reklama

Suchá zídka z kamenů

Kamennou zídkou ohraničený záhon či svah může zdobit i naši zahradu a nemusíme při tom zvládat zednické práce, míchání malty a betonu, postavme si suchou zídku. Pokud nevíte jak na to, podívejte se, jak to udělal Pavel s Vilémem. Možná i vy rádi využijete materiál, který byste jinak museli složitě likvidovat či odvážet.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Suchá zídka z kamenů (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Materiál a nářadí

Na stavbu suché zídky pro záhon použijeme kameny ze staré zdi, kterou je potřeba rozbourat, nejprve tedy budeme potřebovat pořádný krumpáč a palici na kameny. Při stavbě využijeme rýč, lopatu, malou lopatku i menší kladivo či palici. 

stavební materiál na zídku z kamenů
i (Zdroj: Pavel )
Stavební materiál na zídku z kamenů

Starý zbytek opukové zdi bylo potřeba zbourat, aby udělal místo novému plotu, protože jsme ale nechtěli kameny vyhodit, rozhodli jsme se je využít pro stavbu suché zídky na zahradě. Pomocí krumpáče vypáčíme velké kameny, při rozebírání zdi si pomůžeme i velkou palicí.   

kameny na stavbu suché zídky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Kameny na stavbu suché zídky

Na suchou zídku jsou nejlepší kameny, které se nejvíce podobají kvádrům, protože se nám budou dobře skládat na sebe, takzvaně na vazbu, jako zdivo. Změříme si hloubku budoucí zídky, její délku, připočítáme 30 cm do země jako základ a k tomu ještě 20 % na rezervu, protože ne každý kámen se nám bude hodit.

vytyčení stavby zídky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Vytyčení stavby zídky

Začneme tím, že si pomocí kolíků a provázku vytyčíme půdorys zídky. Pokud nemůžeme zatlouci kolíky, např. proto, že podloží je příliš tvrdé, naznačíme obrys půdorysu např. pomocí vápna nebo drcené křídy.

základy pro zídku
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Základy pro zídku

Základ pro zídku si vykopeme do hloubky 30 cm. Na rozbití pevného podloží využijeme krumpáč se špičkou, zeminu odstraníme rýčem a lopatou.

štěrk do podloží zídky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Štěrk do podloží zídky

Podloží zídky vysypeme slabší vrstvou hrubšího štěrku, vyrovnáme do roviny a udusáme, aby se pak kameny nepropadaly do zeminy.

první vrstva kamenné zídky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
První vrstva kamenné zídky

Začneme skládat první vrstvu kamenů, vybíráme kameny tak, aby měly mezi sebou co nejmenší mezery. Pokud přece jen mezírky zůstávají, vysypeme je ještě štěrkem.

přizpůsobíme tvar kamenů
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Přizpůsobíme tvar kamenů

Tvar kamenů si upravujeme či rozštípneme do potřebného tvaru pomocí majzlíku a kladiva. Opuka se dobře štípe, takže si kameny co nejvíce přizpůsobíme, jak potřebujeme.

skládání kamenů do zídky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Skládání kamenů do zídky

Druhou řadu kamenů skládáme takzvaně na vazbu, podobně jako zdivo, tedy vždy kámen přes mezeru. Menší mezírky a spáry mezi kameny vysypáváme zeminou a prolíváme vodou, aby „sedla“.

kamenná zídka
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Kamenná zídka

Zídku postavíme tímto způsobem do požadované výšky, zeminu prolijeme vodou. Pak dosypeme zeminu za zídku a můžeme vzniklý stupeň osadit květinami či okrasnými keříky.

okrasná kamenná zídka
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Okrasná kamenná zídka

Publikováno: 31. 5. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman