reklama

Seznamte se s kai lan

Seznamte se s čínskou brokolicí kai lan. Brokolicí, která jako brokolice vůbec nevypadá. Patří ale mezi chutnou a velmi často používanou tradiční zeleninu, ze které se připravují zajímavé pokrmy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čínská brokolice zvaná kai lan je velmi často používána v asijské kuchyni

Kai lan, čínská brokolice

Domovem této čínské brokolice, která se klasické brokolici vůbec nepodobá, je jihovýchodní Asie, resp. Thajsko. Říká se jí také orientální brukev nebo čínská kapusta. Čínskou brokolici pěstujeme jako jednoletou až dvouletou kulturu. Gai Lan, Gai Larn, Kai Lan nebo Chinese Kale jsou další používané názvy.

Čínská brokolice kai lan (Brassica oleracea var. alboglabra) je listová zelenina s velkými, silnými, plochými listy s tučnými stonky. Jedná se o víceletou bylinu, jejíž listy mají podlouhlý tvar a vyrůstají z přízemní růžice, která dosahuje výšky okolo 30 cm. Zbarvení listů může být světle i tmavě zelené, ale také sytě purpurově fialové. Z růžice vyrůstá lodyha zakončená převážně bílým, výjimečně žlutým řídkým květenstvím.

Košťál z brokolice do odpadků nepatří

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování

Čínskou brokolici můžeme vysévat na volné záhony hned zjara, a máme tak na podzim dozrálou zeleninu. Na podzim pak můžeme provést druhý výsev, semena zvládnou v našich podmínkách přezimovat v půdě a na jaře vyraší. Pěstuje se pro křupavé květové stonky a tmavé pomačkané listy, které připomínají kapustu.

Rostliny vyžadují slunné stanoviště, případně polostinné. Nejlépe prospívá na vyhnojené a dobře propustné půdě, do níž byl důkladně zarytý biodynamický kompost. Na záhonu by minimálně 3 roky nazpět neměly být vyseté či vysazené žádné druhy brukvovité zeleniny. Tuto zajímavou zeleninu můžeme také snadno přirychlovat v pařeništi nebo skleníku.

Záhony před výsevem zpracujeme hráběmi. Aby semena správně vyklíčila a rostliny dobře rostly, je potřeba vysévat do prohřáté půdy. Ve studené zemině rostliny vyženou velmi rychle do květů. Výsev je vhodné provést na konci jara po posledních mrazících, nebo koncem léta pro sklizeň od začátku do poloviny podzimu. Semena sejeme mělce, jen 0,5 cm hluboko, 2,5–5 cm od sebe. Jednotíme na vzdálenost 15–25 cm do řádků 35–50 cm od sebe. Protrhané rostliny z jednocení můžeme přímo jíst nebo je vysadíme v trsech po pěti rostlinách. Kai lan vyžaduje pravidelnou a dostatečnou zálivku.

Seznamte se s kai lan
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Seznamte se s kai lan

Listy jsou připraveny ke sklizni asi za 60-70 dní. Tato čínská brokolice má vysoký obsah vitamínů A, C, K a je bohatá na vápník. Nalezneme v ní také B-karoten, mangan nebo vitamín B6.

K dispozici jsou dvě čínské odrůdy, jedna s bílými květy a druhá se žlutými květy. Odrůda s bílými květy vyrůstá až do výšky 19 centimetrů. Žlutě kvetoucí rostlina vyrůstá maximálně do výšky 8 centimetrů. Bíle kvetoucí rostliny mají listy spíše světle zelené, celé rostliny jsou jemnější, drobnějšího vzrůstu. Rostliny se žlutými květy jsou mohutnější a listy mají temně zelenou barvu. Obě odrůdy jsou odolné proti vysokým teplotám v létě a ve většině oblastí rostou i přes zimu, resp. přezimují v půdě.

Zpracování čínské brokolice

Je to jedna z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších listových zelenin v čínské a asijské kuchyni, bez ohledu na to, zda se podává smažená, dušená nebo blanšírovaná. Nejčastěji používanou částí jsou dužnaté lodyhy s květenstvím nerozvinutých poupat, dále mladé listy a výhonky, které upravujeme vařením nebo dušením a podáváme jako přílohu k masu nebo k rýži. Dužnatá květenství můžeme konzervovat sušením nebo nasolováním.

Kai lan s ústřicovou omáčkou

Jedním z nejznámějších jídel je smažený kai lan s ústřicovou omáčkou. Je také skvělý pro vaření nudlových pokrmů, jako jsou smažené nudle s hovězím masem a čínskou brokolicí.

Seznamte se s kai lan
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Seznamte se s kai lan

Čínská Brokolice na Čínský Nový Rok

  • 1 balení čínské brokolice
  • 1 šálek kuřecího vývaru
  • 2 stroužky česneku nahrubo nasekat
  • kukuřičný škrob

Čínskou brokolici důkladně omyjeme, odstraníme všechny žluté nebo poškozené listy a odřízneme malou část konce stonku. Pánev nebo wok zahřejeme na vysokou teplotu. Do pánve vlijeme 1 šálek kuřecího vývaru, do kterého jsme rozmíchali 1 čajovou lžičku kukuřičného škrobu, a přidáme česnek. Čínskou brokolici vložíme do vývaru. Částečně přikryjeme a necháme vařit při vysoké teplotě, dokud stonky nejsou křehké, a dokud se alespoň polovina vývaru neodpaří.

Čínská brokolice je zelenina, kterou můžeme s úspěchem pěstovat i v našich zeměpisných podmínkách. Je to zajímavá zelenina a jistě stojí za to jí vyzkoušet v některém z receptů.

Publikováno: 12. 8. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: cs.haenselblatt.com, profizahrada.cz, titbit.cz, tombouctou-food.com