reklama

Vitalitu rostlin je potřeba na zahradě podpořit. Čím a jak?

Podpora vitality sadby zeleniny i okrasných rostlin na naší zahradě se provádí zejména proto, že i zkušený pěstitel se může splést, případně mu jeho snahu zhatí rozmary počasí. Pokud jsou sazenice z některého důvodu slabé a špatně prospívají, můžeme je zachránit přidáním podpůrných látek. Ne, není to žádná chemie, ale ryze přírodní složky. Seznamte se s probiotiky pro rostliny.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podpořte vitalitu rostlin podáváním probiotik (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podpora vitality rostlin

Napadlo vás někdy, že i rostlinám mohou pomáhat probiotika? Probiotika jsou živé mikroorganismy, z jejichž užívání plyne řada zdravotních výhod, a to nejen pro nás nebo zvířata, ale právě i pro rostliny. V období, kdy se počasí na jaře pomalu ustálilo do plusových hodnot a začíná se vůčihledně oteplovat, přichází čas na výsev a výsadbu teplomilných rostlin, především zeleniny. To jsou především okurky a rajčata.

Rajčata

Sazenice rajčat vybíráme především podle toho, jakou odrůdu máme nejradši. Dále se pak zaměřujeme na to, v jakých podmínkách budeme rajčata pěstovat. Pokud máme prostor na zahradě, můžeme si dovolit vysadit sazenice tyčkových nebo keříkových rajčat, a nebude nám vadit, že zaberou poměrně dost místa. V případě, že máme balkon (anebo ani ten ne), vsadíme na menší rostliny, které zvládneme vypěstovat i v nádobách.

Aby měly sazenice sílu, vysazujeme je jednotlivě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aby měly sazenice sílu, vysazujeme je jednotlivě

Například odrůda PALAVA F1 tyčkové rajče je středně raná odrůda určená pro rychlení ve sklenících i fóliových krytech. V teplejších oblastech je možné pěstování i na poli. Plody jsou velké kulovité, pevné, odolné proti praskání. Při plné zralosti jsou plody tmavě červené, dozrávají jednotně a lze sklízet celé vijany. Středně raná hybridní odrůda typu LSL pro studené i teplé rychlení, v teplejších oblastech je možné pěstování na poli. Plody jsou velké, na jednom vijanu dozrává 6-8 plodů o hmotnosti 140-160 g.

TOMFALL je raná odrůda keříčkového rajčete, označovaného také jako balkonové, protože jde o ideální převislé rajče pro pěstování v různých nádobách na terasách a balkonech. Plody jsou červené, příjemně aromatické, sladké, velmi malé, kulaté a pevné. Středně vzrůstné, na jedné rostlině dozrává až 300 plodů, průměrná hmotnost plodu se pohybuje kolem 10–15 g. Plody nepraskají a nepadají.

Preferujete rajčata tyčková nebo keříčková?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Preferujete rajčata tyčková nebo keříčková?

Okurky

U okurek se budeme rozhodovat podle toho, zda dáváme přednost "hadovkám" nebo nakladačkám. Okurky hadovky jsou hladké, podlouhlé a jsou určené k okamžité konzumaci převážně ve studené kuchyni. Okurky nakladačky využíváme na zavařování do nálevu.

Odrůda SATURN F1 je hybridní poloraná odrůda salátové okurky, která se nejlépe hodí pro pěstování ve skleníku či fóliovém krytu. Rostlina je až 2 m dlouhá, popínavá a je pro ni vhodná vertikální opora. Plodí tmavě zelené plody o délce 30–35 cm. Okurky jsou na povrchu hladké. Chuť je jemná, osvěžující, okurky nemají tendenci během zrání hořknout.

Okurka salátová TOLSTOJ F1 je raná odrůda s výrazně samičím kvetením, určená pro rychlení ve fóliovnících. Plody jsou až 18 cm dlouhé. Odrůda je vysoce tolerantní k plísni okurkové.

