Během zimního období pociťujeme únavu, která je přirozeným jevem a nejčastěji vzniká jako reakce lidského organismu na nedostatek vitaminů a minerálů. Mrazuvzdorná zelenina je ale dobrým řešením, které nám na zahradě rozhodně nesmí chybět. Podíváme se na druhy, které lze s úspěchem na zahradě pěstovat, a jejich sklizeň je možná po celé zimní období.
Mrazuvzdorná zelenina je vítaným obohacením jídelníčku
Mrazuvzdorná zelenina poněkud vybočuje ze zaběhlých pravidel. Jde o druhy, které dobře snášejí nízké teploty, mohou se během zimy bezproblémově sklízet, a pokud si vypěstujete dostatečné množství silných rostlin, máte na zimu téměř jistě vystaráno.
V drtivé většině jde o rostliny 1. a 2. trati – tedy poměrně náročné na obsah živin, vlivem čehož je nutné ještě na podzim zapracovat do půdy velké množství organického materiálu, který zajistí, že zelenina nebude strádat.
Mrazuvzdorná zelenina: které druhy jsou vhodné?
Tradiční skupinou mrazuvzdorné zeleniny je brukvovitá. Z této čeledi je opravdovým otužilcem hlavně kadeřávek, který se pěstuje jako zeleno nebo červenolisté odrůdy. Pěstování přitom není vůbec náročné, stačí vyhnojená půda, dostatek sluníčka, závětří a také pravidelná zálivka. U kadeřávku pozor na jeho napadení molicemi!
Z brukvovitých je dalším odolným druhem kapusta. V zahradách je oblíbená především růžičková, která vytváří drobné růžice nad listy. Pro její pěstování platí to samé jako u kadeřávku. A pokud na podzim růžičková kapusta netvoří růžice, seřízněte jí terminální vrchol, problém tím bývá úspěšně vyřešen. Z klasické kapusty je mrazuvzdorná především odrůda Arkta, kterou ještě občas můžete sehnat na internetu.
Dalším druhem v rámci odolnosti proti mrazům je zimní pór, který má kratší stvoly, širší růžici listů, a podobně jako druhy výše bezproblémově zvládne pobyt na záhoně až do jara. Sklizeň pórku je mírně náročnější, protože rostlinu je potřeba vykopat a potom nechat někde v teple rozmrznout tak, aby ji bylo možno očistit od zbytků půdy. Teprve pak je možné jej teprve zpracovávat. U pórku dávejte pozor na vrtalku, malého škůdce, který škodí tak, že ve stvolech vytváří chodbičky. Ze známých odrůd je osvědčený především kultivar Elefant.
Mrazuvzdorná zelenina je proti velmi nízkým teplotám během zimy chráněna vrstvou sněhu, ale pokud přijdou holomrazy, určitě je vhodné všechny rostliny zakrýt bílou netkanou textilií. Po sklizení všech rostlin poté zjara záhon neryjte, vysejte zelené hnojení a plochu nechejte odpočinout.
Zdroj informací: ceskestavby.cz
Publikováno: 29. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich