Zastřešení vchodu řešíme tam, kde je tento prostor často a neúnavně bičován, větrem, deštěm nebo sněhem. Jeho účel spočívá nejen v ochraně vstupních prostor, správně vybraný typ plní důležitou estetickou funkci. Podle čeho volit toto zastřešení a jaké typy má dnešní trh vůbec k dispozici?
Zastřešení vchodu svépomocně
Zruční kutilové mohou vyřešit zastřešení vchodu například svařovanou konstrukcí z obdélníkových ocelových profilů. Jednotlivé dílce jsou k sobě sešroubovány nebo svařeny do nerozebíratelného celku. Neupravený kovový materiál ale musíme před montáží na finálním místě obrousit, natřít základovou a poté finální barvou. Tím je konstrukce chráněna proti neblahým vlivům, jako je déšť, sníh a studený vítr. Pokrytí řešíme několika různými materiály. Nerezový plech nemusíme po namontování nijak upravovat, avšak vyžaduje řádně provedenou montáž. Volné tabule mohou při prudším větru odlétnout nebo způsobit zranění.

Dutinkový polykarbonát s rozptylovým efektem v kvalitním provedení nemá sice neomezenou životnost, ale je velmi lehký, u vchodu zajišťuje dobré světelné podmínky a jednoduše se zkracuje. Pilkou na železo provedeme různé řezy podle tvaru základní konstrukce a myšlenky jejího opláštění. Podomácku vyrobené zastřešení vchodu, při předpokladu vlastnictví různého nářadí a přístrojů, vychází velmi levně.

Zastřešení vchodu a dřevo
Vstupní prostory můžeme zakrýt i tehdy, pokud nejsme příliš zruční. Stavebnici před vchodové dveře vyrobí tesař a krycí materiál si zakoupíme a necháme namontovat specialistou na střešní konstrukce. Základ tohoto systému před vchod do domu je pojat jako sestava více hranolů, vytvářejících základ celé konstrukce. Vrchní, krycí část, je pokryta dřevěnými prkny. Jejich zakrytí je možné několika způsoby. Pálená střešní taška je dražší, ale také masivní a má velmi dlouhou životnost. Asfaltový pás je naopak levný, avšak pro toto řešení nepříliš vhodný především z hlediska estetického.

Pokud už musíme asfaltovou pokrývku volit, pak ve formě šindelu. Ten je vcelku levný, ale přitom výrazně hezčí. U větší vstupní plochy myslíme i na okapový systém, který nám zachytí dešťovou vodu, následně použitelnou pro zalévání zahrádky. Vyřešení stavby dřevěného zastřešení je o něco složitější, než se může zdát. Ve většině případů je zapotřebí vyřešit i betonový základ pro nosnou patku.

Hotovka z marketu
Nejjednodušší volbu představuje koupě hotového zastřešení pro vchod v podobě natvarovaných ocelových pásů s ochranným nástřikem, jejichž krycí část je polykarbonátová. A v tom je také největší kámen úrazu. Levné výrobky jsou dvakrát drahé, protože krytina postrádá UV stabilizaci. Polykarbonátové panely se tak již během dvou až tří let rozpadají, neboť sluneční záření jim naruší strukturu. Proto je dobré, pořídit raději dražší a tedy i kvalitnější produkt.

Kvalitní polykarbonát má životnost i dvacet let. Montáž tohoto produktu je jednoduchá. Podle obrázkového návodu, který je součástí balení, vytvoříme ve zdi, několik otvorů a vyplníme hmoždinkami. Do nich přijde přichytit celá konstrukce přes šrouby. Velikost hmoždinek a šroubů volíme s přihlédnutím k velikosti celého zastřešení. Také bychom neměli opomenout sníh, jehož hmotnost bývá důvodem zborcení nebo vytržení konstrukce.

Rady na závěr
- Řešení zastřešení vchodu vybíráme podle vzhledu domu, snažíme se o nenásilné skloubení domu a uvažovaného zakrytí vstupních prostor.
- Výstavbu můžeme spojit s vybudováním krytého stání pro automobil.
- Dřevěnou konstrukci je vhodné impregnovat, aby nepodléhala zkáze.


Publikováno: 3. 5. 2019, Autor: Jaromír Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček