reklama

K čemu slouží v zahradě umělá zeď?

Formy zdí mohou být na zahradě různé. Můžeme zde najít zeď zahradního domku, kůlny nebo stodoly, do zahrady může zasahovat i zeď našeho vlastního domu a samozřejmě plot. Všechny tyto plochy jsou pro zahradu velké plus a nesnažte se je za každou cenu něčím „zakrýt“ - zatarasit je hradbou listnatých nebo jehličnatých keřů. Plochy zdí jsou totiž ideálním tvůrčím materiálem, plochou, kde můžete uplatnit svoji fantazii a kreativitu. Představte si zeď jako obraz, jako plátno malíře nebo stránku grafika.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zdi a stěny v zahradě (Zdroj: Daniela Dušková)

Zeď podle jejího charakteru můžeme doplnit nejrůznějšími dřevinami a dekoračními předměty. Z rostlin jsou samozřejmě vhodné popínavé druhy, ale nemusíme jimi nutně pokrýt celou zeď. Mnohem zajímavěji vypadá, jsou-li jen na části zdi. Kromě popínavek, které rostou přímo na zdi, použijeme i trvalky a nejrůznější dřeviny, které předsadíme do popředí zdi.

Rustikální atmosféra se starou zdí
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Rustikální atmosféru se starou zdí doplní štěrk a nejrůznější předměty

Mnohé dekorační prvky můžeme postavit vedle zdi nebo umístit přímo na ní. Na zdi se velmi dobře vyjímají zrcadla, poličky, obrazy apod. Před zeď se dají působivě naaranžovat zajímavé nádoby, židličky nebo kameny.

Zeď s dekoracemi
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zdi dobře doplní i zajímavá plastika nebo zrcadlo. Barevný akcent zajistí červená lavička

Trochu jinou kapitolou je budování zdí v zahradě uměle, dodatečně. Toto řešení s oblibou používají zahradní architekti a projektanti po celém světě. Samozřejmě prvním krokem je pochopit a uvědomit si jejich nesporný klad.

Falešná zeď
Pomocí falešných zdí se dá vytvořit i perfektní, intimní a relaxační zákoutí (Zdroj: Daniela Dušková)
Falešná zeď s popínavkami
V zahradě se dá zajímavě tvořit i s tzv. falešnými zdmi. Velká okna a průřezy doplní popínavky (Zdroj: Daniela Dušková)

K čemu slouží umělé zdi?

Každý zahradní prostor, a to i ten úplně malý, by měl splňovat určité funkce. Na jedné části zahrady chceme mít posezení, krb nebo zahradní gril, na další pak koutek k odpočinku a nerušené relaxaci. Také děti, zejména ty menší, chtějí svoje místečko a je potřeba pro ně vybudovat nějakou plochu, která je zabaví (pískoviště, prolézačky...). Každý z nás má jiné požadavky a jiný životní styl. Nároky na funkce zahrady se pro jednotlivce liší a každá zahrada by měla být „šitá na míru“ svému majiteli. Vraťme se ale k oněm prostorům, koutkům s odlišnou tématikou. Jak oddělit terasu, kde se scházíme s rodinou a přáteli k posezení nebo k dobrému jídlu a „koutek“ s jinou funkcí? Jde to všelijak - pohledovou stěnou, záhonem s vyššími rostlinami, treláží s popínavou rostlinou nebo zdí.

Cihlové zdi
Cihlové zdi jsou krásné samy o sobě, hodí se k moderním i starobylým romantickým úpravám (Zdroj: Daniela Dušková)
Zeď s poličkami
Zeď dobře doplní i jednoduché poličky (Zdroj: Daniela Dušková)

Právě zeď se nejlépe hodí do malých zahrad, protože zabírá velmi málo místa. Pro dělící záhon s rostlinami počítejte s nejmenší šířkou kolem dvou metrů, taková dělící zeď, spotřebuje jen 30 cm. Další variantou oddělení může být třeba živý plot, ale zejména ten z jehličnanů pomalu roste a z listnáčů zase neplní svůj účel celoročně, protože v zimě listy opadají. Dělící zdi a stěny mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů, může to být cihla, dřevo, plech, rákos, proutí, apod.

Plechová zeď
Plechové zdi jsou překvapivě pěkné i funkční, skvěle dělí prostor (Zdroj: Daniela Dušková)
Stěna z proutí
Zahradní posezení skvěle oddělí i stěna z proutí (Zdroj: Daniela Dušková)

TIP: Dodatečně zbudované zdi, kterými dělíme zahradní prostor, doplníme o různá okna a průřezy. Vypadá to velice dobře a navíc jimi mohou pěkně prostoupit popínavé rostliny.

Zeď se zakřivením
Zdi nemusí být vždy jen rovné (Zdroj: Daniela Dušková)
Zeď z plechu s popínavkami
Úžasná dekorace - zeď z plechu je doplněna kari sítí a popínavkami (Zdroj: Daniela Dušková)

TIP 2.: Velmi dobře vypadají zdi cihlové, které se skvěle doplňují s popínavými růžemi.

Sloupky, zdi a dveře
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Sloupky, zdi a dveře jsou dekorace, které krásně ozvláštní zahradu

Publikováno: 25. 5. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková