Milujete krásně kvetoucí rostliny? Vysaďte si na své zahradě nebo terase takové, které jsou medonosné. Tyto rostliny pro včely a čmeláky jsou žádoucí, poskytnou užitečnému hmyzu dostatek potravy a na oplátku včelky pomohou opylovat ostatní rostliny. Poradíme, které druhy jsou k tomuto vhodné, a zároveň vás potěší svou barevnou krásou.
Které rostliny pro včely a čmeláky zvolit?
Kvetoucí zahrada je jistě úžasnou zásobárnou potravy pro různé druhy drobného hmyzu. Je to základ pro udržitelnou zahradu, která přiláká množství krásných motýlů, kteří nepohrdnou sladkým nektarem. Tyto medonosné rostliny pro včely a čmeláky mohou poskytnout potravu od jara až do podzimu. Ani terasa nebo balkón nemusí být jen šedým a nehezkým místem. Pokud je ozdobíte barevnými medonosnými květinami, můžete se těšit z přítomnosti užitečných křehkých tvorů i v těchto místech. Poskytnou jim nejen potravu, ale i úkryt. Především v zahradě se může drobný hmyz úspěšně ukrýt ve vysokých stoncích těchto květin. Využít můžete různé druhy kvetoucích trvalek, cibulovin, ale i kvetoucích keřů.
Základem je výběr skladby kvetoucích rostlin různých druhů, které postupně kvetou po celou dobu, tedy od jara do podzimu. Takto prostřený hojný stůl pro včely, čmeláky motýli a další malý hmyz poskytne i vám úžasnou relaxaci pro svou krásu, barevnost a nekonečnou vůni.
Co bychom měli vědět o včelách?
Jarní rostliny pro včely jsou nejdůležitější
Vhodnými rostlinami pro včely mohou být krokusy, které kvetou z jara stejně jako čemeřice. Obě tyto kvetoucí rostliny budu pro hladový hmyz po hladové zimě velkým lákadlem. Stejně tak narcisy a tulipány, které poskytují krásně barevné květy. Mezi velmi oblíbené květiny budou jistě patřit i modřence, řebčíky, pampelišky, bergénie, ale i hlaváček s okrasným česnekem. Vysejte úžasné koniklece, zasaďte kosatce, přidejte pomněnky, tařici s devětsilem, krásně vonící violkou, zběhovcem, jetelem nebo dymnivkou.
Letní rostliny pro včely mohou růst všude po zahradě
Vysaďte si krásné slunečnice, úžasné a krásně vonící levandule nebo dobromysl s mateřídouškou. Ani brutnák, šanta, yzop meduňka šalvěj, vlčí mák, bazalka se saturejkou nebudou špatnou volbou. Stejně tak routa, bělotrn, hluchavka, chrpa nebo čekanka obecná poskytnou bohatou potravu včelám i čmelákům. Krásná jarmanka, kakost, kamzičník, kyprej, netřesk, oman, sléz, tužebník, udatna a třezalka mohou být krásně kvetoucími rostlinami pro včely. Náprstník, topolovka, heřmánek, divizna, krásná kopretina, popenec, jirnice, plamenka, krásnoočko, krásenka, hrachor, orlíček, hvozdík, chmel, rdesno, cínie, a dokonce i pažitka nebo cibule, kterou necháte vykvést, poskytnou nezbytnou potravu, ale i ochranu.
Z keřů je v tuto dobu vhodná komule Davidova neboli motýlí keř (Buddleja davidii), který kvete od brzkého léta. Na zimu mladý keř přikryjte pokrývku z listí. Dobře se bude vyjímat jako solitér. Čím slunnější místo pro něj vyberete, tím větší škálu barevných květů bude mít. Miluje vápenaté podloží, dařit se mu bude v černozemi bohaté na živiny. Tento nenáročný keř roste vzpřímeně a celkem rychle. Charakteristické jsou velké květy na koncích větví, které se budou ve vaší zahradě krásně vyjímat a intenzivně vonět. Tento medonosný keř je velmi důležitou rostlinou, která má vysokou ekologickou hodnotu. Nezapomeňte pravidelně zastřihovat a odstraňovat odkvetlá květenství. V jarních měsících zkraťte staré větve.
Podzimní rostliny pro nasycení včel před zimou
Vhodné pro podzimní nasycení včel nebo čmeláků budou krásné astry, sasanky neb listopadky. Od pozdního léta pak podpořte včelí jídelníček jochovcem olšolistým nebo svíčkovcem Lindheimerovým, který poskytuje lehce dostupný nektar i pyl. Až do září pokvete arálie, perovskie či chrpa polní. Atraktivní pro včely a léčivá pro člověka je třapatka nachová. Dobrým zdrojem pylu a nektaru je šuškarda.
Většina trvalek je nenáročná na pěstování. Pro dobrý růst a následné bohaté květy předejte k rostlinám vyzrálý kompost, zamulčujte je a dostatečně zalévejte. Trvalky na zimu nijak nezkracujte ani nezastřihujte, mohou tak být okrasou i zimní zahrady.
Publikováno: 13. 7. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: onlinezahradnictvi.cz, zahradnictvi-flos.cz