Jak vybrat rostliny kvetoucí v září? Září přináší období, kdy mnohé květiny dosahují svého vrcholu kvetení. Rostliny kvetoucí v září i v tomto už často pošmourném období rozzáří vaši zahradu svými barvami. Mezi oblíbené volby patří například astry, dálie, třapatky, krásenky, sedmikrásky a další druhy. Při výběru si můžete hrát se širokou škálou barev a tvarů, abyste vytvořili živou a poutavou kompozici, která […]
Jak vybrat rostliny kvetoucí v září?
Září přináší období, kdy mnohé květiny dosahují svého vrcholu kvetení. Rostliny kvetoucí v září i v tomto už často pošmourném období rozzáří vaši zahradu svými barvami. Mezi oblíbené volby patří například astry, dálie, třapatky, krásenky, sedmikrásky a další druhy. Při výběru si můžete hrát se širokou škálou barev a tvarů, abyste vytvořili živou a poutavou kompozici, která okouzlí každého.
Co nám dělá parádu v zahradě na podzim
Zahrada plná kontrastů, kterou zajistí rostliny kvetoucí v září
Pro zdůraznění nádhery květin můžete vytvořit kombinace plné kontrastů. Rostliny kvetoucí v září vám dovolí díky své variabilitě skloubit teplé a chladné, pastelové i zářivé barvy, různé výšky, jemné i výrazné květy, které dodají zahradě hloubku. Jako příklad lze uvést možnost umístit vysoké krásenky za níže rostoucí sedmikrásky nebo vytvořit kontrastní barevnou paletu s astrami a rudbékiemi.
Podzimní krásky, to jsou astry
Astry jsou typickou podzimní rostlinou, kdy vám v tomto období přinesou dlouhotrvající a bohaté květy. Novobelgické astry vám budou dělat radost svými květy až do konce října, novoanglické astry potom vydrží kvést až do prvních mrazíků. Zároveň jsou tyto rostliny kvetoucí v září nenáročné na pěstování. Zbožňují slunce, ale potřebují dostatek vláhy během celého roku a dobře porostou v propustném a výživném podkladu, proto je pravidelně hnojte. Vyskytují se v různých formách, jak nízkých, tak vysokých. Řadí se mezi trvalky s dlouhou životností a dokonce se rychle množí pomocí semen nebo kořenových výběžků. Jsou skvělým zdrojem potravy pro opylovače.
Dahlie (jiřiny, georginy), královny podzimních zahrad
Dahlie jsou natolik oblíbené, že existuje již na 20 tisíc hybridů a využijete je v rámci celé zahrady – na záhonku, skalce, v truhlíku. Jsou nízké i vysoké a hrají doslova všemi barvami kromě modré. Dopřejte jim ideálně místo s dostatkem slunečního světla chráněné před větrem. Při přípravě půdy je důležité ji pořádně prokypřit a můžete přidat kompost pro zlepšení živnosti půdy. Půda musí být neustále vlhká, proto zalévejte rostliny pravidelně, ale naopak nepřelévejte. Protože jde o hlíznaté rostliny, je nutné je vyjmout a na zimu uskladnit, na jaře je pak zase vysadíte.
Pěstovat můžete třapatky neboli rudbekie
Rudbekie známější spíše jako třapatky jsou trvalky či jednoleté rostliny, které kvetou zářivými barvami v pozdním létě a na podzim. Narazíte na nízké i vysoké druhy se sytě žlutými, oranžovými, růžovými či tmavě červenými i jinak barevnými lístky, vždy s tmavým středem. Vyžadují místo s dostatečným množstvím slunečního světla, půda by měla být výživná a dobře propustná. Při přípravě půdy zajistěte, aby byla prokypřená a bez plevelu. Přidáním kompostu zlepšíte strukturu půdy, ale není nezbytně nutné. Třapatka nachová se pěstuje i pro své léčivé účinky.
Něžná krásenka patří také mezi rostliny kvetoucí v září
Krásenka patří také mezi rostliny kvetoucí v září a má svůj původ v teplých až tropických oblastech, což jednoznačně říká, že má ráda slunce. Jde o letničku, která ozdobí vaše záhony květy zhruba od června až do září, vysoká je dle odrůdy od 50 do 120 cm. Krásenky upřednostňují dobře odvodněnou půdu, takže je vhodné přidat písek nebo perlit pro zlepšení drenáže, naproti tomu vyžadují mnoho vody, díky tomu vydrží dlouho kvést. Dále by půda měla být prokypřená a výživná, pravidelné hnojení rostlinám prospěje.
Plnokvětá sedmikráska
Vyšlechtěné plnokvěté sedmikrásky můžete pěstovat doma i v záhonku a obdivovat v době květu jejich bílé, růžové i červené květy. Kvůli postupnému zmenšování květů se pěstují obvykle jako dvouletky. Milují slunce, takže vyberte místo, kde budou mít dostatek slunečního světla, ale umí růst i v polostínu. Uvítají dobře propustnou půdu bohatou na živiny, proto přidejte kompost nebo jiný organický materiál pro zlepšení struktury půdy. V době sucha je pravidelně zalévejte, ale vždy se vyhněte přemokření.
Publikováno: 1. 9. 2023, Autor: | autor: Lenka Tajbrová | zdroj: pestik.cz, rostlinky.cz, semena.cz