Péče o pokojové rostliny nekončí ani během zimního období, kdy je méně světla a zelení spolubydlící tak mají podstatně menší nároky. I tak je zapotřebí dát pozor, abychom pokojovkám nevhodně nastavenou péčí neuškodili. Podíváme se na to, kde vznikají problémy nejčastěji.
Péče o pokojové rostliny: v zimě hlavně méně vody
Péče o pokojové rostliny v zimním období nastavte s ohledem na to, že jsou světlé části dne výrazně kratší a také celkově je světla méně. Metabolické pochody v rostlinách v domácnosti tak probíhají podstatně pomaleji.
Obecně největším problémem je přelévání vodou. Rostliny dostávají více vláhy, než dokážou zužitkovat. Výsledkem je v počátku rychlé slehávání substrátu, jeho vyšší zamokření a v konečném důsledku pak až úhyn rostlin. Pokud je některá rostlina výrazně přelitá a přicházíte na to ve chvíli, kdy jsou již povadlé listy, máte ještě poslední možnost záchrany. Provést rychlé přesazení s tím, že část přemokřeného substrátu se opatrně vyjme z balu a při sázení se nahradí novým.
Proto je nutné zalévání provádět opravdu s mírou, používejte raději menší dávky vláhy než větší. Je to nejlepší prevence problémů a zbytečných úhynů jinak krásných kusů, které zdobí vaši domácnost. Také nezapomínejte na to, že pokojové rostliny se během zimního období nehnojí.
Suchý vzduch, studený průvan a škůdci
Péče o pokojové rostliny v zimním období znamená také snižovat riziko napadení škůdci. Tento neblahý jev je nejsnadnější omezit pravidelným rosením listů, případně zvyšováním vlhkosti vzduchu v domácnosti. Buď to můžete řešit nákupem odpařovačů, které zavěsíte na radiátory, nebo miskami s oblázky, které jsou naplněny vodou, a přirozeným odparem dojde k vlhčení vzduchu.
Nejčastějším škůdcem u pokojových rostlin je jednoznačně sviluška – malý pavouček, který saje rostlinné šťávy. Jeho přítomnost bezpečně poznáte tak, že kolem stonků a listů jsou drobné bílé pavučiny, napadené rostliny velmi rychle slábnou a při silném napadení hynou.
Velký pozor dejte na studený průvan. Ten je naprosto nežádoucí a nastydnutí, zvláště u citlivějších druhů, má za následek shození listů a úhyn. Někdy se rostliny, které se setkaly s mrazivým vzduchem, podaří zachránit, ale cesta k jejich zdraví je pak dlouhá a trnitá.
Zdroj informací: pokojovky.co
Publikováno: 8. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich