reklama

Dekorativní mříže na pěstování popínavých rostlin

Dekorativní mříž je v zahradě nejen vkusnou dekorací, mohou být využity také k oplocení pozemku nebo k vytvoření příjemného koutku v zahradě, který poskytne potřebné soukromí. Většinou se však využívají jako pomůcka pro pěstování popínavých rostlin.

i (Zdroj: Vladeko)
Dekorativní mříže na pěstování popínavých rostlin (Zdroj: Vladeko)

Popínavé rostliny se obecně dělí na samopnoucí, které nepotřebují žádnou oporu, ani vyvazování a na popínavé rostliny, které naopak oporu a případně vyvazování vyžadují. Mezi oblíbené druhy popínavých rostlin patří například růže, vinná réva a břečťan. Jako opora se pro ně zpravidla používají dřevěné mříže, přezdívané též treláže. Popínavky jako oporu také můžou využít stěnu zahradního altánu či pergoly.

Dekorativní mříže
i (Zdroj: Vladeko)
Už při samotném výběru mříže dbejte na pevnost a odolnost

Při výběru vhodné dekorativní dřevěné mříže pro pěstování popínavých rostlin je důležité dbát na pevnost a odolnost konstrukce dané mříže. Jak budou popínavky růst a mohutnět, bude taky růst tlak rostlin na konstrukci dřevěné mříže, proto je nesmírně důležité, aby mříž měla pevný rám a ideálně plátované spoje latí. Důležité je také pečlivé ukotvení mříže na popínavé rostliny do země, použít k tomu lze různé prostředky, například zemní vruty nebo betonové patky.

Existují i dřevěné mříže, které jsou propojené s květinovým truhlíkem, který po naplnění zeminou svou vahou drží mříž ve stabilní poloze, tudíž není třeba dalšího kotvení.

mříže na pěstování rostlin
i (Zdroj: Vladeko)
Můžete zvolit variantu truhlíku propojeného s mříží

Dřevěné mříže se vyrábí zpravidla ze smrkového dřeva, ale lze se setkat i s mřížemi vyrobenými z exotických dřevin, exotické dřevo má tu výhodu, že bývá zpravidla kvalitnější, ale o to vyšší je jeho cena. Aby dřevěná mříž vydržela v co nejdéle a v co nejzachovalejším stavu, je potřeba dřevo vybavit nějakým ochranným nátěrem, například tenkovrstvou lazurou apod. Na trhu se lze setkat i s mřížemi, které jsou již v základním provedení vybaveny ochranným nátěrem či tlakovou impregnací.

květináč s mříží
i (Zdroj: Vladeko)
Dřeviny, ze kterých jsou mříže vyráběné se různí, záleží na vaší volbě

Pokud budete chtít pěstovat rostliny u zdi domu, je dobré když bude mezi mříží s rostlinami a fasádou vašeho tomu mezera – ideálním řešením je instalovat mezi mříž a fasádu distanční špalík – díky mezeře nebude fasáda tolik vystavena vlhku a tím pádem se snižuje riziko jejího poškození. S postupem času, jak budou rostliny bujet a nabývat nejen na objemu, ale taky na váze, bude růst tlak rostlin na dřevěnou mříž a její konstrukci, proto je důležité popínavky a zvlášť ty dřevitého typu, prostřihávat, respektive prořezávat.

Široký sortiment nejen dekorativních dřevěných mříží, ale i dalších výrobků ze dřeva najdete na www.vladeko.cz.

 

Víte, jak na pěstování pnoucích květin?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 5. 2022, Autor: Vladeko (text a foto), Profil autora: Redakce