reklama

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Je spousta trvalek, které na našich zahrádkách už zevšedněly, přesto nejsou naše původní rostliny. Mezi takové patří svíčkovec. I v podzimních měsících neustává svíčkovec na zahradě v květu. Zastaví ho až první mrazy, ale do té doby si můžete užívat jeho krásy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Svíčkovec na zahradě nepotřebuje vydatnou zálivku

Svíčkovec na zahradě překvapí. Vsadíte-li při výběru dlouhokvetoucích trvalek právě na svíčkovec, neprohloupíte. Tento host, který k nám připutoval z Louisiany a Texasu, začne kvést už v červenci a trvalkové záhony zdobí většinou až do listopadu.

Obliba této květiny v posledních letech neustále roste a vedle oficiálního názvu svíčkovec Lindheimerův se setkáte i s označením gaura, indické péro nebo včelí květ. Ve své domovině roste v bohatých porostech na tamějších prériích, takže patří k druhům, které nepotřebují velkou zálivku. Nejlépe se mu daří na slunném stanovišti v dobře propustné, hlinitopísčité, nebo přímo písčité půdě. V jílovitých půdách spíše skomírá, protože se v nich drží vlhkost a jemu začnou zahnívat kořeny. Proto nevyžaduje ani vydatnou zálivku, nicméně když je opravdu sucho, potřebuje přidat vláhu.

Pokud je zemina bohatší na živiny, dorůstají některé odrůdy až do metrové výšky, ale pak mají tendenci přepadávat. Zároveň je ale na výživnosti půdy závislá délka kvetení a bohatost drobných kvítků připomínajících drobné motýlky, proto se vyplatí svíčkovec na zahradě občas lehce přihnojit běžnými hnojivy na podporu kvetení. Běžnou barvou pro tuto trvalku je bílá a pak pastelové odstíny růžové a světle fialové a existují i kultivary, které kvetou zároveň bíle a růžově.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Množí se prakticky sám

Určitou nevýhodou, kterou může svíčkovec v našich klimatických podmínkách mít, je ne vždy spolehlivé přezimování. Proto se ve vyšších polohách pěstuje většinou jako jednoletá rostlina, ale v nížinách se jeho porost dožívá kolem 3 až 5 let. Obecně platí, že bílé odrůdy nejsou tak choulostivé a poměrně dobře přezimují. Nicméně i jim neuškodí, když je na zimu zakryjete chvojím.

Svíčkovce se hodí jako solitéry, ale velmi pěkně vypadají také ve smíšených trvalkových záhonech nebo jako barevný protiklad okrasných trav. Pokud se mu na stanovišti dobře daří, množí se prakticky sám „samovýsevem“ vlastních semen. I když jeho bohaté trsy lákají k dalšímu dělení, tento způsob rozmnožování nesnáší. Zkušenější zahradníci ale zvládnou jeho množení klasickým řízkováním.

Publikováno: 31. 10. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.modernizahrada.cz, www.onlinezahradnictvi.cz, www.zahradnictvi-flos.cz, Profil autora: Romana Slaninová