reklama

Chraňte jablíčka před hnilobou i záludnými pilatkami

Pohled na zdravé jabloně bohatě obsypané krásnými plody je snem každého sadaře, ale i majitelů malé zahrádky s jedním nebo dvěma jabloňovými stromy. Co ale dělat, když vaše jablíčka napadají nejrůznější choroby a vy se jich nemůžete zbavit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chraňte jablíčka před hnilobou i záludnými pilatkami

Zdravé jabloně ochráníte správnou zahradní hygienou

Příčin, proč ještě před časem zdravé jabloně začnou plodit poškozené plody, je několik. Stromy mohou být například napadeny vlnatkou (mšice krvavá), která vytváří na svou ochranu na větvičkách potah z voskových průhledných vláken. Tento druh mšice navíc způsobuje na větvičkách drobné nádorky, které postupně praskají, a stávají se vstupní branou pro nejrůznější houbová onemocnění. Vlnatka má sice řadu nepřátel mezi hmyzími predátory, včetně škvorů, ale většinou se při její likvidaci nevyhnete chemickému postřiku. Ten aplikujte okamžitě, jakmile zjistíte první výskyt. Vhodné je tento postřik opakovat ještě s přídavkem smáčedla. Tento roztok stříkejte na jabloně pod velkým tlakem, aby přípravek pronikl voskovaným obalem, pod nímž se vlnatky ukrývají.

Velmi běžným houbovým onemocněním jabloňových stromů je monilióza, která se projevuje tak, že plody začnou hnít a na hnijícím povrchu se vytvářejí jakési bílé kruhy polštářkového povlaku. Tento druh hniloby dokáže zlikvidovat celý plod.

Chraňte jablíčka před hnilobou i záludnými pilatkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chraňte jablíčka před hnilobou i záludnými pilatkami

Základem toho, jak udržet zdravé jabloně a ochránit úrodu, je především správná zahradní hygiena. Jakmile objevíte na stromě plod napadený moniliózou, odstraňte ho a nenechávejte ani spadlá hnijící jablka na zemi. Proti monilióze se jinak cílený chemický postřik neprovádí. Zabírají na ni ale poměrně dobře postřiky proti další chorobě, která ohrožuje vaše zdravé jabloně.

Zdravé jabloně se strupy na plodech nekamarádí

Touto chorobou je strupovitost, která je snad nejčastějším problémem, s nímž se pěstitelé tohoto ovoce potýkají. Jablka jsou sice stále vhodná k jídlu a mají i dobrou chuť, ale jejich vzhled je poškozen většími či menšími typickými stroupky.

S postřikem proti strupovitosti začněte hned na začátku rašení, i když se na některých přípravcích doporučuje aplikace až 2 týdny po odkvětu. Postřiků by mělo být několik, ideálně až 5 v rozmezí 10 až 14 dní. Účinnost chemického šetření ještě podpoříte tím, že vystřídáte různé přípravky.

Strupovitosti se lze opět vyhnout pomocí správné zahradní hygieny, což v tomto případě znamená shrabat na podzim všechno listí, protože právě na něm zimuje houba, která strupovitost způsobuje. A při výsadbě nových zdravých jabloní se informujte, jak jsou proti strupovitosti odolné, protože některé odrůdy jsou k tomuto onemocnění náchylnější.

Chraňte jablíčka před hnilobou i záludnými pilatkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chraňte jablíčka před hnilobou i záludnými pilatkami

Pokud se na jablkách začnou objevovat trochu tajemné obrazce připomínající různá písmena, pak si na vašich plodech pochutnávají housenky pilatky jabloňové, které se po vylíhnutí prokousávají plodem. Po jejich řádění zůstává jakási jizva v podobě zmiňovaných obrazců. Napadené plody nenechávejte na jabloni, protože housenky přelézají do dalších, ještě zdravých jablíček. Jako prevenci proti výskytu pilatky umístěte na počátku kvetení do větví bílé lepové desky, a když je asi 80 % květů odkvetlých, aplikujte postřik. Ten se někdy dělá i preventivně, aniž je výskyt tohoto škůdce na stromě patrný.

Publikováno: 10. 11. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: pořad Receptář prima nápadů, www.skudci.com