reklama

Pergoly a jejich typy: víte, jakou si vybrat?

Pergoly se stávají čím dál oblíbenějšími. Důvod je jasný, lidé chtějí od jara do podzimu trávit maximum času v zahradě. Tento prvek, umožňuje vzhledem k možnosti zastřešení, pobývat na zahradě i za deštivého počasí. Jaké jsou typy pergol a která se kam hodí? Jaké výhody má hliník a jaké dřevo?

Pergoly a jejich typy: víte, jakou si vybrat?

Pro posezení a odpočinek

Pergola se stala neodmyslitelným prvkem moderní zahrady. Díky zastínění je možno sedět na oblíbeném místě v zahradě třeba celé odpoledne. A to i když je velké teplo a slunečný svit je natolik značný, že po hodině pobytu na přímém sluníčku bychom se cítili velmi unavení. Pergola je místo, kde se scházíme s rodinou, je to odpočinková zóna pro celou rodinu. Podle dispozice zahrady a typu domu volíme odlišné typy pergol.

Dřevěný typ pergoly patří nejen do zahrady, ale i na terasu
Dřevěný typ pergoly patří nejen do zahrady, ale i na terasu

Dřevěné pergoly

Pergoly, vyráběné z masivního dřeva, jsou ideálním typem, pokud dbáme na co největší podíl přírodních materiálů, použitých pro její výrobu. Základové hranoly jsou důsledně obráběny nejen pomocí přesných pil, ale i hoblíku. Hrubší otřepy se poté zabrousí jemným smirkem. Dřevo pro výstavbu pergoly musí být impregnované již z výroby. Pokud tomu tak není, měli bychom tento ochranný nátěr provést. Jedině tak zabráníme postupnému vlhnutí základových dílů, jejich plesnivění nebo zahnívání.

Dřevěnou pergolu koupíme levněji jako hotovou stavebnici. Výroba přímo na místě od šikovného tesaře, je dražší, ale většinou poctivěji provedená práce. V případě jakýchkoliv problémů je jejich případné řešení podstatně snazší. Dřevěnou pergolu usazujeme na ocelové patky, přišroubované na betonové patky. Betonáž je zapotřebí provést do hloubky minimálně půl metru, na měkkém a nestabilním podloží, musíme ještě hlouběji. Tento typ se obecně hodí do každé zahrady, lze jej připojit i k novostavbě a při správném umístění neruší charakter okolí domu.

Krásná kombinovaná pergola s polykarbonátovým zastřešením
Krásná kombinovaná pergola s polykarbonátovým zastřešením

Ocel a hliník

Kovové materiály jsou podstatně masivnější a vynikají vysokou životností. Ocelové profily jsou vhodné pro výstavbu tam, kde je riziko velkého spadu sněhu a předpoklad, že dřevěná pergola by hmotnost nemusela udržet. Pro výstavbu se hodí čtvercové nebo obdélníkové duté profily, které před sešroubováním důsledně a citlivě natřeme. Barvu volíme podle barvy domu, případně tak, aby celý komplet opticky nenarušoval prostředí, ve kterém se cítíme hezky.

Nejmodernější volbou je pergola z hliníkových profilů. Hliník je lehký, výborně odolává vlivům venkovního prostředí a je vhodný pro nejmodernější novostavby současného typu. Lakování hliníku je provedeno elektrostatickým nanášením práškové barvy, která je následně vypálena v peci při vysoké teplotě. Vzniká neprodyšná ochrana, která dodává pergole nejen příjemný vzhled. Zároveň zajišťuje její velmi vysokou životnost.

Pergola navazující plynule na rodinný dům
Pergola navazující plynule na rodinný dům

Bioklimatická pergola pro příjemné prostředí

Bioklimatická pergola je tak trochu high-tech. Je vyrobena z luxusních hliníkových profilů, opatřená rolovací střechou s lamelami. Podle slunečního svitu a teploty se tak pergola může přizpůsobit Vašim požadavkům. Při horku zaklopí svoje lamely, aby omezila pronikání slunečního záření. Pro večerní pobyt jsou tyto typy vybaveny LED osvětlením. Tlačítkové ovládání a vybavení různými čidly sice znamená přívod elektřiny, ale také maximální komfort.

Doplňky pergol

Každou pergolu je možné vybavit shrnovací střechou. Ta se ovládá buď mechanicky nebo tlačítkově. Boční rolety nebo závěsy zpříjemňují pobyt i v létě nebo za větrného počasí. Co se týká zastřešení, u pergol bychom neměli volit pevnou vodorovnou střechu. V našich podmínkách je počasí v zimě nepředvídatelné a jednorázové napadání velkého množství sněhu často vyústí v nepříjemný problém. Proto je vhodné, pokud se rozhodneme pro klasické zastřešení, volit střechu alespoň částečně skloněnou. Sníh v rámci střídání teplot ze střechy postupně sjíždí, čímž zmírňuje případná rizika škod.

Elegantní vzhled pergoly umocňuje její ozelenění
Elegantní vzhled pergoly umocňuje její ozelenění

Jaké jsou výhody flexibilního zastřešení pergoly?

  • Lze namontovat k hliníkovým i dřevěným pergolám.
  • Ovládání je buď ruční nebo i na dálkové ovládání.
  • Při kvalitním provedení dlouhá životnost.
  • V zimě nemusíme řešit problém s napadaným sněhem.

Publikováno: 6. 5. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce