reklama

Dopřejte si zimní wellness přímo na zahradě

Zimní venkovní wellness je pro organismus stejně důležitý jako během celého roku. Uvolnit si svaly v horké sauně, dopřát si perličkovou koupel ve vířivce nebo si nechat namasírovat tělo od svého miláčka jsou ideální procedury, kterými uděláme pro své zdraví maximum.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zimní venkovní wellness znamená udělat pro svůj organismus opravdu hodně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nápad na zimní venkovní wellness 

Klid, pohoda, ticho a jen vy se svými myšlenkami uprostřed příjemně prohřáté sauny nebo ponořeni po krk v bublinkové lázni vířivky... To není sen – respektive nemusí to být sen. Trend venkovního wellnessu je momentálně hodně in.

Naše snahy o domácí venkovní wellness většinou začínají na zahradě, kam si nainstalujeme nafukovací vířivku, postupně přidáme bazén, saunu a zchlazovací bazének, a pak už jen vylepšujeme a doplňujeme potřebné vybavení. Během prvního deště a silného větru zjistíme, že to není pravé ořechové, protože přicházíme o potřebný komfort. Zimní venkovní wellness je pak zcela passé, protože cachtat se ve vířivce, pokud mrzne, není zrovna zábava hodná dlouhého trvání. Proto pak tyto aktivity stěhujeme do obytných prostor, pokud máme dostatečně velký rodinný dům. Pokud bydlíme v malém bytě, máme asi smůlu.

Vířivku ocení naše bolavé klouby a namožené svaly
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vířivku ocení naše bolavé klouby a namožené svaly

Dříve, než si řekneme, jak z této patové situace ven, zastavíme se nad samotným pojmem zimní venkovní wellness. Mnohým z nás jistě vytanou na mysl obrázky zasněžené krajiny, uprostřed níž vyrostl domeček finské sauny, z kterého se do sněhových závějí po hlavě vrhá doruda rozehřátý muž. Je pravda, že to je pohled pro otrlé, ale samotný akt je pro naše tělo velmi záslužný.

Především saunování je velmi účinný způsob, jak si pořádně zahřát nejen tělo, ale i duši. Tepelná terapie uvnitř prohřáté sauny přináší spoustu výhod, které výrazně přispívají k silnějšímu zdraví a celkovému pohodlí během zimních dnů. Pobyt v horké sauně má pro lidský organismus především preventivní význam.

  • Zimní saunování prohřeje naše tělo skutečně až do morku kostí.
  • Saunování v létě zase naučí náš organismus lépe zvládat teplotní změny a letní horka.
Není nad blahodárné účinky sauny – ať už suché, nebo parní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Není nad blahodárné účinky sauny – ať už suché, nebo parní

Asi největším pomocníkem v zimě je klasická suchá sauna o teplotách 90–110 °C. Nejdůležitější je pak pravidelné střídání vysokých teplot v sauně a ledové koupele v bazénu, což je ideální procedura pro rozproudění krve i na uvolnění svalů. Pro ty, co se chtějí prohřát, ale preferují mnohem nižší teploty než v klasické sauně, jsou na trhu v nabídce parní lázně. Ty jsou velmi často spojené s aromaterapií, při které inhalujeme vonné esence. 

Ovšem domácí saunu pro zimní venkovní wellness si může dovolit opravdu jen ten, kdo má dostatek místa. Trh v současnosti nabízí velmi úsporné sauny, které si můžeme umístit třeba do ložnice za předpokladu, že naše ložnice není o rozměrech 3×3 metry.

Další procedura, kterou si doma můžeme naordinovat, je pobyt ve vířivce. Z úsporných důvodů prostoru nemusíme hned kupovat vířivku jako samostatnou vanu nebo vířivku nafukovací. Obdobnou službu nám poskytne panel s  masážními tryskami, který lze umístit do klasické vany nebo může být součástí sprchy.

Když už byla zmíněna aromaterapie, nesmíme zapomenout na solnou jeskyni. Samozřejmě si asi nikdo doma nebude stavět skutečnou jeskyni. K docílení tohoto efektu nám postačí soli z Mrtvého moře ve formě krystalů, sypké soli nebo solných kamenů, které můžeme rozmístit třeba v obývacím pokoji. Důvodem "pobytu" mezi slanými kameny či krystaly je, že sůl vytváří unikátní mikroklima obsahující důležité minerály a stopové prvky. 

Solné kameny, které uvolňují minerály, podpoří naše zdraví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Solné kameny, které uvolňují minerály, podpoří naše zdraví

Jak ale toto všechno využít po technické stránce? Jak už jsme si řekli – v létě by to šlo, ale co zimní wellness? Stěhovat všechno do domu? Nebo rovnou na zahradě postavit novou přístavbu? 

Ano, to je ideální situace – postavit si přístavbu. Nemusí to být ostatně rovnou zděný domek, stačí zastřešený prostor s dvěma nebo více stěnami. Vyřešíme tak dokonce několik problémů najednou. Všechny procedury pro nejen zimní venkovní wellness budeme mít pěkně pohromadě a nebude na nás pršet nebo sněžit. Konstrukce může být dřevěná nebo ještě lépe hliníková. Hliník nepodléhá povětrnostním vlivům, nekoroduje a jeho životnost je poměrně dlouhá. 

Pokud řešíte jednoduchou stavbu bez nutnosti stavebního povolení, zkuste hliníkový zahradní domek WELLNESS BLOCK. Možnost mít doma vířivku či saunu se dnes pro mnohé domácnosti stává čím dál  zajímavější. Zahradní domek je produkt, který přinese radost zimního venkovního wellnessu i do vaší zahrady. V létě vás ochrání před sluncem a v zimě s pomocí bočního prosklení proti chladu.

Jednoduchá konstrukce z hliníku je stabilní a pevná. Konstrukce pojme posuvné prosklené dveře, může disponovat i prosklenou střechou. Takovou stavbu je možné nechat si vyrobit přímo na míru prostoru, kterým na zahradě disponujeme.

Zimní venkovní wellness není rozmařilost, ale možnost, jak si utužit své zdraví a udělat si klidně každý den chvilku jen pro sebe. Zimní wellness není jen o pravidelném saunování nebo pobytu ve vířivce, ale také o "upuštění páry" v hektických chvílích a o uspořádání si myšlenek.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; CERCLING CORP s.r.o.; dreamlife.cz; prowellness.cz

Publikováno: 11. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně naplánovat domácí welness koutek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chtěli byste si doma postavit welness koutek? Odborník na SPA Vám poradí!