reklama

I na suchém místě v zahradě můžeme sázet květiny

Suchem mohou trpět všechny rostliny, zvlášť pokud o ně není správně pečováno nebo jsou vysazeny na nesprávném místě. Také nesprávná volba substrátu nebo hnojiva může být důvodem, že vznikají suchá místa na zahradě. Poradíme, jak se s tímto problém vypořádat a jak takové místo přetvořit v zajímavý koutek s rostlinami, kterým sucho nevadí, ale naopak při něm prospívají.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I suchá místa v zahradě nám mohou rozkvést záplavou květů tařičky

Suchá místa na zahradě

Suchá místa na zahradě mohou velmi často trpět nedostatkem vody. Tento problém může nastat důsledkem postupného vysušování půdy a tím i ztráty vody v listech a často dochází i k poškození kořenů. Na takový deficit jsou náchylné rostliny pěstované u zdí, kde se nevyvine dostatečně kořenový systém. Ale také v blízkosti vodních jímek nebo podzemních nádrží, kde je převážně příčinou nízký půdní fond.

Trvalky pro suchá místa

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rovněž suchem mohou trpět rostliny pěstované v omezeném prostoru, např. v květináčích nebo obdobných nádobách. Suchá místa na zahradě mají problémy s vlhkostí a k vysušování půdy může docházet při používání rašelinového kompostu jako substrátu. Ten se jen velmi obtížně znovu navlhčuje. Suchem snadněji trpí mladé rostliny, které jste právě zasadili do zahrady nebo ty, které pěstujete v nádobách u silného osvětlení a v písčité půdě. Stejně tak rostliny pěstované na zhutnělých půdách, kde dochází k nadměrnému odpařovaní vody z listů.

I na suchém místě v zahradě můžeme sázet květiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I na suchém místě v zahradě můžeme sázet květiny

Jak rozpoznat, že rostliny trpí suchem?

U kvetoucích rostlin je tento problém viditelný u květních pupenů, které se nestačí plně rozvinout, ale postupně zasychají. Rovněž se může na rostlině vytvářet malý počet zakrnělých květů. Suchá místa na zahradě tvoří rostliny, které se zabarvují do podzimních barev a dochází k postupnému opadávání jejich listů. Silně poškozené rostliny vlivem nadměrného sucha odumírají. Plody na rostlinách se vytvářejí malé a drobné, často deformované a mají špatnou konzistenci.

Jak na suchá místa na zahradě?

Důležitá je přiměřená závlaha především těch rostlin, které pěstujete na teplých a slunných stanovištích. Vhodné je i mulčování, kterým dosáhnete co nejdelší doby udržení půdní vlhkosti. Pro rostliny je velmi kritický dlouhodobý deficit vody. S krátkodobým deficitem si obyčejně lépe poradí. Přesto tomu předcházejte. Nikdy tato suchá místa v zahradě a rostliny v nich nepřelévejte velkým jednorázovým množstvím vody. I snížením teploty je můžete nenávratně poškodit.

I na suchém místě v zahradě můžeme sázet květiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I na suchém místě v zahradě můžeme sázet květiny

Suchá místa na zahradě můžete osázet suchomilnými rostlinami

Pokud máte suchá místa na zahradě, která chcete osázet rostlinami, ale víte, že nejsou vhodná pro běžné rostliny, vysaďte ty, které nepotřebují tolik vláhy. Kterým naopak vyhovuje větší sucho a teplo. Nejznámější jsou kaktusy a sukulenty, které ovšem nesnesou naše klimatické pásmo, především přes zimní měsíce je nelze pěstovat ve volné půdě.

I na suchém místě v zahradě můžeme sázet květiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I na suchém místě v zahradě můžeme sázet květiny

Vsaďte proto na nenáročné suchomilné rostliny, jakými jsou třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, dobromysl, yzop, máčka nebo starček popelavý. Vysadit si můžete i okrasné rostliny, jako jsou rozchodníky, netřesky, juka, zahradní žebříček nebo zajímavá třapatka nachová. Z dřevin jsou vhodné akáty, hlošina, škumpa, janovec nebo čilimník a tamaryšek. Dobrou volbou budou i letničky, jako je kosmatec, šrucha, lokanka, pestrovka nebo zajímavá sluncovka kalifornská. Díky výsadbě těchto rostlin se tak suchá místa na zahradě stanou mnohdy obdivovanou částí vaší zahrady.

Publikováno: 14. 7. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: floranazahrade.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)