reklama

Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá

Než nastane období mrazů a ledových větrů, je důležité vaši zahradu na tyto zimní prvky dopředu připravit. Pokud pěstujte rostliny, které jsou zvyklé na naše klimatické pásmo, nic jim přes zimu nehrozí. Některé však přesto raději ochraňte, odvděčí se vám po zimě svou krásou. Poradíme, které kroky učinit, aby byla ochrana zahrady před mrazem dostatečně účinná.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana zahrady před mrazem vyžaduje přípravu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana zahrady před mrazem

Snaha pěstovat různé druhy rostlin pro co největší rozmanitost může být v zimním období problém. Ochrana zahrady před mrazem a větrem je pro každého zahrádkáře výzvou – zvláště pokud pěstuje v našich klimatických podmínkách rostliny, které nesnášejí velmi chladné prostředí. Jestliže však tyto rostliny správně ochráníte, mohou přečkat zimu bez větších problémů. Nepříjemná je i sůl, která se na rostliny dostává z nedalekých cest, a způsobuje hnědnutí listů.  

Rostliny můžete obalit ochrannou látkou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny můžete obalit ochrannou látkou

Ochrana zahrady před mrazem

Rostliny je nutné chránit před extrémními podmínkami mrazů a tání. Této ochrany dosáhnete udržováním konstantní teploty, která může být vytvořena izolací. Všechen teplý vzduch unikající z půdy se pod správně zvoleným obalem zadrží a slouží jako účinná izolační vrstva. K tomuto účelu je výborná jutovina, kterou obalíte nadzemní části rostlin. Stejně může posloužit koberec nebo dvojitá vrstva novinového papíru. Nízkorostoucí rostliny, jako jsou malé keře nebo stromky, můžete chránit před mrazem prostřednictvím klece z drátěného pletiva, která je vyplněna suchým listím nebo slámou.

Sláma dokáže ochránit rostliny před mrazem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sláma dokáže ochránit rostliny před mrazem

Na horní část se připevní plastová fólie, která slouží jako izolační vrstva. Rovněž zahrnutí mulčem, chvojím, půdou nebo větvičkami stálezelených dřevin je skvělou volbou.

Rostliny můžete ochránit i chvojím stálezelených rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny můžete ochránit i chvojím stálezelených rostlin

Využít tuto ochranu můžete u trvalek nebo kořenové zeleniny, kterou tak můžete sklízet i za mrazu. Skvělou volbou jsou i skleněné poklopy, které jsou vhodné k ochraně jednotlivých rostlin. Slouží jako miniaturní skleník, který ohřívá půdu a udržuje stálou teplotu.

Chřest ochráníte starým kyblíkem nebo pevnou lepenkovou krabicí. Ve velmi chladných podmínkách navršenou zeminu chraňte ještě vrstvou slámy. Toto řešení je vhodné i pro keře růží nebo vinnou révu. Ochranu zahrady před mrazem lze vytvořit i ze slámy, ze které můžete vytvořit účinné bariéry. Stačí slámu vložit mezi dvě pletiva, která tvoří stabilní konstrukci.              

Ochrana zahrady před větrem

Základem ochrany zahrady před mrazem a větrem je snížení rychlost vzdušných proudů, čímž eliminujete možné poškození větví nebo kmenů. Zabrání se i větším ztrátám vody. Pokud máte zahradu na větrném místě, vyplatí se výsadba živého plotu. Velmi choulostivým rostlinám se velmi daří v závětří kvalitního živého plotu. Živý plot o výšce 1,5 m sníží rychlost větru až o 50 % a chrání rostliny až do vzdálenosti 7,5 m.

Než vám živý plot doroste do potřebné velkosti, je vhodné chránit rostliny před větrem pomocí větrolamů – ty sestavíte z kůlů a pletiva. Ochrana zahrady před mrazem a před větrem vám může dovolit pěstovat široké spektrum rostlin ve volné půdě. Nejlépe odolávají větru rostliny s malými, tlustými a ostnatými nebo voskem porytými listy. Ze stromů dobře odolává olše, jeřáb, vrba, černý bez nebo hloh.  

Živý plot dokáže ochránit rostlin před větrem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Živý plot dokáže ochránit rostlin před větrem

Prevence

Ještě před vysazením rostlin můžete vhodně zvoleným místem výsadby rostliny ochránit před zimou. Chráněná stanoviště teplou zdí nebo na slunečném svahu jsou krásným příkladem. Teplomilné popínavé rostliny pěstujte raději na domovní zdi než na zahradní nebo v nádobách, které lze snadno přesunout na chráněné místo.

Je vhodné mulčování organickým materiálem, který se pomalu rozkládá, a poskytuje ochranu všem kořenům rostlin na zahradě. Rostliny v zimě pravidelně kontrolujte a ty, které mráz ze země vytáhl, opět zatlačte zpět. Jalovec můžete ochránit před napadaným sněhem přístřeškem z dřevěných desek sestavených do tvaru písmene A, které spojíte dřevěnou příčkou.

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; bauhaus.cz

Publikováno: 11. 12. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská