reklama

Víte, které okrasné cibuloviny se sází na podzim a které lze sázet i na jaře?

Okrasné cibuloviny nám budou dělat na zahrádce radost od brzkého jara. Jsou to většinou jedny z prvních květin, které po zimě vykvetou. To, že se mají sázet na podzim, ví pravděpodobně téměř každý pěstitel. Jsou ale druhy, které můžeme zasadit do záhonu i na jaře. Pojďme se podívat, které druhy to jsou.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Okrasné cibuloviny vám budou dělat radost na zahradě celé jaro (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Lze sázet okrasné cibuloviny i na jaře?

Okrasné cibuloviny můžete zasadit na podzim nebo na jaře, v závislosti na druhu cibule. Většina jarních cibulek, jako jsou tulipány, narcisy, krokusy a hyacinty, se obvykle sází na podzim. Ideální čas je od září do listopadu. Výsadbu rozhodně ovlivňuje počasí. Důležité je zvolit správný čas, aby cibulky měly dostatek času zakořenit a připravit se na jarní rozpuk.

Některé cibuloviny můžete sázet i na jaře
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Některé cibuloviny můžete sázet i na jaře

Okrasné cibuloviny, které lze sázet na podzim

Narcisy (Narcissus): Narcisy jsou tradiční jarní cibuloviny s krásnými květy, které často voní. Existuje mnoho druhů narcisů s různými tvary květů a barvami. Zkuste se poohlédnout po vícekvětých odrůdách, zamilujete si je.

Krokusy (Crocus): Krokusy jsou nízké, ale velmi oblíbené jarní cibuloviny s krásnými, nápadnými květy. Kvetou brzy na jaře a jsou ideální pro trávníky, skalky a záhony.

Hyacinty (Hyacinthus): Hyacinty jsou známé pro svou intenzivní vůni a bohaté květy. Jsou dostupné v různých barvách a jsou skvělé pro záhony a květinové zahrady. Snadno se rozmnožují.

Tulipány (Tulipa): Tulipány jsou jedny z nejoblíbenějších jarních květin a existuje nepřeberné množství odrůd, které nabízejí různé tvary a barvy květů.

Tulipány nadělají parádu jak v trsech, tak vysazené jednotlivě mezi ostatní květiny
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Tulipány nadělají parádu jak v trsech, tak vysazené jednotlivě mezi ostatní květiny

Ladoňky (Scilla): Ladoňky jsou nízké cibuloviny s nápadnými modrými květy, které kvetou na jaře a přidávají barvu do zahrady. Jsou také odrůdy v bílé a světle modré barvě.

Sněženky (Galanthus): Sněženky jsou nízké cibuloviny, které kvetou brzy na jaře a mají charakteristické bílé květy s jemnými zelenými proužky. Jsou to jedny z prvních květin, které objevíme na zahradě. Mohou kvést i pod zbytky sněhové pokrývky.

Iris (Iris reticulata): Tyto nízké kosatce jsou drobné jarní cibuloviny s nádhernými květy v různých odstínech modré, fialové a bílé.

Fialky (Viola): Jarní fialky jsou nízké cibuloviny, které kvetou na jaře a dodávají zahradě barvu a vůni.

Při sázení těchto jarních cibulovin na podzim mějte na paměti, že je důležité zvolit vhodnou polohu a zajistit, aby měly dostatek slunce, dobře propustnou půdu a správný rozestup mezi cibulkami. Použijte při práci kvalitní nářadí, práce vám půjde lépe od ruky. 

Náš tip:

Protože okrasné cibuloviny jsou velice křehké, potřebujete při jejich sázení nářadí, které má zaoblenou hranu. Poničení cibulek totiž znamená jejich znehodnocení.

Pro sázení cibulek zvolte nářadí se zaoblenými hranami
i (Zdroj: Fiskars)
Pro sázení cibulek zvolte nářadí se zaoblenými hranami
Výhodou nářadí Fiskars je materiál, ze kterého je vyrobena pracovní část, ale také měkčené ergonomické rukojeti, které usnadní práci na zahrádce. Většina tohoto drobného nářadí má v rukojeti praktické očko na zavěšení, tudíž se nebude muset válet někde na hromadě s dalšími nástroji. Čepele ručních hrabiček jsou uzpůsobeny tak, aby zvládly zkypřit i obzvlášť ztvrdlou půdu.

Okrasné cibuloviny, které lze sázet na jaře

Některé jarní cibulky, jako jsou krokusy, mohou být také zasazeny na jaře, ale budou kvést později v sezóně. Sazení na jaře je méně běžné než podzimní sazení, ale některé druhy cibulek lze úspěšně zasadit na jaře. Zde je několik druhů jarních cibulek, které se obvykle sázejí na jaře:

Krokusy (Crocus): Krokusy vytvářejí krásné květinové koberce na jaře. Můžete je sázet na jaře a budou kvést brzy v sezóně. Krokusy jsou vhodné i do skalky a trávníku.

Modřence (Muscari): Modřence mají hroznovité květy nejčastěji v tmavší modré barvě, ale narazíte i na odrůdy bíle, žlutě či světle modře kvetoucí. Výsadba na jaře je možná, ale kvetení může být o něco méně bohaté v prvním roce, než když jsou vysazeny na podzim.

Usychající listy modřenců neodstraňujte
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Usychající listy modřenců neodstraňujte

Bledule (Leucojum): Bledule jsou dalším druhem, který lze sázet na jaře. Mají bílé květy podobné sněženkám a jsou ideální pro zasazení na jaře. Potřebují vlhké a zároveň slunné stanoviště.

Ladoňky (Scilla): Ladoňky mohou být sázeny na jaře. Vytvářejí krásné podzimní efekty v zahradě.

Řebčík (Fritillaria): Řebčíky jsou exotické rostliny s unikátními květy. Některé druhy fritilárií lze sázet na jaře.

Některé druhy liliovitých rostlin: Některé liliovité rostliny, jako jsou třeba trubkovec (Erythronium) nebo zvonek (Campanula), lze také sázet na jaře.

Pamatujte, že sázet jarní okrasné cibuloviny na jaře znamená, že možná budou kvést až v příštím roce, takže tento způsob výsadby vyžaduje trpělivost.

Jak sázet okrasné cibuloviny

Pro sázení okrasných cibulovin vyberte slunné nebo polostinné místo se správnou půdou. Jarní cibulky preferují dobře propustnou půdu s dobrou drenáží, aby se zabránilo hnilobě cibulek. Místo by mělo být dobře vykopané a zbavené plevelů.

Je čas pustit se do výsadby okrasných cibulovin
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Je čas pustit se do výsadby okrasných cibulovin

Pro výsadbu vyberte kvalitní cibule, které nejsou měkké ani poškozené. Můžete si vybrat různé druhy cibulek, abyste dosáhli různorodého jarního kvetení. Vykopejte díru do hloubky zhruba třikrát větší než výška cibulek (obvykle kolem 5–15 cm v závislosti na druhu).

Náš tip:

Při sázení si vezměte k ruce nějakou tyčku, konec motyčky či lopatky, položte si nad sebe tři cibulky a tuto velikost přeneste na tyčku. Tu pak jednoduše zapíchněte do hlíny a uvidíte, zda je vykopaná jáma dostatečně hluboká.

Cibulky sázíme na trojnásobek jejich velikosti hluboko
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Cibulky sázíme na trojnásobek jejich velikosti hluboko

Do připravené díry vložte cibulky špičatým koncem nahoru a zakryjte je půdou. Nezapomeňte důkladně zalít, aby cibulky mohly rychleji začít kořenit. 

Cibulky vysázejte vedle sebe, ale zachovejte alespoň minimální rozestupy
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Cibulky vysázejte vedle sebe, ale zachovejte alespoň minimální rozestupy

Na povrch záhonu můžete použít mulč, jako je sláma nebo dřevěná kůra, aby se udržela vlhkost půdy a cibulky byly chráněny před mrazem. 

Náš tip:

Vyznačte si místo, kde jste cibulky sázeli. Může se stát, že na jaře v počátečním elánu nakoupíte mnoho dalších sazenic a při jejich sázení si vykopete již zasazené cibulky. 

Nezapomeňte si vyznačit místo výsadby
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nezapomeňte si vyznačit místo výsadby

Při sázení se zaměřte také na velikost květin. Ty nejvyšší vysazujte nejdál od pohledové strany, pokračujte rostlinami se středním růstem, do popředí pak vysazujte nízko rostoucí cibulky. Sazení okrasných cibulovin je příjemnou zahradnickou činností, která vám přinese záplavu květů brzy na jaře. Stačí dodržet několik jednoduchých kroků a vybrat si vhodné druhy cibulek pro vaši zahradu. 

Zdroj informací: jahodarnabrozany.cz; Fiskars.cz;denik.cz

Publikováno: 27. 10. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková