reklama

Je terasa domu užitečná nebo zbytečná?

Posezení na terase s šálkem kávy při ranním rozbřesku je snem spousty z nás. Ne každý dům ale může disponovat terasou a ne každá terasa je pro dům vhodná. Jaké použít materiály, jak terasu umístit, čeho se vyvarovat? Zaměříme se na použití dřeva a dřevoplastu a povíme si, jak postavit funkční terasu, která bude ozdobou a bude plně sloužit svému účelu.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Terasa může být součástí domu (Zdroj: Depositphotos.com)

Je terasa domu užitečná nebo zbytečná?

Mít vlastní terasu u domu, ze které budeme pozorovat rozbřesk slunce i jeho západ a kochat se pohledem na zahradu a okolí, by se líbilo jistě spoustě z nás. Ne u všech domů ale je možné terasu postavit. Co nám však může bránit si terasu postavit? Než začneme pobíhat s metrem okolo domu a vyměřovat, měli bychom se zamyslet nad pěti hlavními body, které nám určí, zda terasu ano či ne. 

Dřevěná terasa domu
i (Zdroj: depositphotos.com)
Terasa u domu jako ozvěna minulosti

Místo

Ačkoliv máme čtyři světové strany, mít terasu situovanou na sever by asi nenapadlo nikoho. I když.... Nejvhodnější je terasu postavit na jižní či jihozápadní straně. Důvod je jednoduchý, tato strana je nejteplejší. Nejdéle nabízí sluneční svit a proto třeba  také místnosti v domě bývají seskupené na tuto stranu, zejména obývací pokoj. Musíme uvažovat i nad podložím v místě, kde budeme terasu budovat. Není sice úplně časté, že v nejkrajnější blízkosti domu bude nestabilní podloží, ale dům sám může stát na kopci, v těsné blízkosti vodního zdroje nebo mohou okolo domů vést kabely a potrubí. V takovém případě budeme uvažovat nejen nad zaměřením terasy, ale také nad jejím zakotvením do země.

Návaznost na dům

Terasa by měla být jakýmsi přirozeným prodloužením podlahy obytných místností. Nemůžeme-li terasou podlahu prodloužit, nemusíme ještě házet flintu do obilí. Terasa může být postavena i mírně pod úrovní podlah v domě a výškový rozdíl se vyrovná schody. Není to sice úplně ideální záležitost, i jeden, dva schůdky mohou způsobit řadu komplikací, zejména mohou být zdrojem nepříjemných úrazů. Může se stát, že dispozice domu nedovolí mít terasu navazující přímo na dům. Ale i přesto se jí nemusíme vzdát. Stačí ji jen na jiném vhodném místě postavit a s domem spojit cestou nebo chodníčkem.

Dlážděná terasa na střeše domu
i (Zdroj: depositphotos.com)
Dlážděná terasa na střeše domu nabízí vyhlídku po okolí

Velikost

Malý dům s velkou terasou bude působit rušivě, stejně tak velký dům s miniteráskou. Musíme zvolit velikost "tak akorát". Pokud nám vlastní pozemek nedovoluje se s terasou příliš rozpínat, lze využít možnosti terasy rohové nebo s ní obehnat celý dům. Rázem získáme přístup i z ostatních místností v domě a umožníme i dalším obyvatelům využívat kouzlo posezení na terase, aniž by nám svým příchodem narušovali soukromí ložnice. Takto řešená terasa nám navíc dovolí pozorovat východ i západ slunce. Reálná čísla pak říkají, že minimální plocha terasy by měla být 4 m2 a u velkoformátových teras se počítá s prostorem 3,2 m2 na uživatele. Před stavbou terasy si můžeme do půdy nakreslit nebo vytyčit půdorys a do tohoto prostoru umístit zahradní nábytek, abychom přesně viděli, zda plocha terasy bude dostačující. Musíme počítat s možností různého využití terasy, takže by se sem měla vejít jak křesílka či židle a stůl, tak lehátko, dětský bazén nebo gril.

Stínění terasy

Nechat terasu zcela odkrytou bez možnosti ochrany před přímým sluncem nebo deštěm není dobrý nápad. Rozhodně bychom měli uvažovat nad vhodným zastřešením nebo zastíněním. Zastínění je možné provést roletovou markýzou, ale to spíše jen v oblastech, kde celoroční dešťové a sněhové srážky nedosahují ani 1 cm. V ostatních případech je lepší volit zastřešení. Chceme-li využít sluneční paprsky po celý den, zvolíme střechu propustnou (sklo, Makrolon, PVC), jinak není problém ani střešní krytina stejná jako na domě. Spousta lidí využívá sloupy terasy jako podpěry pro pnoucí rostliny a i ty nám mohou vytvořit příjemnou zelenou střechu nad hlavou. Stínění není ale jen problémem střechy. Máme-li před domem, resp. před terasou vzrostlé stromy, musíme s nimi počítat jako se zdrojem stínu. 

Terasa napojená na dům
i (Zdroj: depositphotos.com)
Mít k přírodě blíž je možné i na moderně řešené terase

Materiál

Poslední a neméně ožehavá otázka je, jaký materiál na stavbu terasy použijeme. Jako nejideálnější se nabízí dřevo. Dřevěná terasa má výhodu v jednoduchosti a eleganci stavby, terasa je lehká a v případě nutnosti ji lze v poměrně krátkém čase rozebrat. Nevýhodou ale zůstává, a to i přes pečlivé ošetřování, rychlá zkáza dřeva, zvlášť při dlouhodobě nepříznivých povětrnostních podmínkách. Totéž platí, i pokud dřevo napadne dřevokazná houba nebo hmyz. Další možností je terasa betonová s použitím dlažby jako povrchu terasy. Beton je věčný a nepodléhá zubu času, avšak betonová stavba vyžaduje odborné znalosti a dlažba sama o sobě může jak nepříjemně studit, tak i pálit od příliš prudkého slunce. Stejně tak nezničitelný je kámen, který působí velmi dekorativně, avšak jeho cena není zanedbatelná a v případě odstraňování terasy musíme použít sbíječku. Nabízí se ideální varianta a to použití dřevoplastu (WPC). Tento materiál je směsicí plastu a dřevěných prvků, je prakticky nezničitelný, nepodléhá povětrnostním vlivům ani UV záření, lze ho zakoupit jako hotové prefabrikované profily, které se jednoduše sestaví za pomoci šroubů. Je nabízen i v několika barevných odstínech s příjemným dekorem dřeva. A vůbec nejlepší variantou je kombinace několika materiálů, které se skloubí dohromady díky svým dobrým vlastnostem a potlačí se ty nevhodné.

Podlaha terasy z dřevoplastu
i (Zdroj: depositphotos.com)
Terasa z dřevoplastu je nejideálnější řešení

U terasy, stejně jako v domě, bychom měli dbát na estetickou stránku a dostatek soukromí. Terasa, stavěná stylem - co nám v dílně zbylo - bude komfortu a eleganci vzdálená jako světlé zítřky a soukromí bez zástěn, kdy na nás vidí sousedé ze všech koutů, není nic příjemného. Terasa by měla být součástí domu a ne jeho rušivým elementem. Bohužel ne vždy lze terasu zakomponovat do projektové dokumentace při samotné stavbě domu. Chceme-li terasu postavit u domu, který již pár desítek let stojí, musíme o to víc dbát na sjednocení použitých materiálů a celkový vzhled. Terasa také není jen místem, kde si při ranním kuropění vypijeme kávu. Můžeme jí využít jako místo pro posezení s přáteli s možností grilování, pořádání párty nebo letní opalování. I z těchto důvodů bychom měli terasu uzpůsobit různým variantám využití. Zavést na ni přívod vody a elektřiny, prostor zútulnit osázením rostlin. A co je ještě zásadní a na co bychom neměli nikdy zapomenout? Propočítat si nosnost terasy v závislosti na použitém materiálu a využitelnosti terasy samotné. Nejen nábytek, ale také lidé něco váží a je jasné, že při přetížení může dojít nejen k destrukci, ale také k úrazu.

 

Publikováno: 5. 5. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.