Odstranění plevele není zrovna oblíbenou činností. Svými chybami si však náš boj s plevelem ještě zhoršujeme. Víte, jakých chyb se nejčastěji při odstraňování plevele dopouštíme? Máme pro vás seznam těch nejčastějších, kterých byste se při pletí měli vyvarovat.
Při odstranění plevele lze udělat chybu?
Odstranění plevele je spojeno dokonce s řadou chyb, kterých se běžně dopouští nejen začátečník, ale každý průměrný zahradník. Jde přitom nejen o způsob odstranění plevele, ale třeba i nepoužívání těch nejlepších zahradnických nástrojů pro odstranění plevele a jiné chyby. Na ty nejčastější jsme se rozhodli upozornit v tomto článku.
1. Odstranění plevele si špatně načasujete
To správné načasování je základ úspěchu. Velmi důležité je, abyste s odplevelováním začali dříve, než plevel začne kvést, nebo vyseje semena. Proč? Nejenže v době kvetení má plevel pevnější systém, ale odstraňování plevele v době květu je spojeno také s jeho rozšiřováním, čímž problém zhoršujete. Klíčem k úspěchu je málo a často. Když sem tam utrhnete plevel, když ho uvidíte, že začal růst, ušetříte si tím velké víkendové odplevelování. Zkuste se plevelu věnovat vždy ve chvíli, když rostliny zaléváte.
2. K odstranění plevele nepoužíváte ty správné nástroje
Tím, že při odstraňování plevele nepoužíváte ty správné nástroje, se plevele nezbavíte. Díky tomu se pak s plevelem budete potýkat během sezóny opakovaně. Mladý plevel je možné trhat ručně, ale pomoci si můžete i s motykou a jiným nářadím. Také mějte na paměti, abyste z povrchu posbírali všechen vykořeněný plevel.
3. Vyhazování plevele
Další častou chybou, kterou při odstraňování plevele děláme, je nesprávný způsob jeho vyhazování. Rozhodně ho nedávejte do kompostu ani do mulče. Pokud má v sobě semena nebo jde o invazivní druh, mohl by se později pěkně rozšířit.
4. Ponechání kořenů v půdě
Velkou chybou je u většího plevele ponechání kořenů v půdě. Utržení pouze nadzemní části nestačí. Za týden vám na stejném místě vyroste zas. Efektivnější je plevel posekat a celý ho ze země vyškubnout.
5. Zalévání plevele vroucí vodou
Pokud zalijete plevel vroucí vodou, uvadne, a pokud to tak uděláte v horkém dni, uschne a zahyne. Je však chyba si myslet, že jste se ho zbavili. Zbavíte se pouze nadzemní části. Kořen zůstane a rostlina se po čase opět vrátí.
6. Nemulčování
Je to jednoduché, pokud nebudete pravidelně mulčovat, budete se potýkat s plevelem. Další, co podpoří růst plevele, je okopávání záhonů. Většina půdy totiž má v sobě skrytou banku semen plevele, která čeká jen na to, až půdu prokypříte a dopřejete jí světlo i prostor. Pokud nechcete, aby se plevel rozmohl, neokopávejte svou založenou zahradu, ale mulčujte ji. Mulč totiž zadrží světlo a zpomalí klíčení plevele. Mimo to mulč dodává půdě živiny, udržuje vlhkost a snižuje potřebu zalévání v době sucha.
7. Nebezpeční nebo neúčinné používání přípravků na hubení plevele
Dříve, než se uchýlíte k použití agresivních herbicidů, zkuste najít přirozený způsob hubení plevele. Pokud se uchýlíte k herbicidům, ujistěte se, že je používáte bezpečně. Zkontrolujte, co obsahují a zda je aplikace vhodná v daném ročním období. Myslete na okolí, ničit byste měli pouze plevel, nikoliv vše okolo. Nepoužívejte tekutý produkt ve chvíli, kdy je velmi slunečné nebo vlhké počasí. A v neposlední řadě držte své domácí mazlíčky mimo dosah oblasti, které jste herbicidy ošetřili.
8. Vynechání preventivních opatření
Stejně, jako v případě lidského zdraví, i zde platí, že důležitá je prevence. Pokud ji podceníte, případně zcela vynecháte, dost za to zaplatíte. Vyplatí se proto zakrýt půdu mulčem nebo dřevěnou štěpkou, které potlačují růst plevele. Používejte bujné půdopokryvné rostliny jako hostas, plazivý tymián nebo třeba rozchodník k tomu, abyste plevelu dali minimum prostoru k uchycení.
Zdroj informací: deal.town; superbydleni.cz; bhg.com; homesandgardens.com; realhomes.com
Publikováno: 19. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová