Plamenka patří k nejúchvatnějším trvalkám vůbec. Je jedno, zda pěstujeme nízké kobercové druhy, vysoké pnoucí, nebo ty klasické vzpřímené, které nadělají spoustu parády a známe je z časů zahrad našich babiček. Jak je pěstovat, aby se jim u nás na zahradě dařilo?
Plamenka nesmí chybět v žádné zahradě
Je plamenka náročná? Jak která. Jednoznačně nejnáročnější na pěstování jsou ty pnoucí typy rodu Clematis. Vyžadují závětří, osluněnou pnoucí část a také jim vyhovuje propustná a na živiny dobře zásobená půda. Nadzemní část je velmi choulostivá na chlad a proto je vhodné ji chránit některými z nízkých trvalek.
Trvalky
Plamenka Clematis je překrásná, za to však vyžaduje dostatek péče. Během zimy je tyto trvalky rozhodně vhodné chránit proti vymrznutí, a to jak nadzemní části pomocí netkané textilie, tak kořenový systém tím, že zde nastelete shrabané listí nebo přihrnete zahradní půdu. Zjara, když se začínají probouzet, se nebojte provést hlubší seříznutí.
Seříznuté a dobře opečovávané kusy velmi bohatě kvetou, během vegetační doby si také klidně pořiďte a vysaďte nové kusy, nejlépe jiných barev. Postupně tak získáte kvetoucí stěnu, která je velice působivá. Co se týká výběru sazenic, pak v zahradnictví narazíte na pěkné a dobře vyvinuté kusy za solidní cenu. Jen pozor, v létě bývají tyto rostliny často napadeny mšicemi a tak je zapotřebí postřiku. Aby neškodil včelám a jiným opylovačům, vyrobte si ekologický přípravek z rostlinného oleje, kypřicího prášku, několika kapek smáčedla a vody.
Plamenka rodu Phlox
Plamenka rodu Phlox patří k přesnému opaku. Je úplně jedno, zda máte v plánu pěstovat nízké plaménky šídlolisté, které kvetou už během května a vytvářejí kvetoucí koberec, nebo vzpřímenou plaménku latnatou. Právě druhá z nich je úžasně nenáročnou a bohatě kvetoucí rostlinou, která nesmí chybět po boku trvalkových výsadeb.
Plamenky latnaté si pořiďte v zahradnictví nebo od svých přátel, kteří vám určitě rádi kousek trsu odkopnou v rámci podzimní péče o zahradu. Právě tento druh roste na lehké i těžší půdě, nevadí mu ani málo živin, dobře prospívá na slunci i ve stínu.
Každoročně bohatě vytváří nové trsy rostlin, které se snadno přenesou na nové místo, kde opět dobře prospívají. Jen pozor na přemokření, které žádné rostlině nedělá dobře. A pokud chcete, aby plamenka dlouho kvetla, pak nezapomeňte odstranit odkvetlá květenství. Před zimou celé rostliny ostříhejte a přikryjte chvojím, které je ochrání před mrazem. Kusy, které se rozrostly velmi silně, je vhodné právě na podzim rozdělit a vysadit na další místa.
Publikováno: 10. 6. 2023, Autor: