Pěstování levandule je takový malý zázrak na zahradě. Na většině půd dobře roste, krásně kvete, květy můžeme zpracovat na několik způsobů, ale některé prohřešky pěstitelů jí vyloženě nesvědčí. Podíváme se na to, jak levanduli pěstovat, aby bohatě kvetla.
Pusťte se do pěstování levandule
Co je na pěstování levandule tak úžasného? Levandule lékařská je jednou z nejoblíbenějších rostlin. Pěstuje se jak v trvalkových výsadbách, tak mezi bylinkami. Vyhovuje jí především dlouhá doba slunečního svitu, mělo by to být alespoň 6 hodin denně, má ráda suchou půdu, a to hlavně neutrální reakce. V kyselé půdě pomůže při sázení vápenec, zásadité půdě naopak rašelina, která pH půdy srazí na úroveň přijatelnou pro tyto rostliny.
Recept na skvělý sirup z levandule
Občasný déšť levanduli nijak neuškodí, ale přemíru vláhy tyto rostliny vyloženě nemají rády. Dobře rostou například v kamenitých půdách. Při sázení mladých kusů rostliny ale rozhodně zavlažte, snáze se přijmou do půdy.
Pokud budete vybírat z dostupných druhů, pak nejznámější levandule lékařská existuje jak v modrokvěté, tak bílokvěté variantě. Tento druh se celoročně pěstuje venku. Levandule korunkatá je druh na teploty náročnější, proto ji pěstujte v nádobách a na zimu ji přesuňte dovnitř.
Mladé rostliny před vysazením na finální stanoviště nezapomínejte aklimatizovat. Z vnitřního prostředí je dávejte postupně ven do polostínu a na venkovní prostředí je nechejte navyknout, a to zvláště tehdy, pokud si rostlinu vypěstujete doma. Jde to zrealizovat řízkováním nebo hřížením.
Při pěstování levandule nezapomeňte na zazimování
Během vegetačního období mladé rostliny mírně zavlažujte, nevadí jim ani delší přísušky. V dobrém prostředí levandule krásně kvete a za léto sesbíráte několik svazečků květů, které svažte a umístěte na suché místo, kde budou květy viset směrem dolů. Výborným domácím produktem je i domácí limonáda nebo levandulové sušenky. Tradicí, a to především na středodalmatských ostrovech, je vynikající levandulová zmrzlina.
Dobře zapěstované kusy dají každoročně alespoň dvě sklizně květů. Poté, co přijde podzim, všechny květenství ostříhejte, to proto, aby se exempláře před nástupem zimy zbytečně nevysilovaly. Především v podhorských oblastech může levandule v zimě vymrzat, je tedy žádoucí rostliny přikrýt chvojím. Tento přírodní materiál je prodyšný, mezi rostlinami nedochází ke kondenzaci vlhkosti, tedy ani množení plísní či jiných chorob. Zjara rostliny odkryjte, sestříhejte a můžete se těšit na další rok, kdy bohatě pokvetou.
Publikováno: 6. 6. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: zavunilevandule.cz