reklama

Výsadbu stromů je nutné pečlivě plánovat

Stromy v zahradě působí jako přírodní klimatizace. V nejteplejších dnech z listů odpařují vodu, čímž se chladí a ochlazují i okolní vzduch. Proto se ve stínu pod stromem cítíme mnohem lépe než například pod rozpálenou plachtou slunečníku. Ovšem výsadbu stromů je nutné pečlivě plánovat.

i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Na co dát pozor při sázení stromů? (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Ušetřete si starosti. Na co dát pozor při sázení stromů

Nejčastějším problémem je, že se při sázení mladého stromku podcení, jak moc se časem rozkošatí. Zasadíte-li strom blízko hranice pozemku, během let se může stát, že větve budou přesahovat přes plot k sousedům nebo do ulice. Čím blíž k plotu strom bude růst, tím častěji budete muset jeho korunu upravovat a prořezávat.

Větve přesahující k sousedům mohou být příčinou zbytečných sporů. Větvě, které rostou do ulice, mohou zakrývat dopravní značky, bránit ve výhledu řidičům, poškozovat auta nebo omezovat a ohrožovat chodce. Čím blíž k plotu strom bude růst, tím častěji budete muset jeho korunu upravovat a prořezávat. Obdobně mohou větve později poškozovat zdi a střechy domů, opadávající listí může ucpávat okapy.

Nevhodně vysazený vysoký strom zkrátka může způsobovat více starostí než užitku
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Nevhodně vysazený vysoký strom zkrátka může způsobovat více starostí než užitku

Předtím, než strom vysadíte, zjistěte, do jaké šířky může koruna stromu dorůstat a místo pro výsadbu zvolte v rozumné vzdálenosti od všech míst, kde by mohly větve stromu vadit. Zejména u vzrostlejších stromů však počítejte s tím, že budete muset korunu stromu průběžně udržovat. Z počátku si asi vystačíte se zahradnickými nůžkami a malou pilkou. Po pár letech se ale pravděpodobně neobejdete bez vyvětvovací pily nebo housenice, abyste mohli pohodlně odstranit i větve ve větší výšce.

Při výsadbě nesmíme zapomínat ani na kořeny stromů. Některé stromy (například dub, topol, bříza apod.) mohou mít dlouhé a silné kořeny, které mohou poškozovat základy staveb, zvedat chodníky a dlažby, vyrůstat nad povrch v trávníku a v záhonech, nebo způsobovat spoustu jiných problémů. Vysazování takovýchto stromů v blízkosti domů, zdí a chodníků se proto raději vyhněte.

Předtím, než strom vysadíte, zjistěte, do jaké šířky může koruna stromu dorůstat
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Předtím, než strom vysadíte, zjistěte, do jaké šířky může koruna stromu dorůstat

Nevhodně vysazený vysoký strom zkrátka může způsobovat více starostí než užitku. Naopak strom, jehož odrůdu předem dobře vyberete a s rozmyslem zasadíte na vhodné místo, se stane dominantou zahrady, která vám bude dělat radost, a v horkých letních dnech pod jeho korunou najdete útočiště pro relaxaci.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 27. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.