Nandina domácí se nejčastěji vysazuje jako rostlina neobvyklého vzhledu. Je to poněkud rozporuplná rostlina, kterou v její domovině používají i jako léčivku přesto, že její listy jsou toxické. Její libozvučnější jméno zní nebeský bambus. Ačkoliv pochází z Asie, oblíbenou okrasnou rostlinou vhodnou k pěstování v teplejších oblastech se stal i v Evropě.
Znáte okrasný keř jménem nandina?
Nandina domácí (Nandina domestica) je stálezelený keř podobný dřišťálu pocházející z Japonska a dalších částí Asie. Je běžně známá jako nandina či nebeský bambus. A proč nebeský bambus? Její listy jsou totiž zvláštně jemné, že při doteku a silnějším větru šustí jako bambus.
Kvůli velkolepé barvě kopinatých listů, které navíc umí měnit barvu, je tento keř velmi oblíbený. V létě jsou listy nandiny tmavě zelené, na podzim oslní červenou barvou, a tu si udržují i v zimě. Během mírné zimy zůstávají listy na větvích a zdobí svou barvou zimní zahradu, při silných mrazech může rostlina listy ztratit, na jaře si vytvoří nové. Mrazuvzdorná je až do -24 °C.
V létě od července do srpna kvete bílými květy ve tvaru svíček, které později ustupují červeným bobulím. Jsou nejedlé a někdy se dokonce uvádějí jako mírně jedovaté (obsahují malé množství kyseliny kyanovodíkové). Nandina má v oblibě slunné, teplé a chráněné stanoviště. Chcete-li nejlepší barvu, vysazujte ji na plné slunce. Nandina je dostatečně otužilá pro většinu území republiky, proto není problém ji u nás pěstovat.
Hlinitá, dobře propustná zemina v kyselém až neutrálním pH je pro nandinu to pravé (nejdůležitější je nízká salinita), zejména pokud je půda bohatá na organické látky s dobrou drenáží, aby v zimě neshnila. Půda musí být dobře odvodněná, aby nandina nestála v blátě. Nadninu je potřeba pravidelně zavlažovat, zejména v letních suchých měsících. Úplné sucho nesnáší příliš dobře.
Nandina se většinou sází do středu kompozice skalky nebo záhonu, kdy jsou kolem vysázeny nižší stálezelené keře s drobnými listy, nebo se používá jako menší solitéra. Řez provádíme v polovině nebo na konci jara, kdy odstraníme veškeré větévky, které mohou být poškozené ze zimy nebo nejsou esteticky vhodné. Netrpí na choroby ani na škůdce.
Nandinu lze pěstovat ze semen nebo z řízků. Semena klíčí až po tzv. studené stratifikaci. To znamená, že semena potřebují k přerušení vegetačního klidu buď teplo a vlhko, nebo vlhko a chlad. Bez této fáze semena nedozrají a nezačnou klíčit. Před samotným výsevem je třeba semena namočit na 2 dny do teplé vody, poté je vysejeme do hloubky 0,5–1 cm. Semínka klíčí přibližně 3–4 týdny nebo déle. Řízky odebíráme na podzim, případně na jaře a necháme je zakořenit v nádobě s vodou. Rostlina zakořeňuje poměrně pomalu.
Nandina a odrůdy
- Obsessed: úzké listy jsou v jarních měsících zbarveny do červena, během léta se odstín mění na tmavě zelený. Dorůstá se výšky maximálně 150 cm.
- Curly Obsessed: vzhledem je tato odrůda podobná Obsessed, její listy jsou však zvlněné.
- Gulfstream: menší odrůda, která se dorůstá přibližně 30–80 cm. Keř je kompaktní, kopinaté listy mají při rašení narůžovělou až bronzovou barvu, přes léto pak světle až tmavě zelenou a na podzim sytě červenou.
- Compacta: listy této odrůdy jsou o něco širší, zelené s fialovými, žlutými či červenými odstíny. Compacta se dorůstá výšky asi 1 m.
- Mezi další oblíbené kultivary patří například Rubra Nana, Magical Lemon nebo Firepower.
Nandina domestica čili nebeský bambus je dokonale barevný dekorativní keř, který by neměl chybět na žádné zahradě.
Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; havlis.cz; rostlinky.cz; osiva-semena.cz
Publikováno: 6. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová