reklama

Jaké tropické ovoce můžeme pěstovat v domácích podmínkách?

Tropické ovoce nemusí být vždy výsadou pouze supermarketů. Šikovní pěstitelé si mohou tuto exotickou lahůdku vypěstovat i v domácích podmínkách. Přímo ze semen získaných z plodů vyrostou krásné pokojové rostliny, které nás navíc mohou obohatit výtečným ovocem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tropické ovoce můžeme pěstovat i v našich domácích podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tropické ovoce pěstované v domácích podmínkách

Spousta z nás se již někdy snažila doma vypěstovat ze semínka nějaké tropické ovoce. Tento zázrak se však nepovede z úplně každého plodu, který zakoupíme v obchodě. Některé ovoce se totiž trhá nedozrálé a následně se dováží k nám do České republiky. Takové plody dozrávají převážně ve skladech, což má za následek velmi špatnou klíčivost jejich semen.

Mezi tropické ovoce, které se dobře pěstuje v našich domácích podmínkách, patří např. avokádo. Jedná se o stromek, který může dorůst do výšky 4–5 metrů. Avokádo klíčí poměrně snadno. Uvnitř plodu je velká pecka, která nás, když ji zasadíme do směsi rašeliny a písku, odmění již za 2 týdny vyklíčenou rostlinkou. Zasazenou pecku musíme samozřejmě zalít a umístit do prostoru, kde udržujeme teplotu zhruba 22 °C. Avokádo dále pěstujeme jako běžnou pokojovou rostlinu. Potřebuje slunné teplé místo, proto je pro ni ideální parapet u okna. Aby nám rostlina nepřerostla přes hlavu, můžeme ji pravidelně seřezávat.

Avokádo můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Avokádo můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu

Velice zajímavé tropické ovoce je liči. Po rozříznutí ostnaté slupky nalezneme jedlý míšek, uprostřed kterého je zasazená pecka. Pecku neboli semeno můžeme opět zasadit do květináče, kde máme směs rašeliny a písku. Sázíme ji do hloubky zhruba 1 cm pod povrch a při pravidelných zálivkách se můžeme poměrně brzy dočkat samotného vyklíčení. Dochází k tomu zhruba po 3–4 týdnech. Liči je velice pěkná rostlina. Její mladé listy bývají zbarveny o červena. V domácích podmínkách se pěstuje velice dobře.

Liči je velice pěkná rostlina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Liči je velice pěkná rostlina

Mezi tropické ovoce, které si zaslouží naši pozornost, patří papája. Řadí se k jedněm z nejsnadněji pěstovatelným užitkovým rostlinám. Uprostřed plodu je větší množství semen. Jakmile tato semena vysejeme do květináče, vyklíčí nám skoro všechna. Většinou již do 14 dnů se můžeme těšit z nových mladých rostlinek. V domácnostech je tato rostlina velice oblíbená. Je dekorativní a celkem odolná. Jediné, na co si musíme dát pozor, je potřeba trochu vlhčího prostředí.

Papája potřebuje vlhké prostředí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Papája potřebuje vlhké prostředí

Posledním tropickým ovocem, které si zaslouží naši pozornost, je mučenka. Je to rostlinka, která se v našich domácích podmínkách pěstuje opět velmi dobře. Návod, jak se o tuto rostlinku vhodně starat, najdeme prakticky v každé knize o pěstování pokojových rostlin.

Mučenka má krásné květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mučenka má krásné květy

Mučenka je vlastně liána. V bytě nám samozřejmě nenaroste do délky jako ve volné přírodě, ale i tak si tuto rostlinku můžeme postupně navíjet např. na drátek, konstrukci či tyč a vytvořit tak díky ní v interiéru zajímavý design. V domácích podmínkách se daří jak jejím květům, tak i po umělém opilování samotným plodům.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 18. 12. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová