reklama

Chladné zimní měsíce jsou pro řezání keřů vhodné

Zimní měsíce představují pro většinu rostlin období vegetačního klidu. Existují však činnosti, jako např. řezání keřů, které rozhodně nepočkají. Chladné období je nejvhodnější pro keře kvetoucí v letních měsících. Docílíme tím obnovení struktury keřů, které se následně odmění opravdu bohatým květenstvím.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezání keřů v zimním období je důležité (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Řezání keřů v zimních měsících

I uprostřed nechladnějších měsíců roku práce na zahradě neustávají. Právě toto je nejvhodnější období pro řezání keřů, které kvetou převážně v létě. Je tedy dobré znát rostliny, které máme na zahradě. Kdybychom se spletli a řezali keře kvetoucí brzy z jara, mohli bychom o květy přijít.

Řezání tedy v zimě provádíme např. na nízkých tavolníkách. Jejich úpravu provádíme tzv. řezem na pařez, který je nutný zhruba jednou za 2 roky. Obnovíme tím strukturu celého keře. Rostlina se nám poté odvděčí opravdu bohatými květy. Stejně tak můžeme upravovat i mochny, které rovněž kvetou v letních měsících. Jedná se o keře, které velice dobře odolávají mrazům a nevadí jim ani špatné půdní podmínky. Umrznutí jim nehrozí.

V zimě provádíme i řezání keřů šeříku. Tato rostlina představuje celkem problém kvůli jejímu bohatému rozrůstání. Šeříky byly množeny vegetativním způsobem – hřížením a nebylo u nich provedeno očkování. Takové keře pak odrůstají přímo z kořenů, vytvářejí rozsáhlé systémy a vyžadují neustálé pravidelné upravování. Pokud se tohoto jevu chceme vyvarovat, musíme pořídit šeřík, který byl očkován na jiný druh šeříku – např. na šeřík čínský, který nemá tak silnou tendenci obrůstat.

Pro šeříky je důležitý pravidelný řez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro šeříky je důležitý pravidelný řez

V zimním období provádíme i řezání keřů svídy bílé, která je okrasná svým dřevem. Má nádherné červené mladé výhonky. Svídu je tedy dobré udržovat stále svěží, a proto u ní provádíme pravidelný řez jednou za 2 až 3 roky. Větve musíme uříznout úplně u země, tzv. řezem na pařez. Ponecháváme pouze malé špalíčky, z kterých na jaře keř znovu obráží.

Svída bíla má krásné červené výhonky
Svída bíla má krásné červené výhonky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy svídy jsou druhotné
Květy svídy jsou druhotné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud provedeme takto radikální řez, může se v některých případech stát, že daný keř vykvete až ob jednu sezónu. U svídy bílé však netkví její krása v květu, ale právě v mladých výhoncích, květ je spíše vedlejší produkt. Výrazné barevné dřevo je okrasné i v zimě, kdy se nesetkáváme moc často se zajímavými prvky, které by upoutaly naši pozornost.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 15. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová