reklama

Je levandule úzkolistá podobná levanduli lékařské?

Levandule úzkolistá je trvalka rozšířená hlavně v teplejších oblastech jižní části Evropy. Roste na slunných svazích a stráních. Je to dekorativní trvalka vhodná do trvalkových záhonů. Používá se i ve farmaceutickém průmyslu a v parfumérii. Pěstování levandule i v našich podmínkách není nemožné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandule úzkolistá je zajímavá kráska mezi levandulemi. Pěstování levandule je přitom velmi snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování levandule úzkolisté

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) je v podstatě to samé jako levandule lékařská, záleží na výkladu botaniků či pěstitelů. Pěstování levandule není žádná věda, a proto je na našich zahrádkách hojně zastoupena. Levandule se lidově nazývá dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát. Nejčastěji používané druhy jsou levandule zpeřená, levandule rozeklaná, levandule hlávkovitá nebo levandule zubatá.

Levandule úzkolistá kvete nejdříve ze všech levandulí – od června fialovými květy. Má ráda slunná místa na chráněných stanovištích. Vyžaduje lehkou, vápenatou, dobře propustnou půdu. Je třeba ji každý rok stříhat, pokud se zanedbá stříhání, bude z ní roztahaný nekompaktní keřík. Je mrazuvzdorná, avšak ve vyšších polohách je třeba ji na zimu přikrýt. Vyskytuje se na osluněných svazích, ojediněle vystupuje až k hranici lesa a často je pěstovaná v kultivarech.

Pěstování levandule zvládne i úplný začátečník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování levandule zvládne i úplný začátečník

Při pěstování můžeme nechat substrát téměř vyschnout. Nemá vysloveně ráda přemokřenou a mokrou půdu. Při pěstování levandule v nádobách musí být květináč alespoň dvojnásobné šířky. Levandule nevyžaduje žádné speciální sázení. Stačí jen vyhloubit výsadbovou jamku, na její dno dát zeminu smíchanou s kompostem, pak další zeminu s trochou vápna a do ní vysadit samotnou levanduli.

Použití levandule

  • Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. 
  • Nálev z květu levandule se přidává do koupele.
  • Také se vkládá mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje moly šatní.
  • Je jednou ze součástí provensálského koření, oblíbeného zejména ve Francii.
  •  Pro své zklidňující účinky je květ levandule přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.
Péče o levanduli není náročná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o levanduli není náročná

Levanduli můžeme vypěstovat ze semen, i když je tento proces spíše náročnější. Proto mnozí pěstitelé při pěstování levandule raději sahají po předpěstovaných rostlinách v kontejneru či v květináči. Levandule potřebuje propustnou a zároveň výživnou půdu, nemusíme se obávat přidat do ní trochu písku.

Výsev semen i výsadba sazenic je možná na jaře i na podzim. Nejvhodnějším časem na pěstování levandule ze semene je začátek března. Na podzim je lepší vysazovat starší rostlinky, které jsou už otužilejší. Levanduli vypěstovanou ze semen můžeme umístit ven na záhon, ale ideálně až za rok. Mladé rostlinky by totiž nemusely přežít zimu, proto je vhodné je před mrazem během zimy ochránit. 

Levandule je vhodná i na různé dekorativní účely a využití najde například jako okraj chodníku či při vytvoření malého kvetoucího plůtku. Případně si můžeme vytvořit i bylinkový záhon, ve kterém by levandule rozhodně neměla chybět. Pěstování levandule v zahradě je velmi oblíbené.

Je rozdíl v pěstování levandule v záhonu či v květináči?

Rozdíl mezi pěstováním levandule venku na záhonech a v květináčích či na balkoně je ale značný. Zatímco na záhonu postačí levanduli pravidelně zalévat a poskytnout jí přiměřeně slunečné místo, v květináči bude potřebovat pravidelnou kontrolu přemokření nebo vysušení substrátu. Z balkonů a teras bychom pak rostliny vůbec neměli přenášet na zimu do vnitřních prostor, protože to opětovně podnítí její kvetení, což ale může rostliny v zimě vyčerpat.

Koncem léta bychom měli ostříhat všechny rostlinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koncem léta bychom měli ostříhat všechny rostlinky

Co je při pěstování levandule ale zásadní? Stříhání. Stříhá se během kvetení, tedy v červnu a červenci, kdy odstříháváme květiny na různá použití. Pravidelný řez je důležitý, a to nejen během roku. Po zimě se doporučuje dopřát levanduli hlubší řez. Pokud chceme, aby se levandule více rozvětvila, provedeme střih přibližně v polovině výhonu.

Při zazimování levandule v zahradě ji můžeme před mrazy chránit tak, že ji přikryjeme slámou a kolem nahrneme zem, aby byly stonky rostlin chráněny před mrazem. Před zazimováním bychom měli levanduli seříznout. Přesazovat levanduli bychom měli přesazovat v době, kdy nekvete. Pokud přesazujeme do jiného květníku, postupujeme v podstatě stejně jako při přesazování jiných pokojovek.

Rostliny prakticky netrpí na choroby nebo škůdce. Zřídka se vyskytují houbovitá onemocnění typická bílým povlakem na rostlině, která způsobují odumření celé rostliny. Škůdci jsou levandulí spíše odpuzováni. Díky tomu se často využívá například postřik na bázi levandulového oleje nebo postřik jíchou, kdy kopřivy necháme zkvasit ve vodě.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; cestakbydleni.cz; skrblik.cz

Publikováno: 9. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová