí, záleží na vaší volbě (Zdroj: Vladeko)

Pokud budete chtít pěstovat rostliny u zdi domu, je dobré když bude mezi mříží s rostlinami a fasádou vašeho tomu mezera – ideálním řešením je instalovat mezi mříž a fasádu distanční špalík – díky mezeře nebude fasáda tolik vystavena vlhku a tím pádem se snižuje riziko jejího poškození. S postupem času, jak budou rostliny bujet a nabývat nejen na objemu, ale taky na váze, bude růst tlak rostlin na dřevěnou mříž a její konstrukci, proto je důležité popínavky a zvlášť ty dřevitého typu, prostřihávat, respektive prořezávat.

Široký sortiment nejen dekorativních dřevěných mříží, ale i dalších výrobků ze dřeva najdete na www.vladeko.cz.

 

Víte, jak na pěstování pnoucích květin?

Publikováno: 8. 5. 2022, Autor: Vladeko (text a foto), Profil autora: Redakce