reklama

Koriandr zpestří váš jídelníček, vypěstujte si ho třeba na balkóně

Koriandr patří k lahůdkovým kořeninovým zeleninám. V kuchyni se používají jak jeho plody, tak i listy. Na balkóně si snadno můžeme vypěstovat mladé koriandrové natě, které postupně sklízíme. Hodí se do celé řady jídel slané kuchyně včetně čerstvých salátů. Listy koriandru zpestří náš jídelníček o nové chutě a prospěje to i našemu zdraví.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Mladé lístky v květináčích na balkóně - kerblík, koriandr uprostřed a bazalka (Zdroj: Daniela Dušková)

Koriandr setý (Coriandrum sativum) patří do čeledi Apiaceae - Miříkovité a vzhledem připomíná kerblík nebo kmín. Planě roste ve Středomoří, odedávna se pěstoval v Indiii a Egyptě. Jeho listy i semena mají specifickou vůni i chuť. Někdo ji miluje, někdo nenávidí. Podle mě je potřeba si na koriandr zvyknout. Je neodmyslitelně spojený s tradiční asijskou kuchyní, kde je součástí mnoha pokrmů.  Pokud vám koriandr zachutná, zjistíte, že jej lze velmi dobře propojit i s tradičními recepty. Hodí se k čočce, k bramborám, dýni i rýži. Lístky si můžeme posypat chléb s máslem nebo je přidat do jakéhokoliv zeleninového salátu.

7 koriandrove listky připravené na sklizen pozvolným odstříháváním
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Koriandrové lístky, připravené na sklizeň pozvolným odstříháváním

Koriandr má i nesporné léčivé účinky. Obsahuje silice, hlavně linalool, geraniol, třísloviny, linalon, mastné oleje, kumaríny, vitamín C, geraniol, geranylacetát a gamma-terpinen.
Podobně jako kmín, anýz a fenykl působí příznivě na trávení, které harmonizuje. Zároveň působí proti křečím a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Koriandr je také považován za účinné afrodisiakum.

Je to jednoletá bylina, která dorůstá výšky kolem 50 cm. Tradičně se pěstuje venku na záhoně, na poli či na zahradě. Semena vyséváme na jaře do jemně zpracované půdy do brázdiček. Semínka by měla být od sebe vzdálená asi 5 cm a brázdy 10 cm od sebe. Po výsevu semínka přihrneme a výsevek zalijeme. Půda by měla být propustná, výživná, spíše zásadité reakce. Důležité je plné sluníčko a pozor na přelévání, aby nedošlo k uhynutí kořenů. První mráz rostlinu spálí.

Výbornou možností, jak pěstovat koriandr je i doma na balkóně nebo na okenním parapetu. Můžeme se tak snadno zásobit čerstvými listy, které budeme mít vždy po ruce.

1. krok:

Vybereme si širší květináč nebo výsevní misku a naplníme ji až do výšky 2 cm pod okraj kvalitním výsevním substrátem. Substrát utlačíme a povrch uhladíme.

1
Výsevní misku naplníme kvalitním výsevním substrátem (Zdroj: Daniela Dušková)
1a
Substrát utlačíme a povrch uhladíme (Zdroj: Daniela Dušková)

2. krok:

Výsevní květináč zalijeme konví nebo pokropíme sprchou. Zálivka by měla být tak vydatná, aby voda začala vytékat odtokovými otvory ven. Necháme odkapat a počkáme alespoň 30 minut.

2
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Výsevní květináč vydatně zalijeme nebo pokropíme sprchou

3. krok:

Poté vysejeme semena koriandru. Do květináče může být výsevek o něco hustší než na záhoně. Rozhodně by mezi semínky ale mělo být vidět volnou půdu.

3
Vysejeme semena koriandru (Zdroj: Daniela Dušková)
3A
Mezi semínky by měla být vidět volná půda (Zdroj: Daniela Dušková)

4. krok:

Zasypeme zeminou, tak aby její vrstva byla vysoká asi jako je průměr semínka koriandru.  Po zasypání zeminou povrch opět lehce přitlačíme a na závěr květináč znovu zalijeme. Teď již jen velmi lehce jemným proudem vody.

4
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Semínka zasypeme zeminou, povrch přitlačíme a zalijeme

5. krok: 

Květináč umístíme klidně doma na teplé místo nebo jej necháme venku na balkóně a zakryjeme mikrotenovým sáčkem. Ten zajistí vlhké a teplé mikroklima, které urychlí klíčení semínek. Čas od času kryt nadzvedneme a vyvětráme. Semínka vyklíčí asi po jednom týdnu.

5
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Květináč umístíme doma na teplé místo nebo ho necháme venku na balkóně a zakryjeme mikrotenovým sáčkem

Jakmile jsou mladé rostlinky asi 5 cm vysoké, můžeme je začít sklízet. Na sklizeň se nejlépe hodí ostré nůžky, kterými lístky postupně odstříháváme. Lístky budou postupně dorůstat. Takto můžeme sklízet i několik týdnů. Ve chvíli, kdy se rostlina přeci jen vytáhne nebo se začnou tvořit květy, ji přesadíme ven na volný záhon. Tvorba květů zastavuje tvorbu listů. Pokud květy odstřihnete, mohlo by to nárůst listů posílit. Po čase ale přeci jen dorůstání lístků zeslábne a je vhodnější vyset nová semínka. Koriandr na zelenou nať se dá vysévat po celou vegetační sezóny a proto je dobrým řešením osít si každý měsíc jeden květináč a ve chvíli, kdy jeden doplodí, bude už připraven další.

Zajímavosti o koriandru:

  • Koriandr byl znám již ve starém Egyptě, 1000 př.n.l. Semena se používala nejen jako koření, ale i jako přísada do likérů. Byl také oblíben jako lék na zažívací potíže, ale i jako silné afrodisiakum.
  • Řecká armáda balila do koriandrových listů maso, to dostalo krásnou vůni a vydrželo déle čerstvé.
  • Koriandr v domě zajišťuje blahobyt, bezpečí a harmonii celé rodiny

Publikováno: 29. 7. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková