reklama

Víte, jak se dělá formální zahrada? Ukážeme vám to

Formální zahrada je ideální pro všechny ty, co mají rádi vše organizované a uklizené. Formální zahrady definují geometrické vzory a jednoduchost. V minulosti jste na ně mohli narazit nejvíce u zámků, dnes tak může být klidně vytvořena i vaše malá zahrada. Jak ale takovou zahradu založit? Zkusíme vám poradit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Formální zahrada již není typická jen pro zámky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Formální zahrada  co to je

Formální zahrada je ideální pro perfekcionisty, protože je soudobou verzí dřívějšího zámeckého nebo klášterního parku. Dodnes se s ní nejčastěji setkáme poblíž historických objektů, tedy u hradů, zámků, sanatorií nebo lázeňských komplexů. Vyznačuje se symetričností, architektonickou spořádaností a dokonalou uhlazeností. Vše musí být v rovnováze. Libuje si ve vyvážených proporcích, její řešení je podřízeno klasickým principům geometrie.

Výsadba ve formální zahradě by proto měla být vedená do čtverce, kruhu, trojúhelníku, ale klidně i pětiúhelníku. Základním prvkem každé formální zahrady je pořádek a řád. V zahradě proto najdete hlavně pravidelné a přesně zarovnané záhony, dokonale zastřižené stromy, keře a živé ploty. Typickými rostlinami formálních zahrad jsou tis a zimostráz čili Buxus. Ten se na zahradě objevuje v solitérní výsadbě, ale používá se i při tvorbě živých plotů a dělicích příček. Ve formální zahradě nechybí ani výrazné prvky jako třeba jezírka, fontány, sochy, suché zídky a podobně. 

Ve formální zahradě jsou viditelné různé geometrické tvary
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve formální zahradě jsou viditelné různé geometrické tvary

Jak vytvořit formální zahradu 

Protože formální zahrady by měly být přehlédnutelné jedním okem, měly by stát na rovině. K vytvoření takové zahrady je tedy zapotřebí mít takový rovinný jednotvárný terén, případně pravidelně odstupňovaný terén.

Před samotnou realizací je nezbytné si nejen vše důkladně promyslet, ale také si utvořit plán. Nakreslit si ho můžete sami, ale plán vám klidně může vytvořit i zahradní architekt. Plánování nepodceňujte.  Plán by měl mít vyznačené všechny zóny, které byste ve formální zahradě chtěli mít – tedy rovné nebo pravoúhlé cesty, lemované záhony živými ploty a okrasnými dřevinami. Vyznačeny by měly být na plánku sochy, fontány, jezírka, altány, domky, houpačky, všechny cesty i záhony. Chybět nesmějí dokonce ani jasné tvary záhonů.

Vše by mělo ladit s dekoracemi. Pokud tomu dáte péči a čas samotnému založení, budete mít pak ušetřenou práci s údržbou. Veškeré další práce již budou spojeny pouze se zastřiháváním plotů, vyčištěním cestiček a odstraňováním odkvetlých květů. Pravidelné tvary se totiž snadněji udržují. Formální zahrada je určena především těm, kteří jsou pracovně vytížení a na pořádnou údržbu zahrady mají málo času. 

Formální zahrada je symetrická a pečlivě upravená
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Formální zahrada je symetrická a pečlivě upravená

Moderní formální zahrady 

Moderní formální zahrady, na rozdíl od těch historických, upřednostňují větší kompoziční a druhovou pestrost rostlin i dalších použitých prvků. Stále se však přísně drží předem daných pravidel. Samozřejmě že v nich nesmí chybět vodní prvek, a to ať už v podobě fontány, vodotrysku, nebo třeba kaskády. Může jít klidně i o umělecké dílo.

Do uspořádání formální zahrady je rovněž zapotřebí začlenit také ploty nebo zídky, které jsou buď ve svém původním tvaru a materiálu, nebo je můžeme osázet různými pnoucími rostlinami. Z těch vybíráme opět takové, které je možné udržovat řezem nebo střihem v pravidelných tvarech. K mnoha formálním zahradám patří rovněž i menší a větší travnaté plochy. Trávníky musí být dokonale zastřižené a bez plevele. Ve většině případů se také k integrálním částem designu používají nášlapné desky, různé dřevěné prvky jako ploty nebo zahradní lavička. 

Typickými rostlinami formální zahrady jsou tis, habr a zimostráz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Typickými rostlinami formální zahrady jsou tis, habr a zimostráz

Rostliny ve formálních zahradách 

Rozhodující roli ve formální zahradě hrají spíše stálezelené porosty, které mají navíc jen malou až maximálně střední náročnou údržbu, než záplava pestrobarevných kvetoucích rostlin. Prvky živých plotů jsou tvořeny rostlinami jako habr, tis nebo zimostrázové koule. Chybět nesmí perfektně sečený trávník. Pokud zahradu chcete přece jen oživit, můžete na ni vysadit také jiřiny, růže, levanduli nebo třeba hortenzii. Okolo kamenných a zděných zídek můžete vysadit třeba povíjnici nachovou. 

Významným prvkem formální zahrady je i živý plot
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Významným prvkem formální zahrady je i živý plot

Živý plot  klasický prvek formální zahrady 

Bez čeho se formální zahrady neobejdou, jsou především stříhané živé ploty a stěny. Nejvhodnější k tvorbě živých plotů jsou habr, tis, ptačí zob nebo zimolez. Aby byl živý plot působivý, je zapotřebí mu věnovat odpovídající péči. Půdu pod živými ploty je třeba udržovat bez plevele, a dále je nutné je přihnojovat plným tekutým hnojivem.

Za suchého počasí se pak živý plot neobejde bez zálivky. Živé ploty z listnatých keřů se musí také každý druhý měsíc stříhat (minimálně pak na jaře a na podzim). U jehličnatých živých plotů se zase provádí letní řez (v červenci). U všech se také provádějí i tvarovací řezy. Ty se provádějí tak často, jak přesné a striktní linie chcete dosáhnout. Tvarovací řez přitom slouží k tomu, abyste svůj živý plot udrželi v požadovaném tvaru. 

Některé úpravy jsou hotová umělecká díla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé úpravy jsou hotová umělecká díla

Co je ještě důležité ve formální zahradě

  • Ohnisko je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak vytvořit dojem designu na zahradě. Je to něco, co přitahuje pozornost. Může být vytvořeno rostlinami na konci cesty, sochami, velkým stromem nebo vodním prvkem. 
  • Ty nejlepší formální zahrady jsou velmi jednoduché, a proto se při plánování i vy držte jednoduché barevné palety. Pastely spolu dobře ladí stejně jako míchání výrazných barev dohromady, když jsou ve stejném tónu. 
  • Do zahrady použijte rostliny různých výšek. Jsou vizuálně přitažlivé a pomáhají přidat vaší zahradě texturu.  

Zdroj informací: countryliving.com; sandiegohomegarden.com; centenarylandscaping.com.au

 

Publikováno: 22. 6. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová