reklama

Step na zahradě může být posetá květy

Okrasné trávy na zahradě, spolu s dalšími suchomilnými rostlinami, pomohou proměnit suchá stanoviště na zahradě v malou step plnou zeleně a květů, která je i poměrně nenáročná na údržbu a pěstování.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasné trávy v zahradě jsou tím správným základem pro stepní zákoutí, kde se najde místo i pro lavičku (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okrasné trávy na zahradě jsou základ stepi

Neočekávejte, že s pomocí okrasných trav na zahradě vytvoříte domácí step jako někde na afrických planinách nebo jihoamerických pampách. Ale zvláště v teplejších oblastech se snad v každé zahradě najde větší či menší suché a hodně osluněné místo, kde zdánlivě prospívá jen plevel. Právě tam se bude dařit mnoha teplomilným a suchomilným rostlinám, díky nimž si vytvoříte krásnou stepní partii.

Jejím základem se stanou okrasné trávy, mezi nimiž patří k těm nejkrásnějším třeba kostřava, ostřice a také mohutné ozdobnice čínské, které se pěstují v mnoha kultivarech lišících se velikostí, vzhledem i květenstvím. Velmi dekorativní, a hlavně velmi nenáročná je rovněž třtina ostrokvětá.

Kokarda si své jméno zaslouží, protože její zářivé květy nepřehlédnete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kokarda si své jméno zaslouží, protože její zářivé květy nepřehlédnete

Suchá místa plná květů

Samotné okrasné trávy na zahradě sice velmi dokonale navodí iluze „pravé“ stepi, ale většinou toužíme vytvořit nějaké barvitější zákoutí. K tomu dobře poslouží některé trvalky, jimž se dobře daří na sušších stanovištích. Vhod přijdou nejen mnohé skalničky (například některý z rozchodníků), ale také druhy s nápadnými květy mnoha barev, jako jsou kokardy nebo třapatky. Doplní je některá z krásek rodu Agastaché, třeba agastaché mexická, která na sebe od července do září poutá pozornost svými nápadnými modrofialovými klasovitými květy.

Už před dlouhými lety u nás zdomácněly zlatobýly pocházející ze severoamerických prérií. Jsou sice krásné, ale hodí se spíše tam, kde sneseme jejich invazivní rozrůstání, takže raději vyzkoušejte křížence zlatobýlu a aster, který v zahradnictvích najdete pod jménem solidaster nebo také zlatnice žlutá. V plejádě suchomilných květin patří čestné místo i některé ze šalvějí, do našich podmínek se hodí odrůdy, které bez problémů přezimují, což beze zbytku platí o nejznámější z této rodiny – šalvěji lékařské.

Keřům kraluje mochnovec

Šalvěji podobný je polokeřovitý yzop se sytě modrými kvítky, který má i podobné nároky na pěstování. Keříkovitý vzrůst má zajímavá santolina. Pochází ze Středomoří, takže se jí u nás daří jen ve skutečně teplých oblastech. Na větších „stepních stanovištích“ se najde místo i pro další suchomilné keře, kupříkladu pro jalovce, které uspokojí i nenáročná kamenitá půda. Některé z jalovců jsou poléhavé, jiné rostou do výšky – těm je zapotřebí v zimě svázat větve, aby je nepolámala případná větší sněhová nadílka.

Nenáročný keř mochnovec křovitý je až do podzimu obalen květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nenáročný keř mochnovec křovitý je až do podzimu obalen květy

Obecně platí, že na zahradních stepních záhonech a partiích vypadají nejlépe nižší keře jako dřišťály, čilimníky nebo kručinky. Slunce a sucho doslova miluje mochnovec křovitý, který se spokojí i s méně kvalitní půdou a je mrazuvzdorný. Typické jsou pro něj drobnější půvabné žluté kvítky, takže když vysadíte několik mochnovců do skupiny, ta bude až do října obalena záplavou květů.

Santolina je zajímavý polokeř s atraktivními listy i květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Santolina je zajímavý polokeř s atraktivními listy i květy

Co je ještě dobré vědět:

  • I když nemáte na zahradě na první pohled vhodné místo pro vybudování vlastní malé stepi, nevěšte hlavu. Stačí najít sebemenší rovinatý úsek, na nějž hodně svítí slunce a kde je sucho. Právě tam můžete bez obav vysázet okrasné trávy i suchomilné trvalky a keře.
  • Stepní partie s okrasnými trávami na zahradě vypadají pěkně, pokud je doplníte oblázky, kamínky, hrubým štěrkem nebo pískem. Jako dekoraci využijete také suché, zajímavě tvarované větve.
  • Jakmile se všechny rostliny rozrostou, vznikne příjemné zákoutí, do něhož se skvěle hodí dřevěná lavička, na níž můžete uprostřed vší té nádhery občas v poklidu relaxovat.

Zdroj informací: rostliny.net; zahradnictvitulichovi.cz; floranazahrade.cz; E15.cz

Publikováno: 24. 9. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová