Kanadské borůvky jsou oblíbené rostliny, které i přes svůj původ u nás zdomácněly a patří neodmyslitelně do většiny českých zahrad. Při správné péči budou za několik let plodit v takovém množství, že nebudete vědět, co s nimi. Poradíme vám, jak jim zajistit péči a s jakými rostlinami se snesou v sousedství.
Kanadské borůvky
Pod poněkud krkolomným názvem Vaccinium corymbosum L. nalezneme velmi oblíbenou rostlinku drobného ovoce, česky označovanou jako brusnice chocholičnatá, známá též jako kanadská borůvka. Rostlina z čeledi vřesovcovitých se dá pěstovat v našich podmínkách volně na zahradě, ale i na balkonech, terasách, nebo dokonce doma za oknem.
Svůj původ má v Severní Americe, konkrétně v její východní části – v oblasti od Ontaria po východní Texas. A to je důvod, proč se jí daří i u nás. Má totiž srovnatelné podmínky pro růst. Ale přesto se někdy nepodaří jí připravit takové podmínky, aby mohla košatět, kvést a plodit. Víte, v čem můžete při jejím pěstování udělat chybu?

Půda
Zde je nejčastěji zakopaný pes. Potřeba hlinito-písčité, případně písčité zeminy s kyselou reakcí (pH 4–5) je pro kanadskou borůvku zcela zásadní. Kanadská borůvka patří mezi kyselomilné rostliny, a proto potřebuje také specifický substrát. Borůvkám vyhovuje směs písku s rašelinou, avšak tuto směs je možné nahradit listovkou. Tuto směs je pak potřeba pravidelně doplňovat.
Abyste rostlinám dopřáli opravdu kvalitní péči, doporučujeme okolo nich rozprostřít ještě mulčovací vrstvu – ideálně kůru z jehličnanů, hobliny, piliny, větvičky a podobně.

Substrát ale není zdaleka to jediné, čemu se musíte věnovat. Víte, jak velkou jámu musíte kanadské borůvce vyhloubit? Vykopejte pro každou rostlinu jámu hlubokou alespoň půl metru a metr širokou. Zdá se vám to přehnané? Ani náhodou. V případě, že máte na zahradě naprosto nevhodnou zeminu, doporučuje se kopat ještě o něco hlouběji a celou jámu jak na dně, tak i po stranách vyložit dřevem z jehličnanů k dotvoření vhodného pH. Na druhou stranu výhodou je, že kontejnerované a dobře zakořeněné rostliny můžete vysadit kdykoliv během sezóny.

Povětrnostní podmínky
Kanadská borůvka rozhodně nepatří mezi rostliny, které snesou jakékoliv podmínky. Rozhodně je nebudeme vysazovat na místo, kde celý den praží slunce. Nepatří ale ani mezi stínomilné, právě naopak, ideál bude tak něco mezi. Slunce, nebo spíše rozptýlený polostín, bude to pravé, a pokud bude polostín doplněn vyšší vzdušnou vlhkostí, bude to borůvkám jen prospívat. Dostatek slunce rostlina ocení zejména v době, kdy jí dozrávají plody.

Hnojení a zálivka
Kanadská borůvka čili brusnice chocholičnatá roste původně na vlhkých loukách, v lesích a rašeliništích, z čehož se dá snadno odvodit její zvýšená potřeba vody. Ale i zde platí všeho s mírou. Nechat ji stát v převlhčené jámě je pro ni konečná, protože jí začnou uhnívat kořeny. Při výsadbě proto už dopředu myslete na drenážní vrstvu v pěstební jámě, která odvede přebytečnou vlhkost pryč.

Pro kanadské borůvky jsou určená speciální kyselá hnojiva neobsahující chlor a s minimálním množstvím dusíku. Můžete použít různou formu hnojiv od krystalických po tekutá.
Například krystalické hnojivo určené právě pro borůvky a další kyselomilné rostliny obsahuje mikroprvky jako rostlinné „vitaminy“ pro výbornou kondici rostlin (B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn).

Krystalické hnojivo používejte v cyklu 1× za 14 dní rozpuštěné ve vodě, zálivku veďte přímo ke kořenům. Borůvka však také rychle vyčerpává humusovité složky z půdy, a tudíž je potřeba dodat i tyto živiny. Neuděláte chybu, pokud použijete výtažek označovaný jako žížalí čaj.
Hnojivo se používá ve formě zálivky, případně k postřiku na list 1× za 14 dní. Vedle živin a mikroprvků obsahuje tzv. urychlovač hnojení, který se používá k obnovení vitality a růstu rostlin, ke zvýšení odolnosti proti abiotickým stresům jako je sucho nebo nadměrná vlhkost. Dále také urychluje regeneraci, stimuluje růst rostlin po poškození chorobami a škůdci.

Zahradní kadeřnictví
Málokdo asi ví, že kanadská borůvka potřebuje zástřih. První řez udělejte hned po výsadbě a slabé, deformované a dovnitř keře směřující výhony odstraňte, ponechte jen jeden až tři nejsilnější výhony. Mírně je zakraťte, aby se keř rozvětvil. Borůvky plodí na jednoletých výhonech, proto vždy nechte růst další dva nebo tři nejsilnější výhony a ostatní sestříhávejte.
Při správné péči bude z vaší sazeničky kanadské borůvky brzy rozložitý keř a vy budete moci sbírat její chutné plody po kilech. A s kým že se kanadská borůvka snese? S podobně "smýšlejícíji" rostlinami, tedy kyselomilnými. Vytvořte jí záhon obohacený o vřesy, rododendrony nebo azalky a máte všechny specifické rostliny pěkně pohromadě.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov; AGRO CS a.s.; abecedazahrady.dama.cz
Publikováno: 11. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová