reklama

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Tráva se nemusí jen zasévat, ale může se i pokládat. Pokládka trávníku z umělých vláken dokáže dodat lesk každé zahradě nebo třeba balkonu v paneláku. V textu si popíšeme, jak při pokládce postupovat. Článek je rozdělen do dvou hlavních kapitol, protože i způsoby montáže umělého trávníku jsou dva – instalace na pevný a na měkký povrch. Na závěr článku si přiblížíme výhody umělého trávníku, ale upozorníme i na negativa, která s sebou tento moderní povrch přináší.

Pokládka trávníku na pevný povrch

Pokládka trávníku na pevný povrch se hodí například k výše zmiňovaným balkonům. Ty jsou totiž často opatřeny dlažbou a k ní se umělý trávník hodí jako ušitý. Při pokládce na pevný povrch (dlažba, beton) musí mít plocha spád, aby voda mohla z trávníku odtékat. Na balkonech spád určitě bude, ale pro jistotu si ho přeměřte. Trávník stačí na dlažbu položit, ve spojích slepit páskou na trávníky (nebo speciálním lepidlem) a máte vymalováno, vlastně položeno.

Výsadba cibulovin do trávníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Po krajích je nutné trávníkový koberec uchytit – buď opět lepidlem či páskou nebo přimontovat na vruty a hmoždinky. Nakonec je vhodné vlákna trávníku učesat koštětem, aby se postavily v jednom směru. Povrch pak bude vypadat přirozeněji.

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Jde to i na hlínu

Pokud nemáte pevný povrch, můžete trávník položit třeba i na hlínu. Postup pokládky je ale složitější. Hlínu upěchujte vibrační deskou, pak ji zasypte cca 20 cm štěrku frakce 35 mm, následuje zásyp jemnějším štěrkem 4 – 8 mm a nakonec písek nebo kamenný prach. Hrubý štěrk opět upěchujte vibrační deskou tak, aby plocha měla spád pro odtok vody. Těsně předtím, než na takto upravenou plochu položíte trávník, instalujte pod něj geotextilii.

Na takto připravenou plochu už můžete umělý trávník položit. Spoje se opět lepí na pásku nebo lepidlem, stejně jako okraje umělého trávníku, aby je nepodfukoval vítr. Při pokládce trávníku se vám kromě vodováhy bude hodit také ostrý nůž nebo nůžky – těmi se totiž umělý trávník stříhá nejlépe. Až bude pokládka trávníku hotova, nezapomeňte povrch opět učesat koštětem.

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Není zlaté všechno, co se třpytí

Umělé trávníky mají řadu výhod – snadnou údržbu, vždycky zůstanou zelené, nemusíte je sekat, hnojit a podobně. Jsou odolné UV záření, vysokým i nízkým teplotám, ale pouze v případě, že si zvolíte kvalitního výrobce.

Na druhou stranu má tento povrch i některé nevýhody. Stručně si je přiblížíme, abyste věděli, do čeho půjdete, respektive po čem budete chodit.

Umělý trávník si nemusí úplně rozumět s vašimi domácími mazlíčky – exkrementy musíte sbírat, na rozdíl do přírodního trávníku se v něm totiž nerozloží. Problém může být i s močí zvířat a následujícím zápachem. A nakonec – umělý trávník je v podstatě sterilní plochou, takže pokud máte rádi živou přírodu, broučky a žížaly v trávě, na umělý povrch raději zapomeňte. Jinak můžete běžet do obchodu a pak začít s prací.  Pokud jste dočetli až sem, neměla by vám pokládka trávníku dělat problém.

Publikováno: 26. 7. 2023, Autor: | autor: Jaroslav Kropáč | zdroj: autor článku