O trochu kratší je to salátová okurka TWENTY F1, raná odrůda s bohatou násadou samičích květů. Tato velmi výnosná okurka je určená pro rychlení ve sklenících a fóliovnících. Plody jsou 20 až 22 cm dlouhé. 

Mikro hadovka, to je  salátová okurka KALIMERO pro kryté prostory s velmi chutnými lahůdkovými plody. Plod je pouze 10-12 cm dlouhý, tmavě zelený, hladký. Je to raný hybrid s vysokou násadou, za jedním listem bývá i 5 chutných plodů. Rostlina má výhradně samičí kvetení a je vhodná pro skleníky a fóliové kryty.

Vybírejte mezi odrůdami okurek hadovek nebo nakládaček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vybírejte mezi odrůdami okurek hadovek nebo nakládaček

Z nakládaček je to například odrůda ALTAJ F1. Je to poloraná odrůda, dobře plodící. Plody jsou světle zelené, hrubě bradavičnaté, mají velmi dobrou konzistenci, malé semeníky a nehořknou. Odrůda je odolná vůči virové mozaice okurky a padlí okurkovému. Je také velmi tolerantní k plísni okurkové.

Okurka nakládačka MARIETA F1 je výnosný poloraný hybrid vhodný do všech oblastí pěstování okurek. Má velmi výraznou odolnost proti plísni okurkové. Plody jsou středně zelené, řídce bradavičnaté, geneticky nehořké.

Abychom docílili opravdu bohaté a bezvadné sklizně, musíme pro rostlinky také něco udělat. Sazenice musíme sledovat už od prvopočátku. Pokud je sazenice slabá, vytáhlá, zažloutlá a celkově neduživá, bude trvat velmi dlouho, než se  vzpamatuje (zdali vůbec) a dostane se do takové kondice, aby mohla začít plodit. Plody potom mohou být nekvalitní, nevyzrálé a špatné. Ale ani u takovýchto sazenic není ještě všechno ztraceno. Můžeme se pokusit je podpořit použitím probiotických bakterií.

Co jsou to probiotika?

Jedná se o organismy (mikroby či bakterie), které žijí v například našem těle, zejména v trávicím traktu a střevech. Pracují s naším tělem ve vzájemné symbióze, jsou velmi důležité a nezbytné pro životní funkce.

Probiotika pomáhají strávit a vstřebávat živiny, zejména vitamin B12, chrání organismus před viry, škodlivými bakteriemi, dalšími patogeny a různými negativními vnějšími vlivy prostředí. Jsou nezbytné pro dobrou imunitu a mají značný preventivní vliv na rozvoj autoimunitních a civilizačních onemocnění.

Vyzkoušeli jsme přírodní probiotika, která podpoří růst i kvetení, uspíší dozrávání plodů a zlepší celkovou kondici rostlin. Zlepší využití živin z hnojiva a posílí kořenový systém.

Podobně je tomu i u rostlin, které při podání užitečných neboli probiotických bakterií budou lépe snášet stres. Probiotika urychlí jejich regeneraci a potlačí patogeny, zvýší kvalitu půdy i její schopnost zadržet vodu a živiny. Výsledkem bude bohatší a sladší úroda.

Probiotiky ovšem nepodporujeme jen špatnou sadbu, ale i sadbu zdravou, i takovou, kterou zakoupíme v obchodě. Všechny rostliny tak podpoříme v růstu a zajistíme jim zdravý rozvoj. Provádíme formou zálivky nebo postřiku, kdy do vody rozmícháme určené množství probiotik.

Probiotika aplikujeme jako zálivku nebo postřik
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Probiotika aplikujeme jako zálivku nebo postřik

Probiotika můžeme použít nejen pro sazenice zeleniny, ale také pro okrasné rostliny, a dokonce i pro ovocné stromy.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; MANETECH, a.s.; farmareni.cz; specialnizahradnictvi.cz; semena.cz; hlidejsizdravi.cz

Publikováno: 10. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová