reklama

Vypěstujte si své vlastní květy vhodné k dekorování

Květy k dekorování je zapotřebí nejprve usušit. Je sice pravda, že můžeme usušit svým způsobem cokoliv, ale jen květiny k sušení určené po usušení uchovají také svou barvu a tvar. A ještě dříve si je také můžete na své zahrádce vypěstovat. Víte které?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy k dekorování si můžete sami vypěstovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květy k dekorování si můžete vypěstovat na své zahrádce 

Květy k dekorování si můžete vypěstovat na své zahrádce. Jde totiž o půvabné rostliny, které jsou ozdobou každého letního záhonu. Ty nejlepší pro sušení jsou obecně známé jako slaměnky a zdobit mohou nejen záhon, ale i balkon. 

Slaměnky jsou krásné letničky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slaměnky jsou krásné letničky

Slaměnka čili smil 

Slaměnka (oblíbená pro své květy k dekorování) je lidový název pro rostlinu, která k nám dorazila až z daleké Austrálie. Existuje v různě barevných i plnokvětých kultivarech. Mohou být jednobarevné, ale i vícebarevné. U nás můžete setkat asi se stovkou druhů. V Česku se pěstuje jako letnička. Aby se jí u nás dařilo, potřebuje chudší propustnou půdu a slunné stanoviště, kam moc nefouká vítr. Pěstovat je můžete jak na samostatném záhonu, tak je můžete kombinovat i s ostatními skupinami. Dobře vypadají rovněž i s ostatními jednoletými druhy nebo trvalkami. Skvělé na nich je, že i když je pravidelně zastřihujete (sklízíte), vytváří nové a nové květy zas a znova. 

Semena je vhodné začít sázet již brzy v březnu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Semena je vhodné začít sázet již brzy v březnu

Kdy začít s předpěstováním slaměnek? 

I když se vám může jevit, že na výsev letniček na začátku března, je brzy, opak je pravdou. Mladé semenáčky potřebují pro svůj zdárný vývoj především přiměřenou zálivku a dostatek světla. Nejraději mají světlé východní nebo jižní okno, kam dopadá plné (ale ne přímé) slunce alespoň 4 hodiny denně. Pokud toto slaměnkám nemůžete nabídnout, můžete si pomoci i obyčejnou stolní lampičkou. Vzrostlé sazenice umístěte ven až po 15. květnu. V případě teplých a slunečných dní je třeba zalévat každé ráno – alespoň prvních 10 dní po přemístění. 

Slaměnky jsou krásné po celé léto
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slaměnky jsou krásné po celé léto

Sklízení slaměnek

Doba sklizně slaměnek nastává ve chvíli, když rostliny plně rozkvetou. Tyto květy k dekoraování sklízejte každý den. Sbírejte vždy jen ty nejkrásnější květy. Trhejte je vždy brzy ráno, ještě než u nich dojde k úplnému rozvinutí, protože se při sušení ještě částečně rozevřou. Nebojte se toho, pravidelná sklizeň podporuje tvorbu nových květů. 

Jak usušit slaměnky? 

Takto sklizené slaměnky sušte svázané do tenkých svazků, zavěšených květy směrem dolů, v tmavé, suché a dobře větrané místnosti. Rozhodně je nesušte ve světlé místnosti, protože by vám vybledly. Před svázáním také z jejich stonků odstraňte všechny lístky. Slaměnky při vázání pořádně stáhněte, protože se stonky při sušení ztenčí a u volnější vazby by pak mohly spadnout na zem a poškodit se. Pozor, s velikostí vazby to nepřehánějte, protože by vám mohly začít květy hnít.

Suché slaměnky pak můžete použít k různým dekoracím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Suché slaměnky pak můžete použít k různým dekoracím

Co se suchými slaměnkami? 

Od chvíle, kdy jsou dokonale usušené, jsou květy k dekorování připravené k použití. Usušené slaměnky uchovávejte v papírové krabici, kde je uložte maximálně do dvou vrstev. Krabice pak mějte v suché místnosti. Slaměnky můžete použít k prostému aranžmá do vázy, ale také do suchých vazeb a do dalších dekorací. Zcela bez obav je můžete kombinovat i s jinými sušenými květy nebo trávami.

Zdroj informací: denik.cz; bydleni.instory.cz; rozhlas.cz; balkonove-kvetiny.cz; bydlimekvalitne.cz

Publikováno: 30. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová